Rapor Parası Sorgulama, Rapor Parası Ne Zaman Yatar

1 yıl önce
© Rapor Parası Sorgulama, Rapor Parası Ne Zaman Yatar

SGK Rapor Parası Sorgulama, Rapor Parası Sorgulama, Ziraat Bankası Rapor Parası Sorgulama işlemlerinizin nasıl yapılacağını ve hangi adımları takip etmeniz gerektiğini onlineorgula.gen.tr olarak sizin için derledik.

Rapor Parası Nedir

Rapor Parası, sigortalı olarak çalışanların sağlık sebebi ile geçici olarak işe devam edememeleri durumunda oluşacak maddi kayıpların telafi edilmesi için oluşturulmuş bir ödenek türü. Her ne kadar halk arasında rapor Parası olarak adlandırılsa da bu tahsisatın adı resmi olarak İş Göremezlik Ödeneğidir. Rapor Parası sadece 4/A ve 4/B kapsamında çalışan SSK’lı çalışanları değil Bağ-Kur’luları da kapsar. Ancak SSK ile Bağ-Kur’lular arasında Rapor parası ödeme koşullarında farklılıklar mevcuttur. Şayet Bağ-Kur’lu iseniz Bağ-Kur’lular Rapor Parası alabilir mi adlı yazımızı okuyarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili Konular:

Rapor Parası Hesaplama

Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Rapor Parası Alma Şartları

Rapor Parası; iş kazası, meslek hastalığı, doğum ve hastalık durumlarında tahsis edilir. İş kazası, meslek hastalığı ve doğum hallerinde raporun ilk günden başlanarak Rapor Parası hesaplanır. Sadece Hastalık durumunda ise raporun üçüncü gününden sonraki günler Rapor Parası ödemesi kapsamına girer. Bunlara ek olarak iş kazası ve meslek hastalığı durumlarında herhangi bir prim süresi sınırlaması bulunmazken, doğum hallerinde en az 3 aylık prim ödemesi şartı aranır.

İlginizi Çekebilir:

Emekli Maaşı Hesaplama Emekli Maaşım Ne Kadar Olur

Malulen Emeklilik Şartları

Rapor Parası Nasıl Alınır

Çalışan tarafından alınan rapor ile ilgili belgelerin SGK’ya ulaşmasının ardından gerekli incelemeler yapılır. Yapılan incelemelerin sonucunda kişinin Rapor Parası almaya hak sahibi olduğu tespit edildiğinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Rapor Parası;

PTT Şubelerine Ziraat Bankası Şubelerine yatırılır.

Rapor parası her ayın 8’i ile 14’ü arası PTT veya Ziraat Bankası şubelerine yatırılır. Rapor Parası genellikle raporun tamamlanmasının ardında 20 ila 45 gün içinde hesaba yatmış olur.

Göz At:

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır Şartları Nelerdir

E Devlet Şifresi İle Rapor Parası Sorgulama

SGK Rapor Parası Sorgulama işlemi sadece E Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. E Devlet Şifreniz var ise öncelikle şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapmanız gerekiyor. E Devlet kişisel sayfanıza şifrenizi kullanarak girmeniz ardından ikinci yapmanız gereken Sosyal Güvenlik Kurumu sekmesini seçmek. Bu sekmeyi seçmenizin ardından karşınıza uzun bir hizmetler listesi çıkacaktır. Bu uzun listede, Ortak (4A/4B/4C) Hizmetler başlığı altında üçüncü sırada bulunan 4A/4B İş Göremezlik Ödeneği Görme sekmesini tıklayarak rapor Parası sorgulama işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

E Devlet Şifresi ile Rapor Parası Sorgulama işlemi yapmak için BURAYA tıklayın.

Sorularınızı Bize Yazın

SGK Rapor Parası Sorgulama, Ziraat Bankası Rapor Parası Sorgulama, e Devlet Rapor Parası Sorgulama  konularını ayrıntılarıyla açıklamış bulunuyoruz. Konu hakkında aklınıza takılan bir  ayrıntı veya aklınızdaki sorunun cevabını yazımızda bulamadıysanız yorumlar kısmından bize yazın. Her biri alanında uzman yazar ekibimiz tüm sorularınızı kısa süre içerisinde son bilgiler ışığında doğrulukla yanıtlayacaklardır.