Reçete Kodu Sorgulama

1 yıl önce
© Reçete Kodu Sorgulama

Sağlık konusunda vatandaşların daha zahmetsiz şekilde yararlanmasına imkân veren hizmetlerden biri olan SGK reçete kodu sorgulama uygulaması sayesinde, yazılan reçetenin internet üzerinden sizin ya da eczacının görüntülenmesi sağlanmaktadır. E-reçete sorgulama sistemi sayesinde, sizin için yazılan ilaçları rahatlıkla eczaneden temin etmek mümkündür.

Muayene olduktan sona doktorun yazacağı ilaçlar bu sisteme işlenmekte ve hastaya da ayrıca reçete kodunun yer aldığı küçük bir kâğıt verilmektedir. Eczaneye gittiğinizde eczacı bu kodu sorgulatarak, adınıza yazılan ilaçların neler olduğunu rahat bir şekilde görebilir.

Sahte Reçete Düzenlenmesi Önlenmektedir

E-reçete olarak da tanımlanan bu sistemin en önemli faydası, sahte reçeteler düzenlenmesinin önüne önemli ölçüde geçmiş olmasıdır. Eski tip reçetelerde özellikle devlete maliyet gerektiren ilaçlar için düzenlenen sahte reçeteler, devlet bütçesine zarar vermekteydi. Aynı zamanda adına reçete düzenlenen kişilerin ve doktorların başının devletle derde girmesi, bu sistem sayesinde önemli ölçüde engellenmiş oldu.

Geçmiş yıllara göre şeffaf ve kaliteli hizmet vermeye başlayan Sağlık Bakanlığı, vatandaşın adına ilaç alınıp alınmadığına dair şüpheleri de bu sayede ortadan kaldırmış oldu.

SGK Reçete Kodu Sorgulama Nereden Yapılır?

Hastanın kullandığı ilaçları ve adına düzenlenen reçete kodu sorgulama işlemlerini, e-devlet üzerinden yapması mümkündür. Bu sistem üzerinden son 5 yıl içerisinde kullanmış olduğunuz ilaçları görüntüleyebilir, ilaç isimlerine ulaşabilir ve hangi doktor ve hastane tarafından ilaç yazıldığına dair tüm bilgileri görebilirsiniz.

Bunun dışında eczanelerde sadece o anki düzenlenen reçetenin kodunu sisteme okutarak, mevcut reçetenin detaylarını görebilmektedir. Ayrıca reçete sorgulanması, e-nabız sistemine üye olanlar tarafından da kolaylıkla yapılmaktadır.

E-Devlet Üzerinden Reçete Nasıl Sorgulanır?

E-devlet giriş bilgileri ile sisteme giriş yaptıktan sonra, SGK menüsünden “4A-4B-4C” kısmına gelerek buradaki ilaç kullanım süresi sorgulama adımından mevcutta kullanılan ve geçmiş tüm ilaçların sorgulanması mümkündür.

E-devlet sistemi üzerindeki sağlık uygulamaları alanından, reçete ve diğer tüm sağlık bilgilerinin çok rahat bir şekilde görüntülenmesi mümkün olmaktadır.

E-Nabız Uygulaması ile Sorgulama

E-nabız uygulamasına kayıt olduktan sonra, yine reçetenizi sorgulayabilirsiniz. Bu uygulamaya e-devlet üzerinden kayıt olabileceğiniz gibi, doğrudan uygulama adresi üzerinden de kayıt olmanız mümkündür.

Sisteme kayıt olduktan sonra, “reçetelerim” kısmına gelerek buradan tüm reçete sorgulama işlemlerine ulaşabilirsiniz. Kullanılan ilaçlar ve diğer tüm ayrıntılar, burada görüntülenebilmektedir.

E-Devlet Aile Hekimi Sorgulama, Aile Hekimim Kim ? yazımızda, e-devlet üzerinden aile hekiminizi nasıl sorgulayıp öğreneceğiniz hakkında bilgiler paylaştık.