Engelli Raporuna İtiraz Nereye Nasıl Yapılır

1 yıl önce


© Engelli Raporuna İtiraz Nereye Nasıl Yapılır

Engelli Raporuna İtiraz Nereye Nasıl Yapılır, engelli raporu başvurusu olumsuz ya da beklediği gibi sonuçlanmayanların bilgi sahibi olmaya ihtiyaç duydukları en önemli konu kuşkusuz. Engelli Raporu, engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata katılmalarında yaşadıkları sıkıntı ve güçlükleri bir miktar da olsa gideren avantajlar ve ayrıcalıklar sunuyor. Bu haklardan mahrum kalmak istemeyen engeli vatandaşlarımız için Engelli Raporuna İtiraz Nereye Nasıl Yapılır, itirazda takip etmeniz gereken yollar nelerdir sorularının cevaplarını içeren bu makaleyi sizin için hazırladık.

Ülkemizde, doğuştan ve sonradan kazanılmış olmak üzere toplam 10 milyonun üzerinde engelli vatandaşımız bulunuyor. 80 milyon nüfusu olan ülkemizde bu engelli sayısı gerçekten çok büyük bir sayı. Bu rakam Türkiye nüfusunun yüzde 12’ye yakınının engelli olduğu anlamına geliyor. Tüm bu veriler ışığında hemen hepimizin ailesinde, akraba veya yakın çevresinde en az bir adet engelli bir yakınımız bulunduğunu söylemek yanlış olmaz. Ayrıca unutulmamalı ki hepimiz bir engelli adayıyız.

Engelli Raporu Olanların Faydalandığı Şeyler

Engelli bireyler toplumsal ve sosyal hayata katılımda büyük zorluklarla karşı karşıya geliyor. Yaşanan bu zorlukların bir miktar da olsa bertaraf edilebilmesi için devlet, engelli vatandaşlara bir takım kolaylık ve ayrıcalıklar tanımakta. Engelli vatandaşlarımız için tanınan bu hak ve ayrıcalıkları sıralayacak olursak;

Evde bakım ücreti Engelli aylığı Engelli kimlik kartı Engelli kadrosundan işe girme ÖTV, MTV, gelir vergisi indirimi, Özel tertibatlı araç, Özel eğitim ve rehabilitasyon H sınıfı ehliyet Akülü araba

Yukarıda saydığımız bu ayrıcalık ve kolaylıklardan yararlanabilmek için, devlet tarafından yetkilendirilmiş hastanelerden engelli sağlık kurulu raporu alınması gerekiyor. özürlü sağlık raporu almak için bir dizi muayene ve tetkikten geçmek gerekiyor. Sonrasında ise muayeneyi gerçekleştiren doktorların oluşturdukları bir kurul başvuran kişinin engellilik seviyesini yüzde olarak belirliyor. Buna göre yüzde 40 ve üzeri oranında engelli olduğu tespit edilen kişiler engelli raporu almaya hak kazanıyor. Engellilik yüzdesi hesaplanması Balthazard adı verilen bir hesaplama sistemi yapılıyor. Bu sistem bir dizi nispeten karışık matematik hesaplamaları içermekte. Bu hesaplamalar neticesinde, özürlü raporu almak için başvuranların bir bölümü istediği raporu alamıyor ya da olması gerekenden daha düşük bir engel oranının tespit edildiğini düşünüyor.  Başvurulan ilk özürlü raporu nihai karar değil ve itiraz etme hakkı bulunuyor kişinin. Bu yazımızda tam olarak bahsedeceğimiz konu da bu; özürlü raporuna itiraz nereye ve nasıl yapılır.

Engelli Raporuna İtiraz Nereye Nasıl Yapılır

Engelli raporu konusuna genel olarak değindikten sonra, Engelli Raporuna İtiraz Nereye Nasıl Yapılır meselesine değinelim şimdi de. Yukarıda da belirttiğimiz gibi engelli raporuna itiraz etmek mümkün. Engelli raporuna, engellinin bizzat kendisi, velisi, vasisi ya da bir kurum tarafından alınması istenmişse o kurum tarafından itiraz edilebilir. İtiraz etmek isteyen kişi itiraz için bulunduğu ilin İl Sağlık Müdürlüğüne başvurması gerekiyor. itiraz başvurusunda sizden ilk başvuruda alınan engelli raporunun bir adet tasdikli örneği ve bir itiraz dilekçesi yazmanız istenecek. İtirazınızı gerçekleştirdikten sonra İl Sağlık Müdürlüğü sizi en yakın başka bir özürlü raporu vermeye yetkili hastaneye sevk eder. Burada bir kez daha özürlü raporu almak aynı muayene ve tetkikleri yaptırıp, heyet karşısına çıkarılırsınız. İlk rapor alınan hastane ve itiraz sonra ikinci raporu aldığınız hastane aynı yüzdeyi belirlemişse rapor kesinleşir.

  Engelli Raporu ve Sağlık Raporu Sorgulama İşlemleri

İlk özürlü raporu ve itiraz sonrası alınan ikinci özürlü raporunda engellilik oranları farklı ise izlenen yol farklıdır. İki rapor arasında farklılık varsa İl Sağlık Müdürlüğü sizi, Sağlık Bakanlığınca belirlenmiş olan ikametinize en yakın hakem hastaneye sevk eder. Burada bir kez daha aynı muayene ve tetkiklerden geçip heyet karşısına çıkmanız gerekiyor. Hakem Hastanelerin verdiği özürlü raporu kesin karardır ve nihaidir. İkametinize en yakın özürlü raporu veren hastaneler ve hakem hastanenin hangisi olduğunu öğrenmek için BURAYA tıklayın.

Engelli Raporu nedir, nasıl alınır, gerekli belgeler nelerdir gibi konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız Engelli Raporu Sorgulama adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Engelli Raporuna İtiraz Nereye Nasıl Yapılır konusunu olarak sizin için detaylı bir şekilde irdeledik. Konu ile ilgili aklınıza takılan herhangi bir soru varsa, sorunuzun cevabını yazımızda bulamadıysanız, sorunuzu yorumlar kısmına yazarak bize iletin. Konu hakkında donanımlı editörlerimiz sorularınızı en kısa süre içerisinde doğrulukla cevaplayacaklardır.