George Clooney Kimdir?

1 yıl önce


© George Clooney Kimdir?

1961 doğumlu usta aktör George Clooney ayrıca, yönetmen, senarist ve yapımcı kimliği ilede ön plana çıkan isimler arasında yer almaktadır. Amerika’da dünyaya gelmiş, Boğa burcudur.

Kuzey Kentucky Üniversitesinde üç sene eğitim görmüş, daha sonra kuzeninin aracılığı ile oyunculuk kariyerine adım atmıştır.

2005 yapım olan Good Night and Good Luck isimli film ile 6 dalda oskar kazanan George Clooney’nin babası gazeteci Nick Clooney, annesi ise güzellik kraliçesi olmuş bir isimdir. Babası ayrıca program sunuculuğu yapmış, eski bir politikacıdır. 1982 senesinde Los Angeles’a taşınmış ardından bazı filmlerde küçük roller almaya başlamıştır.

İlk önemli çıkışını ise o dönemde popüler olan soap operası Roseanne’de Roseanne Barr’ın patronu Booker Brooks karakteri ile gerçekleştirmiştir. Daha sonra inşaat işçisi Baby Talk ve seksi bir dedektif olan Sisters rolü ile oyunculuk kariyerini sürdürmüştür.

1989 senesinde oyuncu Talia Balsam ile evlenmiş evliliği 1993 yılında son bulmuştur. Daha sonra 2014 tarihinde avukat Amal Alamuddin ile evlenmiştir. Alexander ve Ella isimlerinde iki çocuğu vardır. Yaşantısını Los Angeles’ta sürdürmektedir.

Hayvansever bir kişiliğe sahip olan oyuncu, 18 sene boyunca Max isimli bir domuzu beslemiş, aşırı ilgilendiği domuzu 2006 yılında ölmüştür. Lou ve Bud isimlerinde iki buldog köpeği beslemektedir.

Rol aldığı bazı dizi ve sinema filmleri, Entertainment Tonight, Savaş Akademisi, Bennett Kardeşler, Biography, Return to Horror Hight, Katil Domateslerin Dönüşü, Sunset Beat, Red Surf, The Magic Bubble, Golden Anniversary, Gün Batımından Şafağa, Özel Bir Gün, Barışçı, Batman ve Robin, Aşk ve Para, İnce Kırmızı Hat, South Park, Üç Kral, Kusursuz Fırtına, Nerden Birader, Avukat, Aramızda Casus Var, Aklı Havada, Centilmen, Guys Choice, His Way, Senden Bana Kalan, Zirveye Giden Yol, Radioman, Hazine Avcıları, Yerçekimi, Yarının dünyası, Money Monster ve Yüce Sezar.

George Clooney’in 2018 yılında TRT 1 ekranlarında yayınlanacak olan Selanik 1920 Destanı isimli dizinin oyuncu kadrosuna dahil olduğu ve dizide Hamilton karakterini canlandıracağı açıklanmıştır.