Ziraat Bankası Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ?

1 yıl önce
© Ziraat Bankası Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Ziraat Bankası’ndan rapor parası sorgusu mobil bankacılık ya da internet bankacılığı üzerinden yapılmaktadır. Ziraat Bankası rapor parası sorgulama için aşağıdaki adımlar takip edilebilir:

Ziraat Bankası mobil uygulamalar üzerinden ödemenin yapılıp yapılmadığı kontrol edilebilmektedir. Ziraat Bankası internet şubesi üzerinden rapor parası ödemesi sorgulanabilmektedir. Ziraat Bankası şubelerine bizzat başvuru yaparak sorgulama işlemleri yapılabilmektedir.

İşçinin sağlık raporu ödemeleri genel olarak PTT şubelerine ve SGK ile anlaşmalı diğer bankalara yapılmaktadır. Vatandaşın SGK ile anlaşmalı olan bankalarda tanımlı hesabı bulunuyorsa, ödemeler direkt olarak hesaplara yapılmaktadır.

Ziraat Bankası Rapor Parası İnternetten Nasıl Sorgulanır?

Ziraat Bankası rapor parası sorgusu online olarak yapılmaktadır. 4A, 4B ve 4C kapsamında çalışan vatandaşların geçici hastalık durumlarında rapor parası alması için SGK tarafından belirlenen şartları karşılamalıdır. Ziraat Bankası üzerinden sorgulama yapmak için:

Ziraat Bankası internet bankacılığına giriş yapılması gerekmektedir. Bu alan üzerinden uyruk seçimi yapmak gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişilerin TC numarasını yazması gerekmektedir. Ardından cilt numarası ile beraber doğum senesi bilgilerini de girmelidir. Bu bilgileri eksiksiz şekilde doldurduktan sonra doğum yılı bilgileri ve güvenlik kodunun da girilmesi gerekmektedir.

Rapor parası internet üzerinden bakiye ve hesap hareketleri özeti alanından sorgulanmaktadır. Bu sorgulamayı yapmak için mobil bankacılık uygulamasının açık olması gerekmektedir. İnternet bankacılığından sorgulama yapabilmek için internet kullanımına özel şifre alınması ve üyelik gerekmektedir.

Rapor Parası Sorgulama Telefon Numarası

Telefonla rapor parası sorgulamak için Ziraat Bankası çağrı merkezine ulaşmak gerekmektedir. Ziraat Bankası telefon bankacılığı üzerinden, kimlik bilgilerinin verilmesi ile rapor parası sorgusu yapılabilmektedir. Rapor sorgulama işlemlerini çağrı merkezi üzerinden yapmak için:

Ziraat Bankası çağrı merkezi numarası 444 00 00 olmaktadır. Bu hat üzerinden kimlik bilgilerinin verilmesi gerekmektedir. Bu hat üzerinden rapor parası sorgusu yapılmaktadır. Telefon üzerinden rapor parası sorgulamak istemeyen vatandaşlar ise SMS üzerinden sorgu yapabilmektedir. SMS üzerinden yapılan sorgularda mesaj ücreti değişmektedir. BAKİYE yazdıktan sonra 4747’ye numara gönderilmesi gerekmektedir. Bu alan üzerinden hesap özeti ve bakiye bilgileri SMS üzerinden gönderilecektir.

Rapor parası, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yoğunluğuna göre ödenmektedir. Genel olarak rapor parası ödemeleri on beş gün ve bir ay içerisinde yapılmaktadır.

TC ile Rapor Parası Sorgulama

TC ile rapor parası sorgusu Ziraat Bankası uygulamaları üzerinden yapılmamaktadır. Ziraat bankası rapor parası sorgulamak için vatandaşların güvenlik sorularını yanıtlaması ve kimlik bilgilerini girmesi gerekmektedir. TC ile sorgulamalar ile e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. E-devlet üzerinden sorgulamak için:

İlk olarak turkiye.gov.tr adresine giriş yapılması gerekmektedir. Bu alan üzerinden sisteme giriş yapmak için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi gerekmektedir. Bunun dışında mobil imza üzerinden de sisteme giriş yapılması mümkündür. Sisteme giriş yaptıktan sonra ‘’Rapor Parası’’ yazmak gerekmektedir. Bu alan üzerinden sağlık raporu parasının ödemelerinin yapıldığının ya da yapılmadığının sorgulanması yapılabilmektedir. Rapor parası ödemesi yapan vatandaşlara SMS üzerinden bilgilendirme yapılmaktadır. Ancak daha erken dönemde rapor parası sorgusu yapmak için Alo 170 Hattı aranabilir. Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Rapor parası ödemesi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yoğunluğuna göre yapılmakttadır. Rapor parası ödemesi almak için:

Vatandaşın rapor parası ödemesinin yapılması için zamanında raporların teslim edilmesi gerekmektedir. İşçinin rapor süresinin bitmesinden sonra 5 iş günü içerisinde raporun teslim edilmesi gerekmektedir. Raporu alan işverenin 10 iş günü içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmesi gerekmektedir. Raporların Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmesinden sonra 15 gün içerisinde ödemeler yapılmaktadır. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yoğunluk durumuna göre rapor parası ödemelerinin yatması da bir aya kadar yatmaktadır. Ödemelerin yapılmasından sonra SMS üzerinden vatandaş bilgilendirilecektir. İş Göremezlik Raporu Sorgulama

İş göremezlik raporunun sorgulanması online olarak yapılmaktadır. Ziraat Bankası rapor parası sorgulama için aşağıdaki adımların izlenmesi gerekmektedir:

Ziraat Bankası mobil uygulaması Play Store mağazalarından ya da IOS mağazalarından indirilmesi gerekmektedir. Mobil uygulama üzerinden giriş yaptıktan sonra hesap hareketleri bölümünden rapor parası sorgusu hesaplanmaktadır. Ziraat Bankası internet bankacılığı üzerinden sisteme kimlik bilgileri girilmelidir. Bu alan üzerinden hesap hareketleri bilgileri sorgulanabilir. Ziraat Bankası çağrı merkezleri aracılığı ile hesap hareketi ve SGK’dan ödeme yapılıp yapılmadığı sorgulanabilmektedir. Telefondan sorgulama yapmak için kimlik bilgilerinin ve güvenlik sorularının cevaplanması gerekmektedir. PTT Rapor Parası Sorgulama TC İle

PTT rapor parasını sorgulamak için bazı yöntemler bulunmaktadır. PTT üzerinde yatan  ödemelerin sorgulanması için e-devlet sistemine girmek gerekmektedir. Online olarak sorgulama yapamayacak vatandaşlar Alo 170 hattı üzerinden sorgulama yapabilmektedir. Bunun sorgulama yapmak için izlenmesi gereken adımlar:

Vatandaşlar Alo 170 hattı üzerinden TC kimlik numarasını vererek Sosyal Güvenlik Kurumu ödemesi sorgusu yapabilmektedir. Duyma engelli olan vatandaşlar ise alo170.gov.tr adresine giriş yapabilir. Bu adres üzerinden işaret dili bilen yetkililer ile görüşme yapılarak sorgulama yapılabilir. Bu yöntemler dışında e-devlet sistemine giriş yaparak sorgulama yapılabilir. E-devlet sistemine giren vatandaşlar arama kısmına ‘’Rapor Parası’’ yazarak sorgulamayı yapabilmektedir. Ziraat Bankası ATM’den Rapor Parası Sorgulama

Ziraat Bankası rapor parası sorgusu ATM sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Ziraat Bankası ATM’lerinden rapor parası sorgulamak için:

Herhangi bir Ziraat Bankası ATM’sine gitmek gerekmektedir. ATM’ye Ziraat Bankası kartının yerleştirilmesinden sonra şifre bilgileri girilmelidir. Şifrenin girilmesinden sonra ATM’den ‘’Hesap Özeti’’ ya da ‘’Bakiye’’ kısmına tıklamak gerekmektedir. Bu alan üzerinden hesap hareketleri kontrol edilebilir ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nundan ödeme yapılıp yapılmadığı sorgulanabilir.

Ancak ATM sistemi üzerinden rapor parasının kaç günlük yattığı ya da rapor parasında yapılan kesintilerin sebepleri yazmayacaktır. ATM üzerinden sorgulanan hesap bakiyesinde yalnızca paranın kimden gönderildiği ve ne zaman gönderildiği hakkında bilgiler verilmektedir.

Rapor Parası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Rapor parası hesaplamak için Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşın son 3 aylık maaşına dikkate etmektedir. Son 3 aylık maaş hesaplaması yapıldıktan sonra vatandaşın 90 günlük çalışmasına bölünmektedir. Çıkan rakam, vatandaşın günlük alacağı ödemeyi ifade eder. Vatandaşın maaşı ne kadar yüksekse alacağı SGK ödemesi de bu kadar yüksek olmaktadır. SGK ödemelerinin yattığı bankalar ise:

Asya Katılım Bankası Albaraka Türk Katılım Bankası Yapı ve Kredi Bankası Finansbank Ziraat Bankası HSCB Bankası Akbank ING Bank Denizbank Fortis bank Euro Tekfen Bank Kuveyt Türk Katılım Bankası Şekerbank Tekstil bank Türkiye Ekonomi Bankası Halk Bankası Türkiye Garanti Bankası

Bu bankalar dışında SGK rapor parası ödemelerinin alınması söz konusu değildir. Ziraat Bankası rapor parası sorgulama işlemleri de yalnızca Ziraat Bankası’nda tanımlı hesabı olan ve maaşını Ziraat Bankası’ndan alan vatandaşlar için geçerli bir yöntemdir.

Rapor Parası Ne Zaman Yatar | SGK Geçici İş Göremezlik Ödeneği

Doğum Rapor Parası Sorgulama E Devlet | TC No İle Sorgulama

Doğum Rapor Parası Hesaplama | Ne Kadar Doğum Parası Alırım?