PTT’e Gitmeden E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır ?

1 yıl önce
© PTT’e Gitmeden E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır ?

PTT şubelerini kullanmadan e- devlet şifresi alma işlemi, anlaşmalı bankalardan ve internet üzerinden yapılacak işlemlerle mümkün olmaktadır. PTT’e gitmeden e- devlet şifresi alımı, aslen mümkün olsa da, gerçekte gerekli değildir. E- devlet sistemine şifresiz giriş yapma özelliği getirilmiştir. Sistem üzerindeki diğer seçeneklerin kullanılması sayesinde kişiler, şifre almadan da e- devlet sistemine giriş yapmaktadır. Bu giriş ile şifreli işlemlerle birebir ekrana ulaşıp işlemlerini yapabilmektedirler.

PTT’ye Gitmeden E- Devlet Şifresiz Giriş Nasıl Yapılır?

PTT’ye gitmeye gerek kalmadan e- devlet sistemine giriş yapmak için e- devlet ana sayfasında giriş yöntemleri yer almaktadır. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

mobil imza elektronik imza C. kimlik kartı ile giriş İnternet bankacılığından giriş

Belirtilen  bu yöntemlerle yapılacak girişler için e- devlet şifresi gerekmemektedir. PTT şubelerine gitmenize de bu nedenle gerek kalmaz. Bu yöntemlerle sistem girişi yaptığınızda, ana sayfanız açıkken kendinize bir e- devlet şifresi belirleyebilirsiniz. Böylelikle sistem üzerinden belirleyeceğiniz şifre ile giriş yapabilirsiniz. Ayrıca bu yeni e- devlet şifresini kendiniz belirleyeceğinizden unutma olasılığınız düşük olacaktır. Eğer unutursanız, aynı şekilde sisteme girerek yeni bir e- devlet şifresi belirleyebilirsiniz.

Bankalardan E- Devlet Girişi İçin Şifre Almak

Bankalar aracılığıyla e- devlet giriş şifresi almak için yapılması gereken, anlaşmalı bankalara başvuru yapmak olmalıdır. E- devlet şifresi vermeye yetkili bankalar şu şekilde sıralanabilir:

Akbank Albaraka Anadolu Bank Denizbank QNB Finansbank Garanti BBVA Halkbank Vakıfbank Yapı Kredi Bankası Ziraat Bankası TEB Odeabank

Bu bankaların hem şubelerinden, hem internet bankacılığı hizmetlerinden yeni şifre alınabilmektedir. Alınan şifreler, tek seferlik giriş için uygundur. Bir e- devlet şifresi görevi görmezler. Bu nedenle bu şifrelerle yapılacak girişlerin ardından kişilerin yeni bir şifre belirlemesi gerekecektir. Ayrıca yeni şifre ile tekrar giriş yapılması, işlemlere sonra devam edilmesi gerekir. Aksi takdirde kişilerin bankalar aracılığı ile aldıkları şifre üzerinden yapılacak işlemler kısıtlıdır. E-devlet sisteminin tüm işlem seçeneklerinden faydalanmak için kişilerin e- devlet şifresi belirlenmeli, yeni şifre ile sayfayı yenileyerek tekrar giriş yapılmalıdır.

İnternet Bankacılığı Kullanarak E- Devlet Şifresi Belirleme

İnternet bankacılık seçeneklerinden e- devlet şifresi seçmek için kişilerin yapması gereken, anlaşmalı bankaların mobil uygulamalarına sahip olmaktır. Bu şekilde yapılacak işlem basamaklarında hem e- devlet sisteminin kendisi, hem mobil uygulama kullanılmalıdır. Bu kapsamda yapılması gereken işlemler şu şekilde sıralanabilir:

turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır. Sağ üst köşede bulunan ‘sisteme giriş’ seçeneğine tıklanmalıdır. Giriş sayfasından giriş yöntemleri kısmına tıklanmalıdır. Burada bulunan seçenekler içerisinden ‘internet bankacılığı ile giriş’ kısmı işaretlenmelidir. Ekranda bankanızın internet bankacılığı sayfasına yönlendirilirsiniz. İnternet bankacılığı sistemine giriş yapmak için bankacılık işlemleri şifrenizi giriniz. Ardından kayıtlı cep telefonunuza bir kod gönderilecektir. SMS doğrulaması aracılığıyla kodu onaylayınız. Böylelikle e- devlet sistemine giriş yapabilir, yeni e- devlet şifrenizi alabilirsiniz. PTT’ye Gitmeden E- Devlet Şifresi Almak İçin Telefon Kullanmak

Telefon kullanarak e- devlet şifresi almak e-devlet sisteminizde kayıtlı cep telefonunuzun güncel ve kullanmakta olduğunuz numara olması gerekmektedir. eğer sistem üzerinde telefon numaranız kayıtlı ise, ana ekranda bulunan mobil imza ve e- imza seçeneklerini kullanabilirsiniz. bunun yanı sıra şifrenizi unutmanızdan kaynaklanan yeni e-devlet şifresi talepleriniz için de bu yöntemleri kullanabilirsiniz.

