Korona Virüsten Dolayı Kapatılan İşyerlerine Devlet Desteği

1 yıl önce


© Korona Virüsten Dolayı Kapatılan İşyerlerine Devlet Desteği

Bugün ki makalemizde hep birlikte korona virüsten dolayı kapatılan işyerlerine devlet desteği ile alakalı bilgiler sunacağız. Herkesin bildiği üzere devlet, Kovid 19 virüsü için ciddi manada önlemler alıyor ve bu önlemlerin hem girişimcileri etkilemesine izin vermiyor. Hem de insanların sosyal yaşantısının olumsuz etkilenmemesi yönünde somut adımlar atıyor demek yanlış olmaz sanırım. Ekonomik istikrar kalkanı paketi ile birlikte devlet, kapanan ve işleri olumsuz etkilenen şirketlere ciddi manada destek verme yoluna gitti. Nitekim bu destek paketi aynı zamanda bireysel kredi ve kredi kartı müşterileri içinde kendisini gösterdi demek yanlış olmaz sanırım.

Makalede Neler Var?

Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Nedir? Çalışan Sayısını Koruyan İşyerlerine 3 Maaş Destek İşletmelerin Kredi Ödemeleri 3 Ay Ertelenecek, SGK  ve KDV Ödemeleri 6 Ay Ertelenecek Telafi Çalışma Süresi Arttı, Asgari Ücret Desteği Devam Ediyor Temerrüt’e Düşen Firmalara Mücbir Sebep
Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Nedir?

Ekonomik istikrar kalkanı paketi, Coronavirüs ile mücadele için Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanmış ekonomik önlemleri içeren genel destek paketidir.

Türkiye genelinde özellikle bilançolar incelendiği zaman ciddi manada yükselen bir grafik söz konusu. İnsanlar, ister istemez bu süreç ile alakalı tedirginlik içerisindeler. Devlet ise üzerine düşeni yaparak bu anlamda ciddi önlemler alıyor, insanların ve iş sahiplerinin olumsuz etkilenmemesini sağlıyor. Büyüyen ve gelişen sektör içerisinde ekonomik istikrarı sağlamak ve insanların yaşantılarının tersi yönde seyretmemesi için açıklanan bu paket ile birlikte kapatılan işyerlerine de devlet desteği geliyor. Şimdi kapatılan işyerleri için devlet desteği paketi hakkında fikir sahibi olalım istiyoruz.

Çalışan Sayısını Koruyan İşyerlerine 3 Maaş Destek

Koronavirüs kapsamında özellikle devlet lokanta, toplu avm’ler, bankalar ile alakalı olarak ciddi manada önlemler aldı. Kahvehane, parklar, çay bahçeleri gibi umuma açık ticari alanlarda belli bir süredir çıkarılan genelge ile kapalı durumdalar. Devlet, bu anlamda işyerlerinin ciddi manada sıkıntı yaşamaması ve insanların işsiz kalmaması için bir paket hazırlama yoluna gitti. Hazırlanan bu paket ile birlikte öncelik, işyerlerinin işçi çıkarmasını önlemek.

  2020 Süt Parası Nedir? Nasıl Alınır? Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kapatılan işletmelerin herhangi bir işçi çıkarmaması durumunda 3 ay boyunca maaşlarının %60’lık kısmını ödeyeceğini duyurdu. Yani bu ne demek? İşyerinizde resmi olarak sigortalı şekilde çalışan 5 işçiniz var ve tamamı 2000 TL alıyor. Devlet, herhangi bir işçiyi çıkarmamanız durumunda bu çalışanın maaşının 1200 TL’lik kısmını karşılayacak. Bu ödenek her ayın 5’inde şirketlerin hesaplarında olacak.

Kısa Çalışma Ödeneği

İşletmelerin Kredi Ödemeleri 3 Ay Ertelenecek, SGK  ve KDV Ödemeleri 6 Ay Ertelenecek

İşletmelerde zaman içerisinde ekonomik sürekliliği sağlamak için kredi kullanmak durumundadır. Devlet, bankalara da gönderdiği genelgeler ile birlikte tüm ticari krediler için işyerlerini rahatlatmak amacı ile faiz, anapara ödemelerini 3 ay erteleme emri verdi. Yani virüs ile mücadele kapsamında öngörülen dönem boyunca şirketlerin kredi ödemeleri herhangi bir şekilde alınmayacak. Şirketlere bu anlamda ekonomik rahatlama getirmek öncelikli hedeflerden birisi durumunda.

Aynı zamanda perakende, AVM, demir-çelik, otomotiv, lojistik-ulaşım, sinema-tiyatro, konaklama, yiyecek-içecek, tekstil-konfeksiyon ve etkinlik-organizasyon sektörler için SGK ve KDV ödemeleri için karar çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu anlamda attığı adımlar ile birlikte Nisan, Mayıs ve Haziran SGK ile KDV ödemelerini 6 ay süre ile ertelediklerini duyurdu. Bu da yine işletmelerin ödeme tabloları için maksimum ideal sonuç veren seçenekler arasında yer alıyor.

Telafi Çalışma Süresi Arttı, Asgari Ücret Desteği Devam Ediyor

Yine Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan bir diğer unsur telafi çalışma süresi ile alakalıydı. Normal şartlarda telafi çalışma süresi 2 ay ile sınırlı iken yapılan açıklamada bu sürenin 4 aya yükseltildiği resmi olarak açıklandı. Bununla birlikte devletin uzun bir süredir işletmelerin idealleri açısından sunduğu asgari ücret desteği de devam edecek.

Bununla birlikte devlet kurumları da dahil olmak üzere işletmelerin uzaktan çalışma modelini bu dönemde benimsemesi için de ekstra önlemler alındı. Konaklama vergisi ile alakalı olarak da Kasım ayına kadar devlet ödenek almayacak. Bununla birlikte yurtiçi havayolu seyahatlari için KDV oranı %18’den %1 oranına düşürüldü. Bu da ticari amaçlı seyahat yapmak zorunda olan işletmeler için muazzam bir diğer imkan.

  Reçete Kodu Sorgulama

Temerrüt’e Düşen Firmalara Mücbir Sebep

Koronavirüs önlemleri nedeni ile devletin tüm desteklerine rağmen sıkıntı yaşayacak firmalar olabilir. Devlet bu anlamda da somut adımlar atarak bir önlem aldı. Koronavirüs önlemleri nedeni ile temerrüt sıkıntısı yaşayan şirketler için Nisan, Mayıs ve Haziran ayını içerecek şekilde “MÜCBİR SEBEP” ibaresi düşülecek. Yani bu durum, sizlerin kredi sicili açısından ciddi manada herhangi bir tehlike arz etmeyecek gibi görünüyor.