Sermiyan Midyat Kimdir?

1 yıl önce


© Sermiyan Midyat Kimdir?

1974 yılında dünyaya gelen Sermiyan Midyat Ankara Çankaya doğumludur. Tiyatro, dizi ve sinema filmlerinde rol alan oyuncu Sermiyan Midyat’ın anne ve babası kürt kökenlidir.

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Bölümü’nde eğitim görürken 3. senesinde İşletme Fakültesine geçiş yapmış ve İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından 1.5 yıl kadar yaşantısını New York’ta sürdürmüştür. Türkiye’nin ilk kadın Belediye Başkanı olan Zekiye Ekmen Midyat Sermiyan Midyat’ın Babaanne’sidir.

Ankara’da doğmuş ve yaşantısını 7 sene Ankara’da sürdürmüş ardından ailesi ile birlikte İstanbul’a taşınmışlardır.

Sermiyan isminin anlamı aşiret reisi demek olan oyuncu’nun annesinin ismi Nimet, babasının ise Adnan Midyat’tır. Serhat, Evin ve Türkan Rojda isminde 3 kardeşi olan usta oyuncu baba tarafından aslen Mardin’lidir.

Tek eşliliğe inanmadığını bir kaç röportajda dile getiren oyuncu bekar’dır. Günümüzde Sermiyan Midnight adlı Stand-up gösterisi ile sahne almaktadır.

2017 yılında Ay Lav Yu Tuu isimli sinema filminin hem yönetmenliğini hemde senaristliğini üstlenmiştir.

Bugüne kadar Bizim Otel, Kuzenlerim, Şöhret Kebapçısı, Şarkılar Seni Söyler, Biz Boşanıyoruz, Gece Yürüyüşü, Emret Komutanım, Sıla, Hanımeli Sokağı, Kalbim Seni Seçti, Hükümet Kadın, Anasının Oğlu ve Analı Oğullu gibi bir çok projede rol almıştır.