HFA Nedir? Bildirimi Nasıl Yapılır?

1 yıl önce


© HFA Nedir? Bildirimi Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde HFA (Haksız Fiyat Artışı) nedir, bildirimi nasıl yapılır gibi konular hakkında sizlere bilgiler sunacak ve fikir edineceğiz. Bildiğimiz gibi son dönemlerde özellikle korona virüs konusunun ülkemizde de görülmesi ile birlikte kolonya ve sabun fiyatları tavana vurdu. Hal böyle olunca da insanların ciddi anlamda isyanları söz konusu. Haksız fiyat artışlarına isyan eden insanlar için zaman içerisinde Ticaret Bakanlığı somut adımlar atarak bu durumu bildirmeleri için sistem geliştirdi. Tabi ki bunu da sizlere sunarak fikir edinmenize yardımcı olacağız. Şimdi hemen konunun derinlerine inme yoluna gidelim.

Makalede Neler Var?

HFA (Haksız Fiyat Artışı) Nedir? HFA (Haksız Fiyat Artışı) Neden Yapılır? HFA Bildirim Uygulaması Nedir? HFA Şikayet Bildirimi Nasıl Yapılır?
HFA (Haksız Fiyat Artışı) Nedir?

HFA (Haksız Fiyat Artışı), satıcıların herhangi bir son tüketici ürününün fiyatlarını nedensiz yere ve bildirmeden yükseltmesi ve haksız kazanç elde etmesi durumudur.

Türkiye genelinde özellikle bu tarz adımların enflasyon üzerinde de ciddi anlamda olumsuz etkileri olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Enflasyon ile mücadele konusunda devletin ciddi anlamda somut adımlar attığını biliyoruz. HFA uygulamaları konusunda da artık katı olan devlet, bu durumları şikayet edebilmeniz için bir sistem geliştirdi. Bu sistem sayesinde herhangi bir haksız ücret durumunu en kısa süre zarfı içerisinde devlet birimlerine bildirme şansına sahip olabileceğinizi de söyleyebiliriz. Tabi ki derinlemesine bir şekilde de elimizden geldiğince sizlere daha kapsamlı bilgiler sunma yoluna gideceğiz.

HFA (Haksız Fiyat Artışı) Neden Yapılır?

HFA, genel itibari ile sosyal olaylar ile alakalı olarak gelişen ve satıcıların bu anlamda fırsat kolladıkları bir durumdur. Dünya genelinde son 2 ay içerisinde özellikle kendisini gösteren bir korona virüs durumu söz konusu. Bunun ülkemize geleceğini tahmin eden satıcılar, kolonya ya da sabun gibi birçok dezenfektanı satmayarak stokluyor.

Hastalığın ülkemize girmesi ile birlikte de satmayarak stokladıkları bu ürünleri çok ciddi anlamda yüksek fiyatlar ile satışa sunuyorlar. Çünkü insanların fiyatlar ne kadar yüksek olursa olsun alacağını biliyorlar. Bu da krizden istifade etmek anlamına geliyor ve ahlaki açıdan çok da uygun bir durum değil. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu konuda son derece katı bir tutum izleyeceklerini de resmi olarak bildirdi. Ticaret Bakanlığı da bu konuya yönelik olarak insanların şikayet yapabilecekleri bir uygulama geliştirdi.

  İsteğe Bağlı Sigorta Primi Sorgulama Nasıl Yapılır ?

HFA Bildirim Uygulaması Nedir?

HFA (Haksız Fiyat Artışı) bildirim uygulaması, Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanmış olan ve yüksek fiyatları anlık şikayet edebileceğiniz bir mobil uygulamadır.

Türkiye’de artık sosyal devlet olma konusu son derece büyük bir önem arz ediyor. HFA bildirimi, yüksek fiyatları şikayet etmeniz anlamında son derece büyük önem arz eden unsurlardan birisi olarak dikkatleri çekiyor. Bu uygulamanın önizlemesini de yukarıda görebiliyorsunuz. Görsel kanıtlar ile eklenen şikayet bildirimleri, Ticaret Bakanlığı müfettişleri tarafından en kısa süre içerisinde denetleniyor ve kurumlara kısa sürede çok ciddi anlamda yaptırımlar uygulanmaya başlıyor.

HFA Şikayet Bildirimi Nasıl Yapılır?

HFA şikayet bildirimi için Android ve iOS platformları için mobil uygulama modelleri geliştirilmiştir. Bu platformlar için hazırlanmış olan mobil uygulamaları telefonunuza indirin ve kurun. Sonrasında ise şikayet adımları aşağıdaki gibi izlenebilir;

Öncelikle uygulamayı açın ve sonrasında “ŞİKAYET BAŞVURU” butonuna tıklayarak şikayet ekranına gidin. Burada şikayetiniz ile alakalı öncelikle detaylı bilgiler verin. Ürün kategorisi, markası gibi detayları otomatik olarak seçin. AÇIKLAMA kısmına şikayetiniz ile alakalı olarak beyan edeceğiniz yazılı şikayetinizi detaylı bir şekilde yazın. BELGE YÜKLE kısmından ise Haksız Fiyat Artışı konusuna yönelik olarak belgelerinizi kaç adet olursa olsun yükleyin. Sonrasında ise ŞİKAYET GÖNDER butonuna tıklayarak şikayetinizi Ticaret Bakanlığı’na iletin.

En kısa süre içerisinde şikayetiniz değerlendirilecektir. Şikayetinizin durumu ise yine kısa süre içerisinde tarafınıza mail ya da SMS yolu ile bildirilir.