Saadet Işıl Aksoy Kimdir?

1 yıl önce


© Saadet Işıl Aksoy Kimdir?

29 Ağustos 1983 İstanbul doğumlu Saadet Aksoy’un kendisinden büyük iki abisi vardır. Başak burcudur. Annesi İnci Aksoy Polis Başmüfettişi olarak görev yapmış aslen Edirne ve Siirt kökenli’dir. Babası Anıl Aksoy ise Emekli Başkomiser olarak görev yapmış 2013 yılında yaşamını yitirmiştir.

Saadet Işıl Aksoy baba tarafından aslen Nevşehir’lidir.

Acıbadem Lisesi’nden mezun olmuş ardından Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirmiştir.

Güz Yangını, Senden Başka, Esir Kalpler ve Balkan Düğünü gibi yapımlarda rol alan oyuncu İlk oyunculuk deneyimini Yumurta Filmi ile yaşamıştır.

2011 senesinde Muhteşem Yüzyıl dizisinde Prenses Victoria rolünü canlandırmıştır. Ayrıca Sergio Castellitto’nun yönetmenliğini gerçekleştirdiği Bosna Savaşı dönemini anlatan bir drama türü filmde, Aska karakterini oynayarak Penélope Cruz’la birlikte rol almıştır.

Saadet Işıl Aksoy 2014 yılında Pamir Kıraner ile evlenmiştir.

Güz Yangını, Esir Kalpler, Senden Başka, Kalpsiz Adam, Sınıf, Balkan Düğünü, Muhteşem Yüzyıl ve Kördüğüm gibi projelerde rol almıştır. En son Vatanım Sensin dizisinde Lucy karakterini canlandırmıştır.

2018 yılında ise Ahmet Kural, Murat Cemcir, Cengiz Bozkurt ve Çağlar Ertuğrul gibi isimlerin rol aldığı Ailecek Şaşkınız isimli sinema filminde rol almıştır.