Turan Özdemir Kimdir?

1 yıl önce


© Turan Özdemir Kimdir?

Turan Özdemir Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü mezunudur. Eğitimin ardından İzmir Devlet Tiyatrosu’nda yer alan oyuncu bir süre burada görev yapmış ve sonrasında İstanbul’a yerleşmiştir.

Sinema filmlerinde rol alan Turan Özdemir özellikle Dondurmam Gaymak adlı sinema filmi ile tanınmıştır. Pis Yedili dizisinde ise öğretmen Hasan Paşa karakterini canlandırmıştır.

10 Haziran 2006 senesinde 13. Altın Koza Film Festivali’nde en iyi erkek oyuncu ödülünü kazanmıştır.

Evli ve 2 çocuğu olan Turan Özdemir 1952 yılında Muğla Yatağan ilçesinde dünyaya gelmiştir.

15 Ocak 2018 tarihinde kalp krizi nedeni ile 66 yaşında iken yaşamını yitirdiği açıklanan usta oyuncunun kesin ölüm nedeni otopsi raporu sonucunda açıklanacaktır.

En son Kanal D ekranlarında yayınlanan Dostlar Mahallesi isimli dizide Alişan, Çağla Şikel ve Hande Katipoğlu gibi isimlerle birlikte rol almıştır.

Bugüne kadar; Bugüne kadar Tatlı Hayat, Aslı ile Kerem, Çekirdek Aile, Estağfurullah Yokuşu, Cennet Mahallesi, Kadın İsterse, İki Yabancı, Mavi Gözlü Dev, Adem’in Trenleri, Yağmurdan Sonra, Geç Gelen Bahar, Mevlana Aşkın Dansı, Üvey Aile, Babam Büfe, Gölgedeki Renkler, Geniş Aile ve Pis Yedili gibi bir çok projede rol almıştır.