Sefer Görev Emri Nedir? e-Devlet’ten Nasıl Sorgulanır?

1 yıl önce


© Sefer Görev Emri Nedir? e-Devlet’ten Nasıl Sorgulanır?

Bugün ki makalemizde sefer görev emri nedir, e-Devlet’ten nasıl sorgulanır gibi sorulara daha yakından bakarak cevap verme yoluna gideceğiz. Askerlik, Türk toplumu için en kutsal değerlerden birisidir ve her erkek için olmazsa olmazlardandır. Ülkelerin siyasi girişimlerinin zaman içerisinde neler getireceği hakkında kesin yargılara varılamaz. Herhangi bir savaş çıkması durumuna karşı ise eli silah tutan erkek nesillere ihtiyaç vardır. Devlet, bu anlamda sefer görev emri uygulaması ile birlikte kendisine asker toparlar. Bu anlamda detayları daha yakından analiz etmek istiyoruz.

Makalede Neler Var?

Sefer Görev Emri Nedir? Sefer Görev Emri Yaş Sınırı Kaçtır? Sefer Görev Emri Nasıl Kaldırılır? Sefer Görev Emri Tebliğimi Kaybettim, Ne Yapmalıyım? e-Devlet Üzerinden Sefer Görev Emri Nasıl Sorgulanır?
Sefer Görev Emri Nedir?

Sefer görev emri, devlet tarafından OHAL durumunda seferberlik ilan edilmesi ile birlikte askeriyeye teslim olması gereken kişilere sunulan tebliğdir.

Türkiye genelinde herkese sunulan bir tebliğ değildir. Bazı rivayetlere göre de her neslin çocuklarından sadece birine denk gelen onurlar arasındadır. Herhangi bir savaş çıkması durumunda devletin en kısa süre içerisinde askeri tertibat alması gerekebilir. Hal böyle olunca mevcut askerlerin dışında daha ciddi bir yoğunluğa ihtiyaç vardır. Sefer görev emri, bu yoğunluğu kısa bir süre içerisinde sağlamak ve eli silah tutan tüm askerlik yapmış kişileri anında birliklerine toplamaktır. Nitekim bu emir, askerlikten hemen sonra tebliğ edilir ve akabinde belli bir yaşa kadar asker adayı olursunuz. Seferberlik durumunda ise sizlere tebliğ edilen birliğinize teslim olmak durumundasınız.

Sefer Görev Emri Yaş Sınırı Kaçtır?

2020 yılında sefer görev emri yaş sınırı kaçtır? Bu soruyu sıklık ile soran ve araştıran okuyucularımız olduğunu biliyoruz. Devlet, nitelikli olarak asker görevini yürütebileceğimiz yaşı belirleyerek bunu yasalaştırmıştır. Hal böyle olunca bu anlamda belli bir yaşa kadar OHAL askeri adayı olarak devam ederiz. Sefer görev emri yaş sınırları her rütbe için farklıdır. Bu noktada aşağıdaki şekilde yaş sınırı belirlenmiştir;

Muharip Asteğmen Sefer Görev Emri Yaş Sınırı: 41 Yardımcı Sınıf Asteğmen Sefer Görev Emri Yaş Sınırı: 51 Uzman Erbaş Sefer Görev Emri Yaş Sınırı: 51 Er / Erbaş Sefer Görev Emri Yaş Sınırı: 41
  2020 Güncel Anestezi Teknikeri Maaşı Ne Kadar ?

Tarafınıza tebliğ edilen sefer görev emirleri, yukarıdaki yaş sınırlarına kadar geçerlidir. Örneğin askerliğinizi çavuş olarak yaptınız. Erbaş sınıfı içerisinde değerlendirilirsiniz ve 41 yaşına kadar sefer görev emrinizin geçerliliği söz konusudur. 41 yaşından itibaren yani 42 yaşına bastığınız an itibari ile sefer görev emriniz geçerliliğini yitirir ve seferberlik durumunda birliğe teslim zorunluluğu kalkar.

Sefer Görev Emri Nasıl Kaldırılır?

Sefer görev emri kaldırılabilir mi? Hayır, kesinlikle kaldırılamaz. Bu emrin kaldırılması için geçerli bir neden olması gerekir ve bunun için de tek bir alternatif söz konusudur. Sefer görev emri durumunda özellikle OHAL döneminde seferberlik ilan edilir. Bu ilanın ardından en yakın askerlik şubelerine giderek sağlık kontrolünden geçmek durumunda olursunuz. Detaylı bir muayene içerisine girersiniz.

Doktorun sunacağı rapor doğrultusunda eğer ki “ASKERLİĞE ELVERİŞLİ DEĞİLDİR” sonucu çıkar ise sefer görev emri iptali olabilir. Bunun dışında herhangi bir neden dolayısı ile yukarıda belirlenmiş olan yaşa kadar sefer görev emri devam eder. Bu emir, askerlik şubeleri tarafından bizzat sahibine imza karşılığı tebliğ edilmek zorundadır. Bu tebliğ, ideal yaş durumuna kadar geçerlidir.

Sefer Görev Emri Tebliğimi Kaybettim, Ne Yapmalıyım?

Yine internet üzerinde ciddi anlamda sorulan sorulardan bir yenisine daha bakmamız gerekiyor. Sefer görev emri tebliğimi kaybettim, ne yapmalıyım? Bunun için kısa süre içerisinde en yakın askerlik şubesine başvurmanız yeterli olacaktır. Buradaki yetkililere kimliğiniz ile gittiğinizde ve tebliği kaybettiğinizi beyan ettiğinizde size yeni bir sefer görev emri tebliği yapılır.

Sefer görev emri tebliği ıslak imzalı ve mühürlü olmak durumundadır. Bu neden dolayısı ile askerlik şubesinden alınması çok daha kolay olacaktır.

Sefer Görev Emri Alma

e-Devlet Üzerinden Sefer Görev Emri Nasıl Sorgulanır?

Normal şartlarda sefer görev emriniz var ise SMS yolu ile 10 gün içerisinde askerlik şubesine başvurun şeklinde mesaj gelir. Bu süre içerisinde de askerlik şubesi tarafından sefer görev emri sizlere imza karşılığı tebliğ edilir. Ancak birçok kişiye bu mesaj ulaşmamış da olabilir. e-Devlet üzerinden sefer görev emri sorgulama da bu noktada çok önemlidir. Ancak e-devlet sistemi üzerinden çıktı alamazsınız. Sadece sefer görev emri olup olmadığını görürsünüz. Bunun için;

e-Devlet sitesine ya da mobil uygulamasına kimlik bilginiz ve şifreniz ile giriş yapın. Akabinde arama kısmına Sefer görev emri yazın ve altta çıkan “SEFER GÖREV EMRİ SORGULAMA” butonuna tıklayın. Sistem işlem yapacaktır ve size eğer sefer görev emriniz var ise “VAR, TEBLİĞ BEKLİYOR” şeklinde bir uyarı çıkar. Bu noktada en kısa süre içerisinde askerlik şubelerine başvurun. Tebliğ edildi ise de “VAR, TEBLİP EDİLDİ” şeklinde çıkar. Eğer sefer görev emriniz yok ise de bu ekranda “SEFER GÖREV EMRİNİZ BULUNMAMAKTADIR” şeklinde uyarı görürsünüz.
  Malulen Emeklilik Sorgulaması, Evrak Takibi Nasıl Yapılır ?