Tarık Akan Kimdir?

1 yıl önce


© Tarık Akan Kimdir?

Tarık Akan Türk Sinema tarihine ismini altın harflerle yazdıran usta oyuncularımızdandır. Hakkında merak edilen herşey. Aslen nereli? Nerede doğdu? hayatı ve bir çok özelliği sizlerle.

Tarık Akan 13 Aralık 1949 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Yay burcudur.

Babasının subay olması sebebi ile Erzurum’da başladığı İlköğretim eğitimine Kayseri’de devam etmiştir. Babası emekli olduktan sonra İstanbul’a tekrar geri dönmüştür. Ortaokul ve Lise tahsilini Bakırköy’de tamamlamıştır. Ardından Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği ve İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsünden mezun olmuştur.

Vatani görevini 1979 senesinde Denizli’de Yedek Subay olarak yapmıştır.

Tarık Akan baba tarafından aslen nereli?

Tarık Akan’ın aile kökeni bir kaç kuşaktır İstanbul’a uzanmaktadır. Daha eskiye gidildiğinde ise aslen Gümüşhane’lidir.

Sinema ve televizyon kariyeri öncesinde İstanbul Bakırköy’de cankurtaranlık ve işportacılık gibi işlerle uğraşmıştır. Ayrıca satıcılık, balıkçılık ve ticaret ile uğraşarak eğitim hayatını tamamlamıştır.

1970 senesinde ise Ses Dergisi tarafından gerçekleştirilen Sinema Artist yarışmasına katılmıştır. Yarışmayı kazanan usta oyuncu bir yıl sonra ise Solan Bir Yaprak Gibi isimli sinema filmi ile ilk oyunculuk deneyimini gerçekleştirmiştir.

Kariyeri boyunca toplam 111 sinema filminde ve 4 dizide rol almıştır.

İlk dönemlerde romantik rolleri üstlenmiş ve sinemanın rakipsiz jönü olmuştur. Daha sonra daha çok toplumsal içerikli sinema filmlerinde rol almıştır. Özellikle 1973 yılında Suçlu, 1978 yılında Maden adlı sinema filmleri ile büyük başarılara imza atmıştır. Gazetecilik Enstitüsü ve çeşitli gazeteler tarafından düzenlenen bir çok yarışma’da en iyi oyuncu ödülünün sahibi olmuştur.

12 Eylül sürecinde 12 sene ile yargılanmış, ardından 2.5 ay hücre hapsi cezası almıştır. 2002 senesinde Anne Kafamda Bit Var isimli bir kitaba imzasını atmıştır. Kitapta 12 Eylül Darbesi’nin ardından yaşadığı olayları kaleme almıştır.

Kaç Yaşında ve neden öldü? Defin Yeri;

Tarık Akan 16 Eylül 2016 tarihinde 67 yaşında iken yaşamını yitirmiştir. Uzun süre Akciğer kanseri ile mücadele etmiş ancak gece 01:00 civarında yaşama yenik düşmüştür. 17 Eylül 2016 Salı günü Teşvikiye Camii’nde kılınan ikindi namazının ardından, Bakırköy Zuhuratbaba mezarlığına defnedilmiştir.

Tarık Akan’ın evlilik ve özel hayatı;

7 Ağustos 1986 tarihinde Yasemin Erkut ile evlenmiştir. Bu evliliğinden Barış Zeki Üregül ve İkiz olan Yaşar Özgür ile Özlem isimlerinde üç evladı olmuştur. Evliliği 16 Haziran 1989 tarihinde son bulmuştur. Daha sonra balerin Acun Günay ile birlikteliğini sürdürmüştür.

Rol aldığı ve hafızalara kazınan bazı sinema filmleri ise;

Emine, Suçlu, Para, Sev Kardeşim, Tatlı Dillim, Feryat, Umut Dünyası, Hababam Sınıfı, Mavi Boncuk, Dönüş, Boşver Arkadaş, Bizim Aile, Delisin, Ah Nerede, Baraj, Maden, Sürü, Arkadaşım, Yosma, Kaçak, Deli Deli Olma.