İşten Çıkan Doğum Parası Alır Mı? İşten Çıkarılan Kadın Doğum Parası Alabilir Mi?

1 yıl önce


© İşten Çıkan Doğum Parası Alır Mı? İşten Çıkarılan Kadın Doğum Parası Alabilir Mi?

işten çıkan doğum parası alır mı, doğumu yaklaşan pek çok kadın çalışanın kafasını kurcalayan bir soru. Doğum yapmaya hazırlanan pek çok kadın çalışan işten çıkarılma ve haliyle doğum rapor parasını alamama korkusu yaşıyor. Konu ile ilgili olarak; işten çıkarılan kadın doğum parası alabilir mi? işten çıkan doğum parası alabilir mi? işten çıkan veya çıkarılanların doğum rapor parası almak için ne yapması gerekir? Gibi tüm kritik soruların ayrıntılı cevapları sizin için hazırladığımız yazımızda. Siz de işten çıkarıldım doğum parası alabilir miyim diye merak ediyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

Doğum Rapor Parası

Analık geçici iş göremezlik ödeneği yani halk arasında doğum parası veya doğum rapor parası adlarıyla anılan uygulama çalışma hayatındaki her kadını ve işvereni yakından ilgilendiriyor. Doğum rapor parası, kadın çalışanların doğum sebebiyle işten uzak kalmaları ve neticesinde oluşacak maddi kayıpların telafisi için son derece kritik. Doğum rapor parasının bir de işveren boyutu var elbette. İşverenler doğum sebebiyle işten uzak kalacak olan kadın personel için maaş ödemek zorunda kalmıyor. Yani devlet SGK aracılığıyla doğum rapor parası ödemek suretiyle önemli bir sosyal görevi yerine getirmiş oluyor.

Herhangi bir maddi bir kayıpları söz konusu olmasa dahi bazı işverenlerin kadın çalışanlarını doğum izni öncesinde işten çıkardıkları ne yazık ki sık karşılaşılabilen bir durum. Bazı kadın çalışanlar ise doğum izni öncesinde kişisel sebeplerden dolayı işten çıkmak zorunda kalabiliyor. Bahsettiğimiz bu her iki durum için de kadın çalışanlar mağdur duruma düşüyor. Bildiğiniz gibi doğum raporu yaklaşık 4 aydır ve doğum rapor parası da yaklaşık olarak maaş kadardır. Doğum sebebiyle işten çıkmak zorunda kalan veya çıkarılan kadınlar 4 aylık maaşları kadar maddi kayıp yaşıyorlar.

  İş Göremezlik Raporu

Doğum Rapor Parası Hesaplama, Ne Kadar Doğum Parası Alırım?

Doğum Rapor Parası Sorgulama

Doğum Rapor Parası Alma Şartları Neler?

İşten çıkan veya çıkarılanların doğum rapor parası alabilmesi için işe devam edenlerden de aranan şartları taşıyor olması gerekir. Bu sebeple önce doğum rapor parası alma şartlarını sıralayalım.

Son bir yıl içinde en az 90 gün sigorta primi ödenmiş olması Uzun vadeli sigorta kollarında geçmişe dönük olarak prim borcunun bulunmaması Aktif olarak sigortalılık halinin devam etmesi

Doğum rapor parası alma şartları arasında sigortalılık halinin devam etmesi olsa da bu durumun bir istisnası mevcut. Yani doğum izni öncesi işten çıksa veya çıkarılsa bile kadın çalışanların doğum rapor parası alma şansları var. İşvereniniz sizi doğum sebebiyle işten çıkarmayı düşünüyorsa veya siz işten ayrılmak mecburiyetindeyseniz bu bilgi ile iş akdiniz sonlansa bile doğum rapor parası alma şansına kavuşabilirsiniz. İşte bu durum ile ilgili bilmeniz gereken detaylar.

Doğum yapan kadınların devletten alabildiği tek ödeme doğum rapor parası değil elbette. Doğum yapan kadınlar, süt parası ve doğum yardımı gibi pek çok ödemeden faydalanabiliyor. Süt parası ve doğum parası ile ilgili olarak başta nasıl alınır olmak üzere tüm bilmeniz gerekenleri aşağıda bağlantıları bulunan yazılarımızı okuyabilirsiniz.

SÜT PARASI

DOĞUM PARASI

İşten Çıkan Doğum Parası Alır Mı?

Doğum parası ile ilgili olarak kadın çalışanların en çok merak ettikleri konu başlıklarından biri doğumdan önce işten çıkma ve çıkarılma durumunda ne olacağı. Çok sayıda ki kadın okuyucumuz editörlerimize işten çıkarıldım doğum parası alabilir miyim, işten ayrılan hamile kadın doğum parası alabilir mi ve benzeri tarzda soru yöneltiyor. Bu durumla ilgili olarak bu minvalde bu denli çok soru sorulması, konu hakkında çalışanlar kadınlar arasında bir bilgi eksikliği olduğuna işaret ediyor. Şimdi konu ile ilgili olarak kafalarda soru işareti bırakmayacak şekilde kanun ve yönetmeliklere göre yasal durumun ne olduğuna açıklık getirelim.

  Reçete Kodu Sorgulama

Bir üst ara başlıkta yer alan doğum rapor parası alma şartları incelendiğinde doğum rapor parası almak için sigortalılık halinin devam ediyor olması gerektiğini göreceksiniz. Ancak bu durumun tek bir istisnası mevcuttur. Yani işten çıkan veya çıkarılan kadın işçi sigortası devem etmediği halde doğum parası alma şansı var. Bu istisnai durum da işten çıkma veya çıkarılma durumunun doğum izni başlangıcından en geç 10 önce olmasıdır. Hepinizin bildiği gibi kadınlar hamileliğin 32. haftasında veya doktor onayıyla 37. haftasında ayrılabiliyor. İşte hamileliğin 32 ve 37. Haftasında geriye doğru 10 gün içinde işten çıkma veya çıkarılmak suretiyle iş akdi sonlananlar doğum parası alabiliyor.

Bu durumu daha anlaşılabilir olması adına somut bir örnekle ifade edelim. Hamileliğinin 32. haftası, yani doğum iznine çıkış tarihi 10 Eylül olan bir kadın çalışanı ele alalım. Şayet bu kadın çalışan 1 Eylül ile 9 Eylül tarihleri arasında işten çıkarsa veya çıkarılırsa doğum rapor parası alma hakkını kaybetmez. Ancak işten çıkma veya çıkarılma durumu 31 Ağustos veya daha önceki bir tarih olması halinde doğum parası alma hakkı ne yazık ki kaybolur. Doktor onayıyla 32 ile 37 arasında çalışanlar için ise işten çıkma veya çıkarılma halinde doğum parası almak ile ilgili bir sıkıntı söz konusu değil.