SGK Devletin Hasta Bezi Yardımı Nasıl Alınır?

1 yıl önce


© SGK Devletin Hasta Bezi Yardımı Nasıl Alınır?

2019 Devletin hasta bezi yardımı almak SGK hizmetleri arasında yer almaktadır. Özellikle yaşın ilerlemesiyle bakıma muhtaç hale gelen kişileri ve doğuştan veya sonradan hasta olarak yatalak duruma gelenleri yakından ilgilendiren bir hizmet olan Sosyal Güvenlik Kurumu hasta bezi yardımı, sosyal devlet anlayışı ile uygulamaya geçirilen bir yardım türüdür. Geçtiğimiz yıllarda ilgili yönetmelikte değişikliğe gidilerek yeni düzenlemesi yapılan hasta bezi yardımı ile ilgili olarak; SGK hasta bezi yardımı nasıl alınır, hasta bezi yardımından yararlanmanın şartları nelerdir ve hasta bezi başvurusu nasıl yapılır gibi soruların yanıtlarını ve daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz.

Makalede Neler Var?

2019 SGK Hasta Bezi Yardımı Nedir? SGK Hasta Bezi Ödemesi SGK Hasta Bezi Ödemesi Ne Kadar, Devlet Hasta Bezine Ne Kadar Ödüyor? Hasta Altı Bezi Ödeme Koşulları Nelerdir? SGK Hasta Bezi Yardımı Nasıl Alınır? Hasta Bezi Başvurusunda Gerekli Belgeler Nelerdir? Hasta Bezi Raporu Hasta Bezi Raporunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Hasta Bezi Parası Ne Zaman Yatar? SGK Hasta Bezi Ödemesi Sorgulama
2019 SGK Hasta Bezi Yardımı Nedir?

SGK hasta bezi ödemesi yardımı, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından başlatılmış bir sosyal yardım türüdür. Ülkemizde hasta olmasından dolayı kişisel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan milyonlarca vatandaşımız bulunmaktadır. Bu vatandaşların hayatlarını devam ettirmesi için her canlıda olduğu gibi tuvalet ihtiyaçlarının karşılanması gerekmektedir. Ancak hastalığı dolayısıyla bu duruma gücü yetmeyen kişiler doğal olarak hasta bezi kullanmak zorunluluğu taşırlar. Dolayısıyla ellerinde olmayan sağlık sorunları sebebiyle tuvalet ihtiyaçlarını karşılamak için her ay epey bir miktar parayı söz konusu hasta bezlerine ödemekle yükümlüler.

Bu durumda, sosyal devlet anlayışıyla başlatılan uygulama neticesinde söz konusu hasta vatandaşların hasta bezine para ödeme zorunluluğu devlet tarafından kaldırılarak SGK hasta bezi yardımı başlatılmıştır.

SGK Hasta Bezi Ödemesi

SGK hasta bezi ödemesi yardımı 2019 yılında geçtiğimiz yıllara göre birtakım değişikliğe uğradığı görülmektedir. Hasta bezi ödemesi yardımı ile ilgili hizmet devam etse de uygulama aşamasında bazı farklılıklar söz konusudur. Bu noktada, hasta bezi ödemesi hakkına sahip olan vatandaşlar hasta bezlerini eczanelerden kendi paraları ile aldıktan sonra ilgili devlet kurumuna giderek paralarının karşılığını bu hizmetten faydalanarak geri alıyorlardı. Ancak yapılan düzenlemenin ardından sistemin uygulayış şekli değişmiş oldu. Buna göre, hasta bezi ödemesi hakkına sahip vatandaşların yakınları doktor raporu ile eczanelere giderek ceplerinden para ödemesi yapmadan hasta bezlerini temin edebilirler.

SGK Hasta Bezi Ödemesi Ne Kadar, Devlet Hasta Bezine Ne Kadar Ödüyor?

SGK hasta bezi ödemesinin tutarı ile ilgili olarak az önce bahsettiğimiz yeni düzenleme geçerliliğini korumaya devam etmektedir. Dolayısıyla geçtiğimiz uygulamaya nazaran yeni hasta bezi yardımında ödeme yapma durumu bulunmamaktadır. Bu durumda hasta bezi yardımından yararlanan hak sahibi hastanın yakınları, eczanelerden ilaç alır gibi hasta bezi alabiliyorlar. Bu sebeple hastaya veya yakınlarına para ödemesi yerine direkt olarak hasta bezi hizmeti sağlanmış oluyor.

  Cenaze Parası Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hasta bezi yardımında belirlenen bez sayısı aylık 120 adet olarak hesaplanmaktadır. Öte yandan hasta yakını talep ederse 2 aylık olarak 240 adet hasta bezi de alabilmektedir. Bu durumda Sosyal Güvenlik Kurumu’nun karşılamış olduğu 2 aylık 240 hasta bezi yaklaşık 255 TL’ye tekabül etmektedir. Bu rakam, SGK hasta bezi yardımı hizmeti ile ilgili yönetmelikte belirlenmiş sınır olarak kabul edilmektedir.

Hasta Altı Bezi Ödeme Koşulları Nelerdir?

