Nail Keçili Kimdir?

1 yıl önce
© Nail Keçili Kimdir?

1947 yılında aslen Ankara’da dünyaya gelen ünlü reklamcı, iş adamı Nail Keçili İstanbul Avusturya Lisesinden mezun olmuştur. İş hayatına atıldıktan sonra 1969 senesinde Cen Ajans’ı kurmuştur. 1973 senesinde ise Grey ile hizmet anlaşması yapmış, 1990’da şirkete ortak olmuştur.

Ardından 15 farklı şirket ile kendi alanında çalışmalar gerçekleştirmiş ve holding olarak çalışmalarını genişletmiştir.

Bir dönem Egebank soruşturması nedeni ile gözaltına alınmış daha sonra serbest kalmıştır.

Nail Keçili iş hayatının yanı sıra deniz ve tekne tutkunudur. Bu tutkusu nedeni ile Açık deniz AEK Viskomodorluğu ve Türk Denizcilik Komodorluğu ile birlikte TÜSİAD Yüksek Istişare Konseyi, Turmepa Yönetim Kurulu ve Türk Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti üyeliği yapmaktadır. Ayrıca Aile Planlaması Vakfı ve Eğitim Gönüllüleri Vakfında görev yapan Nail Keçili iyi derecede Almanca ve İngilizce bilmektedir.

Babası döneminde Demokrat Parti’de bir çok önemli görevde rol üstlenmiştir. Büyük dedesi ittihatçı Yenibahçeli Nail Bey İzmir suikastine karıştığı gerekçesi ile astırılan üç ittihatçıdan birisidir. Nail Keçili babasının İsmet Paşa düşmanı olduğunu, bir anısında Atatürk[1]‘ün, babasına dedesi için, baban benim yakın silah arkadaşımdı, çok severdim onu. İzmir suikastına karıştı diyerek iftira atan ve astıran İsmet’tir dediğini belirtmiştir.

Babası Nadir Nail Keçili ise Demokrat Parti’de iken, dönemin Başbakanı Adnan Menderes ile İstanbul’un yeni imarını yürüten kişidir.

Annesinin babası ise CHP[2] kurucularından milletvekili Nasuhi Baydar’dır.

Nail Keçili, Suna Keçili ile evli idi ancak evliliği son bulmuştur. Bu evliliğinden kendisi gibi reklamcı olan Nazlı Keçili isminde bir kızı vardır. Kızı Nazlı Keçili, babasının işini evine çok yansıttığını, hatta küçükken Pınar Süt ve İş Bankası reklamlarında oynadığını belirtmiştir.