Seçmen Kaydı Nasıl Yapılır – Seçmen Kütüğü Değiştirme

1 yıl önce


© Seçmen Kaydı Nasıl Yapılır – Seçmen Kütüğü Değiştirme

Seçmen kaydı nasıl yapılır, en önemli vatandaşlık görevlerinden biri olan oy vermek için mutlaka yapılması gereken bir işlem. Seçmen kütüğüne kayıt yapılması ile ilgili olarak; seçmen kaydı nasıl yapılır? Seçmen kütüğü nasıl değiştirilir? Seçimlerde öğrenciler nasıl oy kullanacak? Öğrenci belgesi ile oy kullanma ve öğrenci oy kullanma yeri değiştirme işlemleri nasıl yapılır? Başka şehirde oy kullanmak için ne yapılmalı? Gibi akıllara gelebilecek tüm önemli soruların ayrıntılı cevapları sizin için hazırladığımız yazımızda.

Makalede Neler Var?

Seçmen Kütüğüne Kayıt Seçmen Kaydı Nasıl Yapılır? Seçmen Kütüğü Değiştirme Öğrenciler İçin Oy Kullanma Bize Yazın
Seçmen Kütüğüne Kayıt

Herkesin bildiği üzere demokrasinin en temel unsuru seçme ve seçilme hakkıdır. Kanunen bir kısıtlaması olmayan her vatandaş oy vermeye, gerekli şartları taşıması halinde ise aday olmaya yani seçilme hakkına sahiptir. Oy verme en temel haklardan ve vatandaşlık görevlerinin başında yer almaktadır. Her seçin döneminde Yüksek Seçim Kurulu taşra ve merkez teşkilatı ile birlikte seçmen listelerini yayınlamaktadır. Ancak adres değişikliği ve eğitim için başka şehirde ikamet etmek başta olmak üzere çeşitli sebeplerden dolayı bazı vatandaşlarımız seçmen kaydı olamayabilmektedir. Seçmen kaydı olmayanlar böyle durumlarda seçme hakkını kullanabilmek için seçmen kaydı yapılması gerekiyor. İşte seçmen kaydı, seçmen kütüğü değiştirme işlemleri hakkında bilinmesi gerekenler.

Seçmen Kaydı Nasıl Yapılır?

İlk olarak seçmen kaydı olmayanlar için seçmen kaydı nasıl yapılır sorusunu cevaplayarak başlayalım. Her seçim dönemi yaklaştığında seçmen kayıtları Yüksek seçim Kurulu tarafından yayımlanır. Öncelikle ilk yapmanız gereken yayımlanan bu seçmen listelerinde adınızın bulunup bulunmadığını kontrol etmektir. Herhangi bir adres değişikliği söz konusu olmasa dahi bazen teknik aksaklıklar ve benzeri sebeplerle bazı vatandaşların adları bu seçmen listelerinde yer almayabiliyor. Seçmen listesinde kendi adınızı bulamamanız halinde yapmanız gereken seçmen kütüğüne kayıt yaptırmak. Seçmen kütüğüne kayıt yaptırmak için ikametinizin bulunduğu ilçe nüfus müdürlüğüne gitmeniz gerekmektedir. Seçmen kütükleri, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Kayıt Sisteminde yer alan bilgilere göre düzenlenmektedir. İkametinizin ilçe nüfus müdürlüğüne gitmek bu yüzden önemlidir.

  Doğum Borçlanması Ne Kadar Kadınların Emeklilik Durumu

Normal dönemde ilçe nüfus müdürlüklerine gitmeniz seçmen kütüğüne kayıt olmanız için yeterli olacaktır. Ancak seçimlere kısa süre kaldığında Yüksek Seçim Kurulu seçmen kaydı için bir tarih aralığı belirler. Seçmen listesi askı süresi dene bu süreçte ilçe nüfus müdürlüklerine gitmek seçmen kütüğüne kayıt için yeterli olmaz. Seçmen listesi askı süresi boyunca ilçe nüfus müdürlüğünden aldığınız belge ile ilçe seçim kuruluna giderek seçmen kütüğüne kayıt işlemini bizzat yapmanız gerekmektedir. Seçen kaydı yaptıktan sonra seçmen kaydı sorgulama işlemi yaparak kayıt işleminin tamamlanıp tamamlanmadığını takip edebilirsiniz. Seçen kaydı sorgulama e devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. TC ile seçmen kaydı sorgulama e devlet üzerinden nasıl yapılır bilmiyor ve öğrenmek istiyorsanız aşağıda bağlantısı bulunan yazımızı okuyabilirsiniz.