Hasta altı bezi ödemesi ve yardımı şartları kurumun söz konusu hizmet ile ilgili olan yönetmeliğinde şu şekilde vatandaşlara duyurulmuştur:

 Hasta bezi yardımından yararlanacak olan hastanın uzman doktor tarafından kontrol edilmesi gerekir.  Söz konusu kontrollerde mesane ya da rektum muayenesinin yapıldığına ilişkin bilgilerin yer aldığı hasta bezi kullanıldığına dair raporun hazırlanması gerekir.  Hasta bezi yardımından yararlanacak çocukların en az 2 yaşında olması şartı vardır. Bezlerle birlikte kullanılan hidrofilik kayganlaştırıcılar da devlet tarafından karşılanmaktadır. Hasta bezinin SGK ile anlaşmalı olan medikal şubelerinden veya eczanelerinden alınmış olması gerekmektedir. SGK Hasta Bezi Yardımı Nasıl Alınır?

2019 SGK hasta bezi yardımı almak için yapılması gerekenler, öncelikle söz konusu yardımdan yararlanmak için hak sahibi konumunda olunmasıyla başlamaktadır. Bunun için de hasta bezini kullanacak olan hastanın uzman hekim tarafından muayene edilerek söz konusu yardım ile ilgili rapor hazırlaması gerekmektedir. Rapor hem hastalığın teşhisini hem de bez kullanılmasına gerek olup olmadığını ortaya çıkaracaktır. Öte yandan SGK hasta bezi yardımı nasıl alınır ile ilgili olarak yapılacak başvuruda birtakım belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu belgelerin tamamlanmasının ardından en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu’na sosyal yardım konusunda başvuruda bulunulması gerekir.

Hasta Bezi Başvurusunda Gerekli Belgeler Nelerdir?

Hasta bezi yardımı başvurusunda talep edilen evraklar, SGK’nun ilgili yönetmeliğinde belirtilmiştir. Buna göre hasta bezi yardımında hizmetten yararlanmak için başvuruda gerekli olan belgeler şunlardır:

 Devlet tarafından resmi olarak yetkilendirilmiş sağlık kurum veya kuruluşlarında uzman hekimlerin muayenesi sonucu alınması gereken hasta bezi raporu  Hastanın muayenesinin ardından kaç adet hasta bezinin alınmasını belirten doktor reçetesi. (SGK 1 ayda en fazla 240 bezi karşılamaktadır.)  Hastanın nüfus cüzdanı fotokopisi
  2020 Ziraat Bankası Süt Parası Sorgulama İşlemi

Hasta Bezi Raporu

Hasta bezi yardımında kullanılacak olan rapor, devlet tarafından yetkilendirilmiş Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren devlet hastaneleri, il ve ilçe hastaneleri, aile sağlığı merkezleri, özel hastaneler ve diğer özel sağlık kuruluşlarından temin edilebilir. Hasta bezi yardımından yararlanacak olan hastanın mutlaka uzman doktora muayene olması gerekmektedir. Dolayısıyla söz konusu hastanın, hastanelere gidemeyecek durumda veya yatalak olması halinde evde doktor muayenesine tabi tutulmalıdır. Bu durumda yetkili konumda olan 444 38 33 telefon numarası aranarak evde hizmet alınabilir. Sonuç itibariyle sağlık kuruluşunda veya evde hasta bezi raporunun alınmış olması gerekmektedir.

Hasta Bezi Raporunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hasta bezi yardımı sağlık raporunda önemli noktalar, söz konusu raporun SGK tarafından geçerlilik kazanması açısından dikkat edilmesi gereken yerlerdir. Bu sebeple hasta bezi sağlık raporunda mutlaka bulunması gereken bilgiler şunlardır;

Hastanın adı soyadı, TC numarası Protokol numarası Raporun verildiği tarih Muayeneyi yapan doktorun kaşesi ve imzası Hasta Bezi Parası Ne Zaman Yatar?

Hasta bezi parasının yatma tarihi, yazımızın başında belirttiğimiz gibi sistemin değişmesinin ardından yeni uygulamaya göre söz konusu değildir. Eskiden hasta bezleri hak sahiplerinin yakınları tarafından eczanelerden kendi paraları ile alındıktan sonra ilgili yerlere reçeteleri göstererek paralarının iadesinin istenmesi şeklinde bir uygulamaya sahipti. Fakat geçtiğimiz yıllarda hasta bezi yardımı ile ilgili yönetmelikte değişikliğe gidilmesinin ardından artık hasta bezi ödemesi yapılmamaktadır. Şimdiki sistemde hasta yakını eczaneden ilaç alır gibi reçete göstererek hasta bezi alabilmektedir. Dolayısıyla para ödemesi gibi bir işlem söz konusu değildir.

SGK Hasta Bezi Ödemesi Sorgulama

SGK hasta bezi ödemesi sorgulama işlemleri, SGK hasta alt bezlerinin anlaşmalı olan medikal satış noktalarından ve eczanelerden reçete karşılığı yapılmasının ardından tamamen rafa kaldırılmış bir uygulamadır. Önceden hasta bezleri için yapılan harcamaların geri ödenmesi için sorgulama ekranı ile hasta bezi ödemesi ile ilgili son durum hakkında bilgi edinilirken, yapılan düzenlemenin ardından bu hizmete gerek kalmamıştır. Artık SGK hasta bezi yardımı nasıl alınır sorusuna cevap olarak doktor raporunun ardından verilen reçeteler ile anlaşmalı eczanelerden olduğu söylenebilir.

  Evde Çocuk Bakımı Bakıcı Yardımı Parası Sorgulama

SGK Sağlık Hizmetlerinden Yararlanma Şartları

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Sorgulama