İsteğe Bağlı Sigorta Primi Sorgulama Nasıl Yapılır ?

1 yıl önce


© İsteğe Bağlı Sigorta Primi Sorgulama Nasıl Yapılır ?

İsteğe bağlı sigorta primi sorgulama yapmak isteyen vatandaşlarımızın çoğu artık herhangi bir kurum ya da şahıs firmalarında çalışmasalar bile isteğe bağlı olarak Sosyal Güvenlik Kurumunun her yıl belirlemiş olduğu tutarı ödeyerek kendilerini garanti altına almak istiyor.Bu yıla ait Sosyal Güvenlik Kurumununa ödenen asgari brüt ücret belli oldu ve pek tabii bununla birlikte isteğe bağlı sigorta primlerini ödemek isteyen vatandaşlarımıza da güzel haber ki, isteğe bağlı ödenen sigorta prim tutarlarıda belli oldu.

2019 İsteğe Bağlı Sigorta Prim Tutarı

Ülkemizde içerisinde bulunduğumuz genel kriz gereği herkesi kendi içinde bir panik hali sardı.Bu durum çıkarılan işçi sayılarıyla birlikte vatandaşları gelecek kaygısına ve paniğe sürükledi.Çıkış olarak da madem bizim yerimize bu primi ödeyen kalmadı diyen vatandaş kendi primini kendi ödeyerek geleceğini garanti almaya çalışmakta.Bu sebeple de isteğe bağlı olarak ödenen sigorta primlerinin sayısı oldukça artmaktadır.

2019 yılı sunulan verilerine bakacak olursak ;

01 Ocak 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihleri için belirlenen karara göre ek5 tarım ssk en düşük sigorta primi 764,84 TL , en yüksek ise 5736,31 TL olarak belirlendi.

Bu tutarlar 4a ssk kapsamındadır yani eski adıyla ssk  / bağkur ayrımının ssk sisteminde geçerli olan rakamlardır ve buna bağlı olarak ödenen prim için geçerli sigorta koludur.

Bu sigorta kolunda ödeme yapabilmeniz için ise bazı koşullar ön görülmektedir.

Vergi veya şirket ortaklığınızın olmaması.

Bu demektir ki herhangi bir yere bağlı olmaksızın,yalnızca şahsi TC kimlik bilgileriyle hiçbir şirkete bağlı veya kaydı gözükmeksizin bireysel olarak başvuru yapabilecek kişiler.

Ziraat odası ya da İl-İlçe tarım müdürlüklerinde çiftçilik kaydınızın olmaması.

Bu madde şu sebepten ötürü oldukça önemlidir.Eski sistemle düşünüldüğünde çiftçiler kendi mahsullerini ürettiklerinden ve kişisel olarak şirketlerinden bağımsız olarak bağkur ödemesi yaptıklarından dolayı şuandaki yeni kanunlara göre de ssk ile bağkur birleştirmesi söz konusu olduğundan ödenen gün ve prim sayıları detaylı olarak hizmet dökümünden kontrol edilmektedir.Bu hususta da çiftçiler yeni sistemde ssk olarak sistemde sigorta girişi ile belirtilmekle beraber şahsi olarak sigorta prim ödemesi yapamazlar.Bunun en net sebebi ise üretim adı altında kendi mahsullerini yetiştirmek/ satmak amacıyla da olsa bu bir ticarettir ve bireysel olarak ödeme kabul edilemez.Kurum ya da şahıs firması olarak sigorta girişi gerçekleşir.

Sigortalı çalışmıyor olmanız gerekmektedir.
  Sefer Görev Emri Nedir? e-Devlet’ten Nasıl Sorgulanır?

Şahsi olarak prim ödemesi yapmak isteyen herhangi bir vatandaşın kesinlikle hiçbir yerde sigorta kaydının bulunmaması zorunludur.

2019 İsteğe Bağlı Bağkur Primi Nedir ?

