Süt Parası Almak İçin Gereken Şartlar

1 yıl önce
© Süt Parası Almak İçin Gereken Şartlar

Süt Parası almak için gereken şartlar, özellikle yeni anne baba olmuş çiftlerin merak ettiği konuların başında geliyor. Bu makalemizde yeni çocuk sahibi olmuş ailelerin Süt Parası ödeneğinden faydalanabilmeleri için hangi şartları taşımaları gerektiğini aklınızda herhangi bir soru işareti kalmayacak şekilde tüm detayları ile açıklayacağız.

Kamuoyunda yaygın olarak Süt Parası adı ile bilinen Emzirme Ödeneği, doğum sayısını artırmak, yeni bebek sahibi olmuş ailelere maddi açıdan destek olabilmek maksadı ile devlet tarafından anne veya babaya verilen bir ödenektir. Süt Parasının tahsisi ve ödenmesiyle ilgili detaylar 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 16. maddesi ile düzenleniyor. Bu kanundaki Süt Parası düzenlemesi sadece Bağ-Kur ve SSK’lılara yönelik yapılan bir yardımdır. Emekli Sandığı üyelerine Emzirme Ödeneği tahsisi farklı kanunla yapılmaktadır.

Süt Parası Almak İçin Gereken Şartlar Neler

Süt Parasını genel hatlarıyla açıkladıktan sonra Süt Parası almak için gereken şartlar neler konusundan bahsedelim. İlk olarak, süt parası alabilmek için anne veya babanın ya da her ikisinin Bağ-Kur veya SSK primi ödemek sureti ile Sosyal Güvenlik Sigortası kapsamında bulunması gerekiyor. Doğumun gerçekleştiği tarihte annenin, anne çalışmıyorsa eşinin en az 120 gün ödenmiş Bağ-Kur veya SSK primi olmalı. Geriye dönük olarak prim ve prime yönelik borcunun bulunmaması da aranan şartlar arasında. Ayrıca doğumun gerçekleştiği tarihte anne ve babanın resmi nikah altında bulunması gerekmekte. Doğumun gerçekleştiği tarihten sonra resmi nikahın yapılması Süt Parası alabilmek için yeterli olmuyor.

İşten Çıkmış Olanların Durumu

Daha önce prim ödemsi yapıp doğumdan önce işten çıkmış olanlar da belli şartlar altında Süt Parası ödeneğinden faydalanabiliyor. Kadınlar için, doğumdan 10 ay yani 300 gün önceye kadar işten ayrılmış olanlar Süt Parası ödeneği için başvurma hakkına sahip. Eşi doğum yapan erkek için belirlenen süre ise 15 ay. Diğer tüm durumlarda olduğu gibi bu durumda da en az 120 gün prim ödemesi şartı söz konusu. Ayrıca geçmişe yönelik prim borcunun bulunmaması da istenen şartlar arasında.

Yukarıda detaylı olarak bahsettiğimiz şartları taşıyan tüm anne babalar Süt Parası olarak bilinen Emzirme Ödeneğini almak için başvurabilirler. Süt Parası Başvurusu nasıl alınır öğrenmek istiyorsanız Süt Parası Nasıl Alınır makalemize tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.