Engelli Raporunun Faydaları, Engellilere Tanınan Haklar

1 yıl önce


© Engelli Raporunun Faydaları, Engellilere Tanınan Haklar

Engelli Raporunun faydaları ve engellilere tanınan haklar her engelli vatandaşımızın son derece iyi bilmesi konuların başında yer alıyor. Sosyal bir devlet olmanın gereği olarak devletimiz, engelli vatandaşlarımıza hayatlarını azami şekilde kolaylaştırmak için pek çok hak ve ayrıcalık sunuyor. Her engelli vatandaşımızın ve ailesinin mutlaka bilmesi gereken engelli raporunun faydaları nelerdir, engellilere sağlanan haklar hangileridir sorularının cevapları yazımızda.

80 milyonu aşan genç ve dinamik nüfusumuzun yaklaşık yüzde 12’lik kısmını engelli vatandaşlarımızdan oluşmakta. Sonradan kazanılmış veyahut doğuştan, kalıcı ya da geçici, fiziksel veya zihinsel olmak üzere 10 milyonun üzerinde engelli vatandaşımız olduğu anlamına geliyor bu oran. Engelli vatandaşlarımızın normal hayat akışını sürdürme aşamasında yaşadıkları zorlukları az ya da çok hepimiz biliyoruz. Özürlü vatandaşlarımızın sosyal ve ekonomik hayata dahil olmalarında yaşadıkları bu sıkıntıların hafifletilmesi için devlet bir dizi tedbir hayata geçirdi ve hala geçirmekte. Tanınan bu hak ve ayrıcalıklar engelli vatandaşlarımızın hayatlarının kolaylaştırılması için çok önemli ve iyi bilinmesi gerekiyor.

İlgili Konular:

Engelli Raporu Nasıl Alınır

Kimler Özürlü Maaşı Alabilir (2022 Engelli Maaşı)

Engelli Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır – Nereye yapılır

Engelli Raporunun Faydaları

Engelli vatandaşlarımıza sağlanan bu hak ve ayrıcalıklardan yararlanmanın ilk koşulu ise engelli raporu almış olmak. Engelli raporunda, sağlık kurulu tarafından yüzde cinsinden tespit edilen engel oranına göre, az sonra sıralayacağımız hak ve ayrıcalıkların bir kısmından ya da tamamından faydalanmaya hak kazanabilirsiniz. Tanınan bu hak ve ayrıcalıklardan yararlanma konusunda tek belirleyici şey raporda belirtilen engellilik oranı değildir elbette. Raporda, bireyin bakıma muhtaç olup olmadığına dair bilgi içeren bir bölüm söz konusudur. Yani engel oranı nispeten düşük olan bir engelli bireyin, bakıma muhtaç olduğu yönünde bir karar alınmışsa sağlanan tüm hak ve ayrıcalıklardan faydalanabilir.

  2020 Engelli Sağlık Kurulu Raporu Yükseltme İşlemi Nasıl Yapılır?

İlginizi Çekebilir:

Engelli Raporu ile Araç Alma Şartları

Engelli Raporu Almak İçin Gerekli Belgeler

Engellilere Tanınan Haklar

Konu ile ilgili yaptığımız bu genel girişin ardından engelli raporunun faydaları nelerdir, engellilere tanınan haklar nelerdir konusuna madde madde değinelim şimdi de.

Engelli Kimlik kartı Engelli Maaşı Evde bakım ücreti Kamu veya özel sektöre engelli kadrosundan işe girme Gelir vergisi, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Motorlu Araçlar Vergisi (MTV) indirim veya muhafiyeti Rehabilitasyon ve özel eğitim imkanı Engele göre düzenlenmiş özel tertibatlı araç temini H sınıfı ehliyet Akülü araç

Yukarıda saydığımız hakların tamamından yararlanma noktasında, engelli raporunda belirtilen yüzde ve bakıma muhtaç olunup olunmadığı konuları da önem kazanmaktadır. Daha olması bakımından bunu bir örnek ile açıklayalım. Yüzde 49 engel oranına sahip bir engelli yüzde 70 engel oranına sahip engelliye oranla daha çok haktan faydalanma olasılığı mevcuttur. Bunun sebebi baştan da belirttiğimiz üzere engelli raporlarında belirtilen bakıma muhtaç olup olmama durumudur.

Göz At:

Engelli Raporuna İtiraz Süreci Nasıl İşler

Engelli Raporu Sorgulama İşlemi

Engelli sağlık Kurulu Raporu Veren Hastaneler Listesi

Engelli raporunun faydaları nelerdir, engellilere tanınan haklar nelerdir konusunda aklınıza takılan herhangi bir soru, öğrenmek istediğiniz bir detay varsa yorumlar kısmında yazarak bize iletin. Konu hakkında yetkin ve tecrübeli yazarlarımız sorularınızı en kısa süre içerisinde doğrulukla yanıtlayacaklardır.