İLGİLİ KONU:

SEÇMEN KAYDI SORGULAMA E DEVLET

Seçmen Kütüğü Değiştirme

İlgili kanun maddelerine göre adres değişikliği yaptırmak kanuni bir zorunluluktur. İkametgah adresi değişikliği yapan bir vatandaş en fazla 20 iş günü içerisinde adres değişikliği bildirimi yapmalıdır. Aksi halde idari para cezası uygulaması yapılır. Adres değişikliği yapılmasının zorunlu tutulmasının sebeplerinden birisi de seçmen kütüğü değiştirme işleminin yapılabilmesi içindir. Vatandaşların adlarını seçmen listelerinde görememelerinin başlıca sebebi de zaten adres değişikliği bildirimi yapmamaktan kaynaklanıyor.

Seçmen kütüğü değiştirmek için yeni taşındığınız ikametgahınızın ilçe nüfus müdürlüğüne gitmeniz gerekiyor. İlçe nüfus müdürlüğünde adres değişikliği yaptığınızı belgelemeniz için sizden yeni taşındığınız adrese ait olan bir su, elektrik, telefon ve doğalgaz faturalarından birini ibraz etmeniz istenecektir. Nüfus cüzdanınızla beraber bu faturalardan birini ibraz etmeniz halinde seçmen kütüğü değişikliği işleminiz yapılır ve yeni ikametinizde oy verme imkanına kavuşursunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

TAPU PARSEL SORGULAMA E DEVLET

ADRES DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIR?

Öğrenciler İçin Oy Kullanma

Seçmen Kaydı nasıl yapılır konusunun bir diğer önemli başlığı ise üniversite öğrencilerinin durumu. Pek çok üniversite öğrencisi öğrenci yurtlarında ikamet ediyor, evde ikamet edenler de genellikle adres değişikliği yapmaya gerek görmüyor. Eğitim öğretim dönemi devam ederken bir seçim olması halinde ise öğrenciler oy verme işlemi bir soruna dönüşebiliyor. Üniversite öğrencilerinin bulundukları şehirde oy vermeleri için yapması gerekenler ise şu şekilde:

Şayet bir akrabanızın veya tanıdığınızın yanında ikamet ediyorsanız bu haneden bir kişi ile ilçe nüfus müdürlüğüne gitmeniz gerekiyor. Yakınınız veya akrabanız ilçe nüfus müdürlüğünde bu kişi yakınımdır/akrabamdır şeklinde beyanname imzalaması gerekiyor. Bu işlem yapıldıktan sonra nüfus müdürlüğünden aldığınız belge ile ilçe seçim kuruluna giderek seçmen kütüğü değişikliği yapabilirsiniz. Şayet kirada oturuyorsanız kira kontratı veya adresin herhangi bir faturası ile ilçe nüfus müdürlüğüne giderek adres değişikliği yapmalısınız. İlçe nüfus müdürlüğünde adres değişikliği işlemi tamamlandıktan sonra ilçe seçim kuruluna giderek seçmen kütüğü değiştirme işlemini bitirebilirsiniz. Bu iki yöntem için de öğrenci belgesine gerek yok. Şayet yurtta kalıyorsanız ilk olarak o yurtta kaldığınıza dair bir belge almanız gerekiyor. İkinci olarak ise okulunuzdan öğrenci belgesi almalısınız. Bu iki belge ile birlikte ilçe nüfus müdürlüğüne giderek ikametgah işlemlerinizi tamamladıktan sonra aldığınız belge ile ilçe seçim kuruluna gitmeniz gerekiyor.
  Çölyak Metabolizma Ödemesi Sorgulama

Bize Yazın

Seçmen kütüğüne kayıt konusu ile ilgili olarak; seçmen kaydı nasıl yapılır başta olmak üzere; seçmen kütüğü nasıl değiştirilir, seçimde öğrenciler nasıl oy kullanacak, öğrenci belgesi ile oy kullanma, başka şehirde oy kullanma gibi hususları tüm detayları ile izah etmiş bulunuyoruz. Seçmen kaydı nasıl yapılır hususunda veya başka herhangi bir konudaki tüm sorularınızı yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz.