Subay Maaşları

1 yıl önce


© Subay Maaşları

Subay maaşları, subay olmayı düşünenlerin cevabını meral ettiği soruların başında yer alıyor hiç kuşkusuz. Subay maaşları konusu ile ilgili olarak; 2018 subay maaşları ne kadar? Rütbelere göre subaylar ne kadar maaş alıyor? Yeni mezun teğmen maaşı ne kadar? Asteğmen maaşları ne kadar? Doğuda subay maaşları ne kadar? Gibi akıllara gelen tüm soruların ayrıntılı cevapları yazımızda. Siz de subay olmak istiyor ve subaylar ne kadar maaş alıyor öğrenmek istiyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

Makalede Neler Var?

Subay Maaşları Yani Mezun Teğmen Maaşı Ne Kadar? Doğuda Görev Yapan Subay Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Maaşları Ne Kadar? Subay Tazminatları Nelerdir, Subay Tazminatları Ne Kadar? Subay Maaşları Ne Zaman Yatar? Rütbelere Göre Subay Maaşları Ne Kadar? Subay Maaşlarına Zam
Subay Maaşları

Subay, Türk Silahlı Kuvvetlerinde asteğmenden orgeneral ve mareşale, Deniz Kuvvetleri Komutanlığında asteğmenden oramiral ve deniz mareşaline kadar olan rütbelerde görev yapan askeri zümredir. Subay, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yönetici sınıfıdır. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında TSK’nın personel temin politikası tamamen değiştirildi. Harp Okullarının kapatılmasıyla birlikte Milli Savunma Bakanlığı personel açığını kapatabilmek için çok sayıda muvazzaf veya sözleşmeli subay alımı yapıyor. durum böyle olunca çok sayıda gencimiz bu subay alımlarına ilgi gösteriyor. subay alımlarına başvuracak gençlerimiz en çok da subay maaşları ne kadar sorusunun cevabını merak ediyor.

SUBAY OLMA ŞARTLARI – SUBAY NASIL OLUNUR?

Subay maaşları; rütbeye, çalışılan birliğe, birliğin nerede olduğuna, atanılan kadronun niteliğine, personelin niteliğine, evli ve çocuklu olup olmamaya göre değişiklik göstermektedir. Öncelikle subay olmayı düşünen gençleri göz önünde bulundurarak yeni mezun teğmen maaşı üzerinden subay maaşları hakkında detaylı bilgi vermeye başlayalım.

Yani Mezun Teğmen Maaşı Ne Kadar?

Yeni mezun teğmen maaşı ne kadar sorusuna cevap vererek başlayalım subay maaşları konusuna. Yeni mezun teğmen maaşı için diğer tüm subay rütbelerinde olduğu gibi tek ve sabit bir rakam söz konusu değildir. Yeni mezun olmuş teğmen maaşı; sınıfa, çalışılan birliğe, birliğin bulunduğu yere, atanılan kadroya, kişinin niteliklerine, evli ve çocuklu olup olmamaya bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Batıda, komando olmayan birliğe atanan, bekar bir yeni mezun teğmen, atandığı kadronun niteliğine göre 2018 Ocak memur maaş zammı ile birlikte 4500 TL – 4550 TL arasında maaş alır. Bu maaş, özel kuvvetlerde, komando birliğinde, hudut birliğinde, Kıbrıs’ta, doğuda görev yapılıyorsa artış gösterir.

  Askerken Nasıl Uzman Çavuş Olunur? 2020 Şartları Nelerdir?

İLGİLİ KONULAR:

KOMİSER MAAŞLARI NE KADAR?

KOMİSER YARDIMCISI NASIL OLUNUR?

Doğuda Görev Yapan Subay Maaşları Ne Kadar?

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde, terör tehdidi sebebiyle Türk Silahlı Kuvvetleri personeline OHAL tazminatı verilir. Birliğin bulunduğu yere göre değişmekle birlikte, 750 TL ile 1500 TL arası OHAL tazminatı maaşlara ek olarak verilir. Bunun haricinde jandarma ve komando birliğinde göre yapılıyorsa ek olarak rütbeye göre 150 – 200 TL kadar daha ek tazminat alınır. Komando veya jandarma, yeni mezun doğuda görev yapan teğmen maaşı 6200 TL’nin üzerine çıkabilmektedir. Tabi üsteğmen, yüzbaşı, binbaşı, yarbay, albay gibi rütbe arttıkça bu maaş ve tazminatlar da artmaktadır. Yani doğuda subay maaşları, batıda dengi rütbe ve kadrodaki subay maaşlarından 750 ile 1700 TL arasında fazladır.

Asteğmen Maaşları Ne Kadar?

Askerliğini yedek subay olarak yapacak olanların en çok merak ettikleri husus asteğmen maaşı ne kadar olduğu kuşkusuz. Asteğmen maaşları diğer subay maaşlarında olduğu gibi, çalışılan birliğe, birliğin nerede bulunduğuna, kişinin evli olup olmadığına göre değişiklik göstermektedir. Batıdaki bir garnizonda, komando olmayan, bekar bir asteğmen 3650 -3700 TL arasında maaş almaktadır.

Doğuda Asteğmen Maaşları Ne Kadar?

Doğuda asteğmen maaşları, tazminatlar ile birlikte artış göstermektedir. ‘’Doğuda Görev Yapan Subay Maaşları’’ başlığında bahsettiğimiz OHAL tazminatı asteğmenler için de geçerlidir. 2018 yılı itibariyle doğuda görev yapan komando birliğinde görevli veya jandarma olan asteğmen 5500 TL’ye kadar maaş alabilmektedir.

GÖZ AT:

ASTSUBAY OLMA ŞARTLARI – ASTSUBAY NASIL OLUNUR?

