Sözleşmeli Er-Erbaş Görevleri ve Yetkileri Nelerdir? Maaşı Ne Kadar?

1 yıl önce


© Sözleşmeli Er-Erbaş Görevleri ve Yetkileri Nelerdir? Maaşı Ne Kadar?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte sözleşmeli er-erbaş görevleri ve yetkileri nelerdir, maaşı ne kadar gibi sorulara yanıt verme yoluna gideceğiz. Türkiye genelinde son yılların trend mesleki alanlarından birisi olarak dikkatleri çeken sözleşmeli er ve erbaş mesleği, insanlar tarafından tam olarak bilinen bir mesleki sınıf değil. Bu neden dolayısı ile elimizden geldiğince 2020 verilerine dayanarak sizleri bilgilendirmek ve fikir edinmenizi sağlamak istiyoruz. Merak ettiklerinizi yorum alanlarımızdan bizlere sorabilir ve cevaplarını talep edebilirsiniz. Öncelikle meslek grubunun tanımı ve genel hatlarına bakalım istiyoruz, başlayalım.

Makalede Neler Var?

Sözleşmeli Er – Erbaş Nedir? Sözleşmeli Er – Erbaş Özlük Hakları Nelerdir? Sözleşmeli Er – Erbaş Görev ve Yetkileri Sözleşmeli Er ve Erbaş Maaşı Ne Kadar?
Sözleşmeli Er – Erbaş Nedir?

Sözleşmeli er – erbaş, TSK kuvvetlerinde zorunlu askerlik görevini yapmış kişiler arasından seçilen ve yine kadrolu olarak asker statüsünde görev yapmaya başlayan er ve erbaş sınıfı askerlerdir.

Tanım biraz karmaşık gelmiş olabilir. Sözleşmeli er ve erbaşlar, normal askerler ile aynı statüde askerlik görevlerini yürüterek birliklerinde kalırlar. Genel itibari ile sözleşmeli askeri personeller, özellikle birliklerde uzmanlık alanlarınca değerlendirilme yoluna gider. 6191 sayılı sözleşmeli er ve erbaş kanununa bağlı olarak bu kişiler, 3 sene boyunca meslek içerisinde zorunlu görev süresine sahiptirler. Askeriyede yatıp kalkarlar ve her türlü ihtiyaçları yine devlet tarafından karşılanır. Kısacası normal askerler ile aynı kimlik kartını taşır ve her şekilde aynı statü içerisinde değerlendirilir. Herhangi bir rütbe avantajı durumu da söz konusu değildir.

Sözleşmeli Er – Erbaş Özlük Hakları Nelerdir?

En çok merak edilen konulardan birisi olan sözleşmeli er – erbaş özlük hakları nelerdir sorusuna yanıt vermek istiyoruz. Türkiye sınırları içerisinde askerlik görevi her anlamda kutsaldır ve önem arz eder. 6191 sayılı sözleşmeli er ve erbaş kanunu kapsamında ki özlük haklarına genel olarak bakacak olursak;

Zorunlu askeri görevini yapan askerler ile aynı kimlik kartını taşırlar. Yiyecek, giyecek, yatacak yer gibi ihtiyaçları devlet tarafından karşılanır. Zorunlu askerlik görevini yapanlar ile aynı kostümü kullanırlar. Herhangi bir rütbe ya da işaret farkı olamaz. Sözleşmeli er ve erbaşlar, uygun şartları taşımaları durumunda 3 sene sonra uzman çavuş ya da astsubay rütbesine geçebilirler. MSB içerisinde herhangi bir farklı memuriyete ya da farklı bakanlık bünyesine 7 hizmet yılını doldurduktan sonra atanabilirler. Sözleşmeli er ve erbaşların yıllık izin hakkı barış durumunda 30 gündür. Mazeret izin hakları ise 15 gündür.
  Sefer Görev Emri Nedir? e-Devlet’ten Nasıl Sorgulanır?

Sözleşmeli Er – Erbaş Görev ve Yetkileri

Herhangi bir fark olmaksızın zorunlu askerlik görevini yürüten tüm askerler ile aynı statü çerçevesinde değerlendirilirler. Sözleşmeli personel olmaları onlar için herhangi bir statü avantajı değildir. Ancak adli durumlar vuku bulursa resmi olarak devlet memuru olduklarından dolayı buna göre değerlendirme yapılır. Aslında devlet memuru olmaları bu anlamda avantaj anlamı taşır.

Sözleşmeli er ve erbaşlar, üst rütbelilerin vermiş olduğu her türlü emri görev sayarak yerine getirir. Kanuna aykırı emir konusunda ise bilgi sahibi olmak zorundadır. Bunun dışında tüm askeri personeller ile birlikte koğuş kalk saatleri, yeme ve içme saatleri ile yat saatleri de farklılık göstermez. Dolayısı ile normal askerlik görevi gibi düşünebilirsiniz.

Sözleşmeli Er ve Erbaş Maaşı Ne Kadar?

Profesyonel ordu kapsamında Türkiye Cumhuriyeti devleti zaman içerisinde ciddi adımlar attı. Askeriyenin genel hizmet şartlarının da sağlanabilmesi için sözleşmeli personel durumu açığa çıktı. Sözleşmeli er ve erbaş maaşı ne kadar sorusu ciddi manada internet üzerinden araştırılıyor.

2020 yılı itibari ile sözleşmeli er ve erbaş maaşı 4100 TL‘den başlamaktadır. Doğu görevlerinde ise bu başlangıç maaşı ekstralar ile 4600 TL dolaylarında olmaktadır. Devlet memurlarında olduğu gibi yine her 6 ayda bir devletin belirlediği oranda maaşlarına zam yapılır.