Kevork Malikyan Kimdir?

1 yıl önce


© Kevork Malikyan Kimdir?

Kevork Malikyan hakkında merak edilen aslen nereli? kaç yaşında? boyu, kilosu kaç? oynadığı filmler ve diziler gibi soruların cevapları. Kısaca hayatı ve biyografisi.

1943 yılında, Ermeni bir ailenin evladı olarak aslen Diyarbakır’da dünyaya gelmiştir. 10 yaşına kadar Diyarbakır’da yaşamış ardından 1953 senesinde İstanbul’da Karagözyan Yetimhanesinde 7 sene dini eğitim görmüştür. 20 yaşına geldiğinde ise Londra’da tiyatro ile tanışmıştır. Rahip olmak için gitmiş olduğu Surp Haç Tıbrevank Lisesi’nden tiyatrocu olarak çıkmış ve İngiltere’de Royal Shakespeare Company, Global gibi dünyaca ünlü sahnelerde yer almıştır.

21 sene Türkiye’ye hiç gelmemiş ancak zamanında vatanım toprağım dediği Türkiye’den aile mezarlığı satın aldığını annesi ve babasının İstanbul’da vefat ettiğini belirtmiştir. İki kardeşi ise Almanya’da vefat eden Kevork Malikyan’ın bir kız kardeşi ise yaşamını Fransa’da sürdürmektedir.

Sinema severler tarafından Geceyarısı Ekspresi filminde Türk Savcı karakteri ile tanınan Kevork Malikyan Ermeni asıllı bir Türk olarak İngiliz vatandaşlığına ve Türk vatandaşlığına sahiptir.

Bugüne kadar Paskali’nin Adası, Indiana Jones Son Macera, Zorlu Arayış, Ankanın Uyanışı, Rönesans, Bir Ömür Yetmez, Yozgat Blues, Babalar ve Evlatlar, Takip İstanbul, Saroyan Ülkesi, Şarkı Söyleyen Kadınlar, Exodus Tanrılar ve Krallar, Kesik, Kod Adı Reaksiyon, Niyazi Gül Dörtnala, Ay Lav Yu Tuu, Payitaht Abdülhamit gibi bir çok projede rol almıştır.

2018 yılında ise güzel oyuncu Songül Öden ile birlikte olduğu söylentileri gündeme gelmiştir. Başarılı oyuncu’nun boyu 1.85 cm, burcu ise İkizler’dir.