Göksel Kortay Kimdir?

1 yıl önce


© Göksel Kortay Kimdir?

1939 yılında dünyaya gelen tiyatrocu, oyuncu, ses sanatçısı ve yönetmen Göksel Kortay İstanbul doğumludur. Robert Kolejinde okumuş ardından Amerika’ya giderek Boston Üniversitesi Tiyatro Bölümünde eğitim almıştır. Bu dönemde Faya Dunaway ile arkadaş olmuş ve birlikte tiyatro oyunlarında sahne almıştır.

Daha sonra Michigan Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı diploması alan Göksel Kortay profesyonel olarak tiyatro oyunlarında sahne almış aynı zamanda yönetmenlik yapmıştır.

Türkiye’ye dönüşünün ardından Kenter tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Çevre Tiyatrosu ve Gazanfer Özcan tiyatrosu gibi bir çok tiyatroda çalışmış 10 senenin üzerinde TODER Başkanlığı yapmıştır. Ayrıca Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmıştır.

Bugüne kadar bir çok projede seslendirme, yönetmen ve çevirmen olarak yer alan Göksel Kortay Kadir Has Üniversitesi ve Doğuş Üniversitesinde öğretim üyeliği yapmıştır.

1979 yılında Kerem Yılmazer ile evlenmiş anca eşi Kerem Yılmazer 2003 yılında Levent’te HSBC bankasına yapılmış olan bombalı saldırıda orada kırmızı ışıklarda beklerken yaşamını yitirmiştir.

Bugüne kadar Gelinlik Kızlar, Gençlik Köprüsü, Gizli Duygular, Bebek Davası, Şalvar Bank, Gülüm Benim, Yıldızlar Gece Büyük, Burnumu Kesermisiniz?, Mirasyediler, Gizli Aşk, Yüzleşme, Ay Işığında Saklıdır, Ruhsar, Ömerçip, Altın Kafes ve Tadımız Kaçmasın gibi bir çok projede rol almıştır.