İhbar Tazminatı Nedir

1 yıl önce


© İhbar Tazminatı Nedir

İhbar Tazminatı, ister işveren olsun ister işçi çalışma dünyasındaki her bireyi yakından ilgilendiren ve bilinmesi gereken önemli konulardan biri şüphesiz. İhbar tazminatı nedir, ihbar tazminatı şartları nelerdir, ihbar süreleri ne kadar, ihbar tazminatı hangi hallerde verilir, ihbar tazminatı hesaplama nasıl yapılır, ihbar tazminatı iş arama izni nedir, ihbar tazminatı nasıl alınır başta olmak üzere ihbar tazminatıyla ilgili olarak bilmeniz gereken tüm detaylar yazımızın devamında.

Makalede Neler Var?

İhbar Tazminatı Nedir İhbar Süreleri İhbar Tazminatı Hesaplama İhbar Tazminatı Şartları İhbar Süresinde İş Arama İzni
İhbar Tazminatı Nedir

İhbar Tazminatı, 4857 Sayılı İş Kanunu gereğince işveren ve işçiye karşılıklı olarak tanınan bir haktır. İşveren işçisinin işine son vermek istiyorsa ya da tam tersi olarak işçi işinden ayrılmak istiyorsa, karşı tarafa bu fesih durumunu kanun tarafından belirlenmiş ihbar süresinde karşı tarafa yazılı olarak bildirmesi gerekmektedir. İşveren ya da işçi kanunla belirlenmiş bu bildirim süresinde iş akdini fesh edeceğini karşı tarafa bildirmediği takdirde ihbar tazminatı ödemek zorunda kalacaktır.

İlgili Konu:

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır

İhbar Süreleri

Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere iş akdini fesh etmek isteyen taraf karşı tarafa bu durumu daha önceden yazılı olarak bildirmesi gerekmektedir. İhbar süresi bildirimi işçinin çalıştığı işyerindeki çalışma süresine göre değişiklik göstermektedir.

4857 sayılı İş Kanununa göre ihbar süreleri ise şu şekilde;

Bir iş yerinde 6 aydan daha kısa süre çalışan bir işçi için ihbar süresi 2 hafta Bir iş yerinde 6 ay ile 1,5 yıl arasında çalışan bir işçi için ihbar süresi 4 hafta Bir iş yerinde 1,5 yıl ile 3 yıl arasında çalışan bir işçi için ihbar süresi 6 hafta Bir iş yerinde 3 yıldan fazla çalışan bir işçi için ihbar süresi 8 haftadır.
  İş Göremezlik Ödeneği Hesaplama

Yukarıda saydığımız ihbar süreleri hem işçi hem işveren için geçerlidir ve her iki tarafı da bağlayıcı nitelik taşır. Yani bir işçi işinde ayrılmak istiyorsa yukarıda belirttiğimiz ihbar süreleri dahilinde işvereni yazılı olarak bilgilendirmekle yükümlüdür. Aynı durum işveren içinde geçerlidir. Bir işveren işçisinin işine son vermek istediğinde belirttiğimiz ihbar süreleri içinde işçisini yazılı olarak bilgilendirmek zorundadır. Her iki tarafta bu yükümlülüklerine uymadıkları yani ihbar süreleri içinde karşı tarafı bilgilendirmedikleri takdirde ihbar tazminatı ödemek zorunda kalır. İşten kendi isteğiyle ayrılan işçi veya işçisini çıkaran işveren karşı taraftan ihbar tazminatı talep edemez.

İlginizi Çekebilir:

Kredi Notu Yükseltme Taktikleri

Direksiyon Eğitmeni ol, Günde 4 Saat Çalış, Ayda 10 Bin TL Kazan

İhbar Tazminatı Hesaplama

İhbar Tazminatı Hesaplama işlemi ihbar süresi ve brüt son maaşı baz alınarak yapılmaktadır. İhbar Tazminatı hesaplama işlemini bir örnek ile açıklayalım.

Örnek İhbar Tazminatı Hesaplama İşlemi:

Bir işyerinde 3 yıldan fazla süre çalışan ve brüt maaşı 3000 TL olan bir çalışanın ihbar süresi 8 haftadır. Bu sebeple ihbar tazminatı 8 haftalık olacak şekilde hesaplanır.

İlk olarak aylık brüt maaş 3000 TL 30 güne bölünür. 3000/30= 100 TL Brüt 100 TL çıkan bu rakam daha sonra 8 hafta yani 56 gün ile çarpılır. 56*100=5600 TL İhbar Tazminatı gelir vergisine tabidir. 5600 TL’nin yüzde 15’i gelir vergisi olarak kesilir. 5600-840= 4760 Ayrıca bu tazminattan damga vergisi de kesilir. 5600 TL brüt tazminat için damga vergisi 42,50 TL’dir. 4760-42,5= 4717,50 TL

Bir işyerinde 3 yıldan fazla süre çalışan ve son maaşı brüt 3000 TL olan bir işçi brüt 5600 TL, net 4717,50 TL ihbar tazminatı almaya hak kazanır.

Göz At:

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Borç Kapatma Kredisi (Borç Transfer Kredisi)

İhbar Tazminatı Şartları

Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere iş akdini fesh etmek isteyen taraf bu durumu karşı tarafa yazılı olarak belirtilen süre içerisinde bildirmek zorundadır. Bu bildirim yapılmadığı takdirde işçi veya işveren ihbar tazminatı talep etmeye hak kazanır. İşçi şayet kendi isteği ile istifa etmişse, istifa sebebi her ne olursa olsun ihbar tazminatı alma hakkını kaybeder. Ayrıca işçi bu istifayı ihbar süresi içinde bildirmemişse bu tazminatı talep etmesi halinde işverene ödemek zorunda kalır. İş Kanununun ilgili maddesine göre deneme süresi içerisinde işten çıkma ve çıkralıma durumlarında tazminat yükümlülüğü oluşmaz.

  2020 Ziraat Bankası Süt Parası Sorgulama İşlemi

İhbar Süresinde İş Arama İzni

Bir işçi kanunda belirtilen ihbar süresi içinde işvereni yazılı olarak bildirimde bulunursa, ihbar süresi boyunca mesai saatleri dahilinde iş aramaya çıkabilir. İhbar süresinde iş arama izni günde 2 saatten az olamaz ve işveren iş arama süresini işçinin maaşından kesemez.

Sorularınızı Bize Yazın

 İhbar Tazminatıyla ilgili olarak İhbar Tazminatı nedir, ihbar süreleri, ihbar tazminatı hesaplama, ihbar tazminatı şartları, iş arama izni başta olmak üzere bilmeniz gereken tüm yasal durumları detayları ile açıklamış bulunuyoruz. Konu ile ilgili olarak cevabını merak ettiğiniz bir soru varsa yorumlar kısmından bize yazın. Konu hakkında yetkin ve bilgili yazar kadromuz sorularınızı den güncel bilgilerle en kısa zaman zarfında cevaplandıracaklardır.