TC Kimlik No ile SSK Sorgulama Şifresiz

1 yıl önce
© TC Kimlik No ile SSK Sorgulama Şifresiz

TC kimlik NO ile SSK sorgulama şifresiz yapılacak işlemlerle gerçekleşebilir mi? Ziyaretçilerimizin sıklıkla merak ettiği sorulardan birinin cevabı hakkında, bu yazımız için detaylı bir araştırma yaptık.

Bildiğiniz üzere e-devlet vatandaşlık portalı, 2006 yılından beri ülkemizde kullanılmaya başlanmış ve bu portal sayesinde vatandaşlarımız birçok resmi işini kolaylıkla yapabilir ve takip edebilir olmuştur. Kapsamlı bir şekilde tüm resmi işlerin takibinin yapıldığı e-devlet üzerinden SGK işlemlerinin önemli bir kısmı da yapılmaktadır. SGK sorgulama işlemlerinin şifresiz nasıl yapılacağına da, aşağıda değindik.

TC Kimlik NO ile SSK Sorgulama Şifresiz Yapılabilir mi?

SGK sorgulama işlemini şifresiz yapabilmek için kullanılan iki yöntem bulunur. Bunlardan birisi SGK il/ilçe müdürlüklerine gidip kimlik bilgilerinizle sorgulama yapabilirsiniz. Müdürlüğe gittiğinizde hizmet dökümü ya da SGK hakkında sorgulamak istediğiniz hizmetleri söylemeniz yeterli olacaktır.

TC kimlik No ile SSK sorgulama şifresiz yapmak için bir diğer yöntem ise, Alo 170 hattını aramanızdır. Bu numarayı arayarak, sistem üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Aramanızla birlikte bu sistem üzerinden bir başvuru oluşturarak, bu başvurunun takibini de alo170.gov.tr resmi adresinden takip edebilirsiniz. Alo170.gov.tr üzerinden canlı destek hattından yararlanabilir, hatta işitme ve konuşma engelli bir bireyseniz buradan görüntülü konuşma sistemi sayesinde de işaret diliyle işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bu iki yöntemin dışında, şifresiz sorgulama işlemi yapabilmenize imkân bulunmamaktadır. Bunların dışında yapılabilecek işlemler için e-devlet sistemini ya da diğer alternatif sistemleri kullanmanız gerekir. Bunlar için de, bir üyelik yani şifre olması söz konusudur.

E-Devlet Üzerinden SSK Sorgulama Nasıl Yapılır?

e-devlet portalı üzerinden  sisteme giriş bilgilerinizle girerek TC kimlik NO ile SSK sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Hizmet dökümü sorgulama işlemlerinizi, şu adımları takip ederek yapabilirsiniz.

gov.tr internet sitesine giriş yaptıktan sonra, SGK menüsüne gelerek 4/A hizmet sayfasına erişim sağlayın. Burada gelen ekranda bulunan ‘Kimliğini Şimdi Doğrula’ seçeneğini tıklayın. Tıklamanın ardından, kimlik doğrulama yapabilmek için size verilen alternatifleri görürsünüz. Kimliğinizi doğruladıktan sonra, doğrudan 4A hizmet dökümünüzü görüntüleyebilir ve istediğiniz gibi hizmet dökümü sayfasını bilgisayarınızdan çıktı olarak alabilirsiniz. E-devlet ile Emeklilik Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-devlet sistemi üzerinden hakkınızda neredeyse tüm işlemleri yapabilir, açılmış ve müdahil olduğunuz davaları görebilir, resmi işlemlerdeki durumunuzu takip edebilir hatta çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Emeklilik sorgulama işlemleri de bunlardan biridir. Emeklilik sorgulama işlemini, şu adımları takip ederek yapabilirsiniz.

gov.tr/SGK-ne-zaman-emekli-olabilirim sayfasını ziyaret edin. Kimlik doğrulamanızı, bu sayfadan yapın. Kimliğinizi doğruladıktan sonra yeni açılacak sayfada bulunan ‘Hizmete Başlama Tarihi’ ile ‘Sigorta Kolu’ yazan yere ilgili bilgileri girdikten sonra, ‘Sorgula’ seçeneğine tıklayın. Buradaki Sigorta Kolu alanında, 4A, 4B veya 4C gibi bağlı olduğunuz sosyal güvenlik şeklini seçmeniz gerekir. Hizmete başlangıç tarihinizi de seçtikten sonra, ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenmeniz mümkün olacaktır.