ASTSUBAY MAAŞLARI – ASTSUBAYLAR NE KADAR MAAŞ ALIR?

Subay Tazminatları Nelerdir, Subay Tazminatları Ne Kadar?

Subay tazminatları ile ilgili olarak yazımızın bu noktasına gelene kadar genel olarak bilgi verdik. Şimdi subay tazminatları hakkında biraz detaya girelim. Sadece subaylara değil, astsubay ve uzman erbaşlar da dahil olmak üzere tüm Silahlı Kuvvetler Personeline görevlerinin, kendilerinin ve birliklerinin niteliklerine göre maaşlarına ek tazminat ödenir. Şimdi en çok verilen belli başlı subay tazminatlarını sıralayalım.

OHAL Tazminatı; birliğin yeri ve rütbeye göre değişmekle birlikte 750 ile 1500 TL arası Kıbrıs’ta görev yapanlar için Kıbrıs Ada Tazminatı; rütbeye göre 750 ile 800 TL arası Sınır birliklerinde görev yapanlar için Hudut Tazminatı; 250 TL Komando olsun ya da olmasın komando birliklerinde görev yapanlar için Komando Tazminatı; 400 TL Jandarma olanlar için Jandarma Asayiş Tazminatı; 450 TL Uçuş, paraşüt, denizaltı, dalgıç, kurbağa adam tazminatı. Bu tazminat görevin niteliği ve süresine göre değişiklik gösterir. Örnek vermek gerekirse, uçuş tazminatı pilot subaylar ve uçar birlik personeli subaylara verilir. Adından da anlaşılacağı üzere toplam uçuş saati üzerinden ne kadar uçuş Tazminatı alacağı hesaplanır.
  Yoklama Kaçağı Nedir

Yukarıda saydığımız tazminatlar genel olarak Kara Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı personeli subayları ilgilendiriyor. Son maddedeki tazminat ise daha ziyade Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli subayları kapsamaktadır. Yukarıda saydığımız tazminat tutarları normalde memur zamları oranında artış gösterir. Ancak devlet gerekli görmesi halinde bu tazminatlarda iyileştirmeye gidebilir. Buna bir örnek verecek olursak, son yıllarda doğuda terör olaylarının tekrar tırmanması sonrasında OHAL tazminatında büyük oranda iyileştirmeye gidildi.

Subay Maaşları Ne Zaman Yatar?

Subay maaşları tıpkı diğer kamu çalışanlarında olduğu gibi her ayın 15’inde yatar. Subay maaşlarına zam tüm memurlarda olduğu gibi yılda iki kez olur. Her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda 2 kez subay maaşlarına zam yapılır. 2019 subay maaşları ne kadar olur şimdiden bir tahminde bulunmak pek mümkün değil. 2019 Ocak ve 2019 Temmuz memur maaş zam oranları devlet tarafından açıklandığında sitemizden siz okurlarımızla bunu paylaşacağız. Bunun yanı sıra bazen kamuoyunda subay maaşlarına iyileştirme yapılacağına dair söylentiler çıkmaktadır. Bu iddialar şimdilik söylenti şeklindedir. Subay maaşlarına iyileştirme yapılmasına yönelik bir çalışma başlatılması halinde güncel olarak sitemizden paylaşacağız.

GÖZ AT:

POLİS NASIL OLUNUR – POLİS OLMA ŞARTLARI

POLİS MAAŞLARI – POLİSLER NE KADAR MAAŞ ALIR?

Rütbelere Göre Subay Maaşları Ne Kadar?

Yazımızın bu bölümüne kadar teğmen maaşları merkezde olacak şekilde subay maaşları ne kadar sorusuna cevap verdik. Şimdi de rütbelere göre subay maaşlarının ne kadar olduğundan bahsedelim. Vereceğimiz rütbelere göre subay maaşlarına komutanlık, makama, doğu, paraşüt, komando gibi maaşlara verilen ek ödeme ve tazminatlar dahil edilmeyen çıplak maaşlardır. Buna göre üsteğmen maaşı 4700 TL, yüzbaşı maaşı 4900 TL, Binbaşı Maaşı 5200 TL, yarbay maaşı 6000 TL, Albay Maaşı 6800 TL.

  Astsubay Nasıl Olunur

Subay Maaşlarına Zam

Subaylar devlet memuru statüsünde olduğu için subay maaşlarına zam yılda iki kez ocak ve temmuz ayında yapılır. Özellikle yazılı basında, subay maaşlarına zam, subay maaşlarına iyileştirme gibi haberler yer aldığına tanık oluyoruz. Uzun yıllardır başta subaylar olmak üzere silahlı kuvvetler personelinin maaşlarına iyileştirme yapılacağına dair söylentiler sürekli kamuoyunun gündemine geliyor. Günümüz itibariyle subay maaşlarına zam ve iyileştirme sadece bir söylentiden ibaret. Hükumetin hali hazırda iyileştirme ve zam yönünde bir çalışması bulunmuyor. Sadece terör olaylarında son yıllarda yaşanan artış sebebiyle OHAL tazminatında bir artışa gidildi. Bunun haricinde subay astsubay maaşlarında iyileştirme ve zam  şu an için söz konusu değil.

Sorularınızı Bize Yazın

2018 Subay maaşları konusu ile ilgili olarak; subay maaşları ne kadar, yeni mezun olan teğmen maaşı ne kadar, doğuda görev yapan subay maaşları ne kadar, asteğmen maaşları ne kadar başta olmak üzere akıllara gelebilecek tüm soruları detaylı şekilde cevaplandırmış bulunuyoruz. Konu hakkında tüm sorularınızı yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz. Tecrübeli yazarlarımız konu hakkındaki tüm sorularınıza hızlı ve güncel bilgileri kullanarak cevap vereceklerdir.