Jackie Chan Kimdir?

1 yıl önce


© Jackie Chan Kimdir?

Dünya sinema tarihinin en iyi aktörlerinden olan Jackie Chan 1954 yılında Hong Kong’ta dünyaya gelmiştir. 1973 yılında Bruce Lee’nin rol aldığı Ejder Kalesi isimli sinema filminde dublör olarak yer almıştır.

1962 yılından itibaren günümüze kadar 100’ün üzerinde sinema filminde rol almıştır. Özellikle rol aldığı filmlerde çevresinde bulanan eşyaları silah olarak kullanması, dövüşü komediye dönüştüren dövüş tekniği, akrobatik hareketleri ve eğlenceli kimliği ile tanınan Jackie Chan’in kendi ismine Hollywood Bulvarında yapılmış bir yıldızı vardır. Ayrıca çoğu filminde kendi sesi ile şarkılar seslendirmiştir.

Hiç bir filminde dublör kullanmayan usta oyuncu bu nedenle bir çok kez vücudunun çoğu yerinden yaralar almıştır.

1982 senesinde Tayvanlı akstrik Lin Feng Jiago ile evlenmiş ardından Jaycee Chan isminde bir oğlu olmuştur. 1990 yılında Asya Güzeli seçilen Elaine Ng Yi Lei Jackie Chan’dan hamile olduğunu açıklamış ve Etta Ng Chok Lam isminde bir kızı olmuştur. Jackie Chan bu ilişkiyi doğrulamış ancak Asya Güzeli çocuğunu tek başına yetiştireceğini açıklamıştır.

İngilizce, Mandarin, Kantonca, Korece, Almanca, Japonca, Tayca ve İspanyolca dillerini bilen Chan Kamboçya Üniversitesi Fahri Doktora ünvanına sahiptir.

Dini inancı Budist olan Jackie Chan koyu bir futbol taraftarıdır. Kendi Milli takımının yanı sıra Manchester City ve İngiltere Milli takımlarını desteklemektedir.