Sumak Suyu İçmek Corona Virüse İyi Geliyor mu?

1 yıl önce


© Sumak Suyu İçmek Corona Virüse İyi Geliyor mu?

Corona virüs salgını tüm dünyada endişeyle takip edilirken, insanlar bir yandan modern tıbbın dışında da salgına karşı çözüm aramaktadır. Bunlardan biri de, son zamanlarda sumak suyu içmenin koronavirüse iyi geldiğine dair söylentilerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Peki, sumak suyu içmek corona virüse iyi geliyor mu? Bizde son zamanlarda en fazla merak edilen bu sorunun cevabını, sizler için araştırdık.

Sumak Suyu İçmek Corona Virüse İyi Geliyor mu?

Sumak suyunun koronavirüse karşı iyi geldiği iddiaları üzerine insanlar, sumak suyu corona virüse karşı korur mu? Sumak suyu nasıl yapılır? Gibi birçok sorunun cevabını aramaktadır. Bilim Kurulu bu sorunun cevabına yönelik bir açıklama yaparak, kafalardaki soru işaretini giderdi.

Bilim Kurulu yaptığı açıklama da, en önemli korkularının daha önceden meydana gelen Güney Kore’de yaşanan 31. Hasta vakasının yeniden yaşanmasından korktuklarını dile getirdi.

Bilindiği gibi Şubat ayı içerisinde yüksek ateş belirtisi vermesine rağmen bir kadın test yaptırmayı reddetmiş ve kilisede bir ayine katılmıştı. Sonrasında ise kaldığı oteldeki açık büfeden yemek yedikten sonra daha fazla kötüleşmiş ve bir hastaneye giderek muayene olmuştu. Muayenenin ardından corona virüs tanısı konan kadının, Güney Kore’de virüsün hızla yayılmasına etki ettiği tespit edilmişti.

Güney Kore’de kadın hastaya kadar sadece 30 vaka tespit edilmiş ve tüm vakalar kontrol altına alınmıştı. Ancak kadının muayene olmak yerine kiliseye gitmesi, koronavirüs vakalarının ciddi anlamda yayılmasına neden olmuş ve bu durum 31. Hasta vakası olarak kayıtlara geçmişti.

Geçtiğimiz haftalarda bir din adamının rüyasında Peygamber Efendimizi gördüğünü ve Peygamberin “Sumak suyu için” dediğini iddia etmesi gözleri bir anda sumak adlı baharata çevirmişti. Bilim Kurulu bilimsel açıklamalar dışında başka açıklamalara itibar edilmesinin, Güney Kore’de olduğu gibi ciddi bir artışa sebep olacağından endişe ediyor. Bu nedenle mutlaka Bilim Kurulu tarafından yapılan açıklamaların, daha dikkate alınması gerektiği isteniyor.

  Çeyiz Parası Sorgulama E Devlet

Sumak Suyunun Faydaları Nelerdir?

Sumak ve sumak suyunun, farklı birçok faydası olduğu biliniyor. Ancak bu baharatın covid-19 virüsü üzerindeki etkilerine dair, daha önceden açıklanmış bir bilimsel veri bulunmuyor.

Sumağın daha önceden bilinen faydaları ise, şunlardır.

Boğaz ağrılarına karşı iyi gelir. Bronşite karşı faydalıdır. Yüksek ateşi düşürür. Akciğer enfeksiyonlarına karşı faydalıdır. Kolesterol ve kan şekerini düşürür. Gıda zehirlenmelerine karşı iyi gelir.Sumak ve sumak suyunun, farklı birçok faydası olduğu biliniyor.