İş Göremezlik Ödeneği Sorgulama

1 yıl önce


© İş Göremezlik Ödeneği Sorgulama

İş Göremezlik Ödeneği, sağlık sorunları nedeniyle geçici süre işine devam edemeyen çalışanların meydana gelen maddi kayıplarının telafisi maksadıyla devlet tarafından işletilen bir sistem. Bu sistem sadece çalışanın değil işverenin de iş gücü kaybının telafisi için uygulanagelmekte. Bu sebepledir ki iş göremezlik ödeneğindeki meblağları işveren değil, Sosyal Güvenlik Kurumu Vasıtası ile devlet ödemektedir. İşverenin kasasından çıkacak korkusuyla İş Göremezlik Ödeneği başvurusu yapmaktan imtina eden çalışanlar olduğu da düşünüldüğünde bu durumun tüm kamuoyu tarafından bilinmesinde fayda var.

Herhangi bir sağlık nedeniyle İş Göremezlik aldıysanız gerekli şartları taşıdığınız takdirde İş Göremezlik Ödeneği almaya hak kazanırsınız. Aldığınız rapora ne kadar göre iş Göremezlik Ödeneği alacağınızı öğrenmek istiyorsanız İş Göremezlik Ödeneği Hesaplama isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

İş Göremezlik Ödeneği Sorgulama

Yaygın kullanışı Rapor parası olan İş Göremezlik Ödeneği Sorgulama işlemleri E devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca konu hakkında ALO 170 Rapor Ücreti hattını arayarak telefonla da bilgi alabilmeniz mümkün. E devlet sistemine giriş yapabilmek için öncelikle E devlet Şifrenizin olması gerekiyor. Şayet E devlet şifreniz yok ise ilk yapmanız gereken PTT şubelerine giderek E devlet şifresi almanız. E Devlet şifresi ilk kez alımlarda 2 TL, daha önce alıp şifrenizi unuttuysanız ikinci ve daha fazla alıyorsanız 4 TL’dir. Şifreniz var ise size E devlet üzerinden İş Göremezlik Ödeneği Sorgulama işlemini adım adım gösteriyoruz.

E Devlet üzerinden İş Göremezlik Ödeneği Sorgulama

İlk adım olarak bilgisayar veya cep telefonu gibi internet bağlantısı olan herhangi bir cihaz üzerinden Turkiye.gov.tr internet adresine giderek e Devlet şifrenizle giriş yapmanız gerekiyor. E Devlet şifresi ile girişinizi yapmanız ardından yapmanız gereken, ekranın sağ alt tarafında bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu yazısına tıklamalısınız. Sosyal Güvenlik Kurumu yazısına tıklamanızın ardından karşınıza verilen hizmetler listesi çıkacak. Buradan Ortak (4A/4B/4C) Hizmetler başlığı altında 3. Sırada yer alan 4A/4B İş Göremezlik Ödemesi Görme yazısına tıkladığınızda İş Göremezlik Ödeneği durumuzu görebilirsiniz.
  Çeyiz Parası