Yeni sisteme geçilmesiyle beraber sgk kurumu da bazı değişiklikleri göz önünde bulundurarak önemli  noktaların altını çizmektedir.Örneğin; artık isteğe bağlı bağkurda isteğe bağlı sigorta kapsamına girmektedir.Yani bu kolda ödeme yapabilmek içinde gerekli olan bazı şartlar söz konusudur.Öncelikle esnaf kaydı , şirket ortaklığı, çiftçilik kaydı yaptırmanız gerekmektedir.Buna bağlı olarak 2019 bağkur isteğe bağlı prim ödemesine şöyle bir göz atacak olursak;  2019 isteğe bağlı bağkur prim  tutarı 01 Ocak 2019- 31 Aralık 2019 tarihleri arasında aylık en düşük 818,56 TL , en yüksek isteğe bağlı bağkur 2019 primi ise 6.139,2 TL olacaktır.

Ayrıca bağkur diğer sigorta koluna bağlı olarak düşündüğümüzde daha riskli kısımda yer almaktadır.Bunun sebebi ise prim ödemesi gerçekleştiren iş kollarıdır.Bu sigorta kolundan prim ödemesi yapan esnaf, çiftçi ya da şirket ortakları zaman zaman ödeme aksatabilmekte ve hatta iyi bir muhasebeye sahip değiller ise tarih atlayydıabilme konusunda bile büyük hatalar sergileyebilmektedirler.Bu sebeple Bağkur prim borcunuzun ne kadar olduğunu, bağkur hizmet bilgilerinizi e-devlet sisteminden kolayca sorgulayabilir ve detaylı hizmet dökümü ile inceleyebilirsiniz.Bu uygulamadan yararlanabilmek için TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile kolayca sisteme giriş yaparak şu adımları izleyebilirsiniz ;

Sosyal güvenlik kurumu / 4b hizmet dökümü / 4b Borç Durumu

Bu şekilde aktif olarak kaç gün prim sayınız olduğunu, ödeme tutarlarınızı, sayınızı ve geçmişe dönük tüm işlemlerinizi görebilirsiniz.Burada 4b kısmına tıklamanızın sebebi ise Bağkur olduğu içindir ssk olanlar 4a olarak işlemlerine devam ederler.

İsteğe Bağlı Bağkur Prim Ödemesi Yapabilmeniz İçin ; Emekli olmamanız. Aktif esnaflık vergi kaydınızın ya da şirket ortaklıığınızın olmaması. Sigortalı çalışmıyor olmanız.(ssk ile ortak şart) Ziraat odalarında kaydınızın olmaması.(ssk ile ortak şart) Sigorta kollarının herhangi birinde prim ödemiyor olmanız.
  Çalışan Anneye Doğum Parası

İsteğe bağlı sigorta prim ödemesi ile birlikte en çok  emeklilik yolunun gözüktüğü ev hanımlarına  gün doğmuştur.İsteğe bağlı sigortalılıkta günümün şart ve kanunlarında güncel olarak Bağkur yani 4b üzerinden işlem görmektedir.

Bu hususta isteğe bağlı sigortalı olmanın temelde 3 şartı vardır;

18 yaşını doldurmuş olmak.

Reşit olan her birey kendi isteğine bağlı olarak sigorta girişini yaptırabilir.

Kendi sigortalılığı nedeniyle aylık bağlanmamış olmak.

Zamanında ödenmiş olan prim sayısına göre aylık bağlanmış kişiler bu haktan bir kere faydalandıkları için sıralarını hiç aylık alamayanlara devir etmiş sayılırlar.

Sigortalı Çalışmamak ya da yarım sigortalı çalışmak.

1 ay içerisinde 30 günden az çalışmak.Sigorta sisteminde sürekliliği bulunmayan sigorta geçmişine sahip olmak.

Emekli Maaşı Hesaplama – Emekli Maaşım Ne Kadar Olur

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır Şartları Nelerdir

3600 Günden Emeklilik Maaşı Ne Kadar, Şartları Nelerdir

4500 Günden Emeklilik Şartları 4500 Günle Emeklilik