Rapor Parası Ne Kadar

1 yıl önce


© Rapor Parası Ne Kadar

Başta Rapor Parası ne kadar olmak üzere, Rapor Parası nedir, Rapor Parası nasıl alınır, Rapor Parası nasıl hesaplanır, Rapor Parası alma şartları gibi Rapor Parası konusu hakkında aklınıza takılabilecek tüm soruların cevaplarını sizler için derledik ve rehber niteliğinde bir makale hazırladık.

Makalede Neler Var?

Rapor Parası Nedir Rapor Parası Alma Şartları Rapor Parası Nasıl Hesaplanır En Düşük Rapor Parası Ne Kadar
Rapor Parası Nedir

Kamuoyunda yaygın olarak Rapor Parası olarak bilinen ödeneğin resmi adı Geçici İş Göremezlik Ödeneğidir. Geçici İş Göremezlik Ödeneği; Sigortalı olarak çalışanların ilgili kanunda belirtilen sebepler ile geçici süreler aldıkları sağlık raporları neticesinde çalışamadıkları günler için devlet tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu vasıtası ile verilen bir ödenektir. Rapor Parası adıyla bilinen Geçici İş Göremezlik Ödeneğinden 4A ve 4B kapsamındaki sigortalılar yararlanabilmektedir.

Rapor Parası şu hallerde alınan sağlık raporlarını kapsar:

İş kazası Meslek hastalığı Doğum ve annelik Hastalık Rapor Parası Alma Şartları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi rapor parası alabilmek için öncelikle 4A veya 4B kapsamında sigortalı olmak gerekiyor.

Bu şarta haiz iseniz Rapor Parası almak için gereken diğer şartlar ise şu şekilde:

Doğum ve hastalık durumlarında, rapor başlangıç tarihinden önceki bir yıl içinde en az 90 gün prim ödenmiş olması gerekir. İş kazası ve meslek hastalığı halinde 90 gün prim şartı aranmaz. 1 veya 2 günlük raporlar için rapor parası ödemesi yapılmaz. Alınan sağlık raporunun en az 3 gün olması gerekir. 3 günden uzun alınan raporlar için, ilk 2 güne ödeme yapılmaz. Örnekle açıklayacak olursak 10 gün rapor alan bir çalışan 8 günlük rapor parası alabilir. Doğum sebebi ile alınan raporlarda rapor parası ödemesi yapılması için doğumun gerçekleşmiş olması şartı aranır. Rapor parası alabilmek için rapor başlangıç tarihinden itibaren raporlunun herhangi bir işyerinde çalışmaması gerekir. Son olarak, rapor başlangıç tarihi itibariyle sigortalılık halinin son bulmaması Rapor Parası alma şartları içindedir.
  Rapor Parası Sorgulama, Rapor Parası Ne Zaman Yatar

Rapor Parası Nasıl Hesaplanır

Rapor parası alabilmek için iş kazası, meslek hastalığı, doğum ve hastalık raporlarının alınmış olması gerektiğini söylemiştik. Bu 4 durum için de rapor parası hesaplama prensibi aynıdır. Bu hesaplama ise şu şekilde yapılır:

Raporun başlangıç tarihinden geriye doğru son 3 aylık brüt maaş toplanır Hesaplanan bu 3 aylık brüt maaş, bu üç ayın toplam gün sayısına bölünür. Ortaya çıkan bu rakam Brüt Günlük Rapor Parasıdır. Alınan sağlık raporunda ayakta tedavi ile geçirilen günler için Brüt Günlük Rapor Parasının 2/3’ü (üçte ikisi) ödenir Alınan sağlık raporunda yatarak tedavi ile geçirilen günler için Brüt Günlük Rapor Parasının ½’si (yarısı) ödenir. İş kazası ve meslek hastalığı hallerde 90 günlük prim şartı aranmadığından bahsetmiştik. Şayet iş kazası ve meslek hastalığı sebebiyle rapor alan çalışanın henüz 90 gün prim süresi yoksa; toplam çalıştığı süredeki brüt maaşı, çalıştığı gün sayısına bölünerek brüt günlük Rapor Parası hesaplanır. Ödemeler ise diğer hepsinde olduğu gibi ayakta tedaviler için üçte iki yatarak tedaviler için yarısı şeklindedir.

Rapor parası nasıl hesaplanır konusu ile alakalı daha ayrıntılı bilgiye sahip olmak için Rapor Parası Hesaplama başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

En Düşük Rapor Parası Ne Kadar

Sağlık raporu alarak rapor parası almaya hak kazananların cevabını en çok merak ettiği Rapor Parası ne kadar olduğu sorusu. Bir günlük rapor parası miktarı aldığınız maaş miktarına göre değişmektedir. Maaşınız ne kadar yüksekse alacağınız günlük rapor parası da o kadar yüksek olacaktır.

Günlük Rapor Parası ne kadar olduğu sorusunu asgari ücreti baz alarak örneklendirelim.

2017 yılı için açıklanan Brüt Asgari Ücret miktarı 1777.50 TL. üç aylık brüt asgari ücretin toplamının, bu ayların günlerine bölündüğünde elde edilen asgari ücretli için Brüt Günlük Rapor Parası 59,25 TL. Ayakta geçirilen her rapor günü için ödenen rakamın 3’te 2, yatarak geçirilen her rapor günü için yarısı olduğunu söylemiştik. Bu durumda en düşük Rapor Parası ayakta tedavilerde 39.50 TL, yatarak tedavilerde 29.65 TL’dir.

  Ziraat Bankası Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ?