Koronavirüsün Kan Grupları İle Olan Bağlantısının Sırrı Çözüldü!

3 ay önce


© Nasıl Koronavirüsün Kan Grupları İle Olan Bağlantısının Sırrı Çözüldü!

Koronavirüsün Kan Grupları İle Olan Bağlantısının Sırrı Çözüldü! ABD’de yapılan 100 bin kişilik bir araştırma ile, bir kişinin sahip olduğu kan grubunun, koronavirüs nedeniyle şiddetli hastalığa yakalanma ya da ölme riskini etkilemediğini ortaya koydu. Daha önce yapılan çalışmalarda, A tipi kan grubuna sahip olan kişilerin koronavirüse yakalanma riskinin daha fazla olduğu söylenmişti. Bilim insanları koronavirüse yakalanma riskini artıran kanıtlanmış faktörlerin cinsiyet yaş ve etnik köken olduğunu vurguladı.

Salt Lake City’deki Intermountain Tıp Merkezi Kalp Enstitüsü’nden Dr Jeffrey Anderson ve ekibi  Çin, Avrupa, Boston, New York ve diğer yerlerde yapılan çalışmaları çürüttü.

JAMA Network Open’da yayınlanan araştırma kapsamında, Mart ve Kasım 2020 arasında Utah, Idaho ve Nevada’da koronavirüs testi yaptıran 100 binden fazla kişinin sağlık kayıtlarını analiz edildi ve kan grubu ile hastalık arasında hiçbir ilişki bulunamadı.

Türkiye’de En Çok A Grubu

Kan grupları coğrafya ve etnik kökene göre değişiklik gösteriyor. Kızılay’ın internet sitesinde yer alan bilgiye göre Türkiye’de  en çok rastlanan kan grubu “A Rh Pozitif”, en az rastlanan grup ise “AB Rh Negatif” kan grubu. Daha önce yapılan çalışmalarda, A tipi kan gurubundaki kişilerin corona virüse yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu bulmuştu.

“Covid-19’un kan gruplarıyla ilişkisinin olası olmadığına inanıyoruz”

Kapsamlı araştırma sonucu, “Çalışmamızın büyük ve ileriye dönük yapısı göz önüne alındığında, Covid-19’un kan gruplarıyla ilişkisinin olası olmadığına inanıyoruz. Covid-19’lu bireyler arasında hastaneye yatış oranının cinsiyeti, etnik kökeni  ve yaş ile ilişkili olduğunu gördük” ifadeleri kullanıldı.