Engelli Raporuna İtiraz Süreci Nasıl İşler

1 yıl önce
© Engelli Raporuna İtiraz Süreci Nasıl İşler

Engelli Raporuna İtiraz Süreci, hantal ve yavaş işleyen bir bürokrasiye sahip ülkemizde çok sayıda vatandaşımızı bir hayli zor durumlarda bırakıyor. Herhangi bir engeli olmayan birey için bile sıkıntı yaratabilecek olan bu süreç, fiziksel ya da mental engeli bulunanlar için bir kat daha zorlayıcı oluyor hiç kuşkusuz. Tüm bu sıkıntıları göz önünde bulundurarak ailesi olarak; Engelli Raporuna İtiraz Süreci nasıl işler,  Engelli Raporuna İtiraz sürecinde yapılması gerekenler nelerdir sizin için araştırdık ve rehber niteliğindeki bu makaleyi kaleme aldık.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu

80 milyondan fazla nüfusa sahip ülkemizde TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) rakamlarına göre 10 milyonun üzerinde engelli vatandaşımız bulunuyor. Sonradan kazanılmış veya doğuştan, engelli vatandaşlarımız sosyal hayata katılımda, yaşantılarını normal olarak sürdürmekte bir takım sıkıntılarla karşı karşıya kalıyor. Sosyal devlet olma ilkesi gereği devletimiz, engelli vatandaşlarımıza bir takım kolaylıklar ve ayrıcalıklar sağlıyor. Engelli aylığı, engelli kadrosundan iş imkanı, çeşitli vergi indirimleri, engelli kimlik kartı bu kolaylık ve avantajların ilk akla gelenleri. En engelli bir bireyin bu kolaylıklardan faydalanabilmesi için engelli raporu almış olması gerekiyor. Geçmiş yıllarda, halk arasında daha çok özürlü raporu günümüzde ise engelli raporu olarak adlandırılan bu raporu yetkilendirilmiş hastaneler verebiliyor. Yönetmeliklerdeki ifadeye göre, bir bireyin engelli olarak tanımlanabilmesi için en az yüzde 40 işgücü kaybı olduğunun tespit edilmiş olması gerekmekte.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu hakkında daha geniş kapsamlı bilgi edinmek istiyorsanız Engelli Raporu Sorgulama makalemize göz atabilirsiniz.

Mental veya fiziksel engeli bulunan vatandaşlarımız engelli raporu alabilmek için bun zorlu muayene ve heyet sürecini tamamlaması gerekiyor. Heyet Balthazard sistemi adı verilen bir hesaplama yöntemi ile başvuranın engellik oranını yüzde cinsinden belirliyor. Heyet, kimi zaman başvuranın düşüncesinin aksine engelli raporu vermeyebiliyor ya da beklentinin altında bir engellilik yüzdesi belirliyor. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde yapmanız gereken rapora itiraz etmek.

Engelli Raporuna İtiraz Süreci

Engelli raporu hakkında yaptığımız bu girişin ardından tüm detaylarıyla Engelli Raporuna İtiraz Süreci Nasıl İşler konusundan adım adım bahsedelim.

İlk olarak Engelli Raporuna, raporu almak isteyen kişi bizzat, velisi, vasisi veya rapor için bir kurum sevk ettiyse kurum itiraz edebilir. Özürlü Raporu İtiraz işlemi İl Sağlık Müdürlüklerine yapılmakta. İl Sağlık Müdürlüğünde sizden itiraz ettiğiniz engelli raporunun tasdikli bir suretini ve bir itiraz dilekçesi yazmanızı talep edeceklerdir. Raporun onaylı nüshası ve itiraz dilekçesini vermenizin ardından müdürlük tarafından ikametinize en yakın, engelli raporu vermeye yetkili başka bir hastaneye sevk edileceksiniz.

İkametgah adresinize en yakın Engelli Raporu Veren Hastaneler ve hakem Hastaneleri görmek için BURAYA tıklayın.

Bu ikinci hastanede engelli raporu almak için tekrar muayene ve tetkikler yaptırıp heyet karşısına çıkmanız gerekiyor. tüm bu işlemler tamamlandığında ikinci hastane de ilk hastane ile aynı engellilik yüzdesinde karar kılarsa raporunuz kesinleşir. İkinci hastane ilk hastaneden daha farklı bir engel yüzdesi tespit ettiyse süreç farklı gelişir.

İki Rapor arasında engellilik yüzdesi olarak farklılık söz konusu ise, İl Sağlık Müdürlüğü sizi bu kez Sağlık Bakanlığının önceden belirlemiş olduğu ikametinize en yakın hakem hastaneye sevk eder. Hakem hastanede üçüncü kez muayene ve tetkikleriniz yapılır ve heyet karşısına çıkarsınız. Hakem Hastanenin Özürlü Raporu ile ilgili verdiği karar kesin karardır.

Engelli Raporuna İtiraz Süreci meselesini detaylı bir şekilde açıklamış bulunuyoruz. Engelli Raporuna İtiraz Süreci ile ilgili farklı bir sorunuz ve öğrenmek istediğiniz bir detay var ise bunu yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz. Konuyla yakından ilgili ve bilgi sahibi editörlerimiz sorunuza en kısa süre içinde ve doğrulukla yanıt vereceklerdir.