Telefon yoluyla PTT’ye gitmeden e- devlet şifresi belirlemek için yapmanız gereken, girişte bulunan ‘Şifremi Hatırlamıyorum’ seçeneğine tıklamaktır. Ardından devam et butonu ile ana ekranınıza gelecek sorgulama formlarına yanıt vermelisiniz. Uygulama yapacağınız aşamalar şu şekildedir:

Ekrana sayfalar halinde formlar gelecektir. İlk olarak birinci saya formda kimlik bilgileriniz istenir. Burada sorulan bilgiler, aile sıra no’ya kadar detaylandırılmıştır. İkinci sayfa form üzerinde iletişim bilgileri yer almaktadır. boşluklar, sorulardan sonra verilmektedir. Sorularda iletişim bilgileri, adres bilgileri, cep telefonu ve e- mail gibi bilgiler sorulmaktadır. En alt kısımda bir güvenlik kodu kısmı görülecektir. Burada bir önceki adımda verilen cep telefonuna bir doğrulama kodu gönderilecektir. 2 dakika içerisinde kişilere iletilen kodun buraya yazılması gerekecektir. Aksi halde şifre alma işlemi iptal olur. Ekrana bir sonraki adımda yeni şifre seçenekleri iletilecektir. Bu seçenekler aracılığıyla kişilerin yeni şifre belirlemesine imkan tanınmaktadır. Şifrenizi yeni şifre ve yeni şifre tekrar bölümlerine yazmanız gerekmektedir. ardından ‘Onay’ butonuna basmalısınız. PTT’ye Giderek E- Devlet Şifresi Almanın Bedeli

PTT şubelerini kullanarak e- devlet şifresi almanın ücreti ilk şifre alımında 2 TL olarak belirlenmiştir. Şifre, direkt olarak alınacak numara ile PTT veznelerinden talep edilebilmektedir. Ancak alınan ilk şifrenin kaybolması, unutulması ya da şifre değiştirme işlemi sonrası giriş yapılamaması durumlarında ikinci kez şifre alınması gerekecektir. Alınacak ikinci şifrenin bedeli 4 TL olarak belirlenmiştir. PTT şubelerini kullanarak e- devlet şifresi almak istiyorsanız yanınızda kimlik belgeniz mutlaka bulunmalıdır. Kimliğiniz yanınızda değilse, T.C. kimlik numaranızı bilseniz dahi şifre alamazsınız.

Yeni Kimlik Kartı Üzerinden E- Devlet Girişi

Yeni çipli kimlik kartları ile e- devlet sistemine giriş yapmak için kişilerin e- devlet ana ekranında yer alan’ T.C. kimlik kartı ile giriş’ seçeneğine tıklaması gerekmektedir. ancak bu seçenek sadece e- devlet uygulamasının mobil aktivasyon şeklinde telefonda yüklü olması durumunda kullanılabilir. Aynı zamanda e- devlet uygulamasını bilgisayara indirerek de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak web sitesi üzerinden ve Google gibi arama motorlarından giriş için bu seçenek kullanılamamaktadır.

Yeni aldığınız kimlik kartı ile e- devlet sistemine giriş yapmak istiyorsanız, giriş seçenekleri arasında yer alan T.C. kimlik kartı ile giriş seçeneğine tıklamalısınız. Bu seçeneğin ardından ekranda T.C. kimlik numaranızı girmeniz gereken bir bölüm açılacaktır. Buraya numaranızı yazınız. Devam seçeneğini işaretlemenizden sonra, kayıtlı cep telefonu numaranıza işlem kodu gönderilecektir. Gönderilen kodu ekranda bulunan boş bölmeye girmeniz gerekecektir. Ayrıca bu şekilde e- devlet sistemine giriş yapmak için telefonunuzda kod okuyucu indirmeniz gerekecektir. Ekranda bulunacak QR kodu telefonunuza okutarak T.C. ile girişinizi tamamlayabilirsiniz.

Mobil İmza İle E- Devlet Sistemine Şifresiz Girmek

E- devlet sistemine mobil imzadan şifresiz giriş için yapılması gereken, kullanmakta olan cep telefonu numarasının sisteme tanımlanmasıdır. Mobil operatörlerin verdiği ücretli bir hizmet olan mobil imza, e- devlet sisteminden Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sitesine kadar her devlet kurumu sitesinde kullanılabilmektedir. Ancak kullanım için operatörünüzle görüşmeli, ücret ödemelisiniz. Operatörünüz tarafından alacağınız hizmet tanımlandığında, tüm girişlerinizi mobil imza seçeneği ile yapabilirsiniz.

Şifresiz Girişte E- Devlet Sisteminde Sorun Çıkması

E- devlet sorunlarının şifresiz girişten kaynaklanması durumu, kayıtlı cep telefonu ve e- mail adreslerinin aslen güncel olmaması gibi durumlardan kaynaklanabilir. PTT’ye gitmeden e- devlet şifresi aldığınızda, sistemde cep telefonunuzun ve e- mail adresinizin güncel olması gerekmektedir. Aksi halde gönderilen kodları alamazsınız. Ayrıca e- devlet sistemine giriş yaptığınız cihazda Java uygulaması yoksa, e- devlet girişlerinde sorun yaşanacaktır.