Engelli Raporu Almak İçin Gerekli Belgeler

1 yıl önce
© Engelli Raporu Almak İçin Gerekli Belgeler

Engelli Raporu Almak İçin Gerekli Belgeler, engelli raporu almak isteyenlerin cevabını merak ettiği soruların başında geliyor hiç kuşkusuz ki. Ülkemizde engelli birey sayısı 10 milyonun üzerinde. Engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata katılmada karşılaştıkları zorlukları bir nebze olsun azaltabilmek için engelli raporu almak kritik bir öneme sahip. Engelli Raporu Almak İçin Gerekli Belgeler başta olmak üzere engelli raporu alınması sürecini olarak sizin için araştırdık.

80 milyon nüfusa sahip ülkemizde TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre 10 milyonun üzerinde engelli vatandaşımız bulunuyor. 10 milyon rakamı toplam nüfus içinde yaklaşık olarak %12 gibi bir orana tekabül ediyor. Bu, hemen hemen her ailede, yakın çevremizde, akrabalarımız arasında en az bir engelli tanıdığımız olması anlamına geliyor.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz Engelli Raporu Sorgulama adlı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu

İster doğuştan olsun ister sonradan kazanılmış, engel sahibi bireyler toplumsal hayata katılma ve günlük aktivitelerini yerine getirmekte büyük zorluklar yaşıyor. Engelli vatandaşlarımıza, karşılaştıkları zorlukların bir miktar da olsa bertaraf edilmesi için devlet bir dizi kolaylık ve ayrıcalık sunuyor. Bu ayrıcalık ve kolaylıklardan yararlanabilmek için bilindiği üzere engelli raporu alınması gerekiyor. Bu raporu önceden tespit edilmiş yetkili sağlık kurum ve kuruluşları veriyor. Engelli raporunun alınması esnasında bazı belgelerin bu sağlık kuruluşlarına ibraz edilmesi ve bazı prosedürlerin takip edilmesi gerekiyor. Sizin için hazırladığımız bu makalede Engelli Raporu Almak İçin Gerekli Belgeler ve izlenmesi gereken prosedürü adım adım tarif edeceğiz.

Engelli Raporu Almak İçin Gerekli Belgeler Neler

Öncelikle ikamet ettiğiniz şehirdeki engelli raporu vermeye yetkili hastanelerin hangisi bilmeniz gerekiyor. Engelli Raporu vermeye yetkili hastaneleri öğrenmek için BURAYA tıklayın. Yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere Engelli Raporu Almak İçin hastanelere bazı belgelerin sunulması gerekiyor. Engelli Raporu Almak İçin Gerekli Belgeler şu şekilde;

Nüfus cüzdanı ve fotokopisi 5 adet vesikalık fotoğraf Sevk ile gidildiyse resmi sevk belgesi Başvuru formu. Başvuru formunu internet üzerinden kendiniz temin edebilirsiniz. Şayet böyle bir imkanınız yoksa başvuruyu yaptığınız hastane başvuru formunu size temin edeceklerdir.

Bu saydığımız belgeleri eksiksiz bir şekilde verdikten sonra, hastane size engelli sağlık kurulu formu hazırlar ve teslim eder. Daha sonra aldığınız bu engelli sağlık kurulu formu ile ilgili birimlere giderek gerekli muayene ve tetkikleri yaptırmanız gerekmekte. İlgili yasa gereğince engelli raporu işlemleri başvuru tarihinden itibaren 20 gün içinde tamamlanması gerekmektedir.

Engelli raporu almak için başvuruyu engellinin bizzat kendisi yapabildiği gibi velisi, vasisi veyahut raporu talep eden kurum da yapabilir. Başvuruyu engellinin kendisinin yapması zorunluluğu olmasa da muayene ve tetkiklerde bizzat bulunmak zorunludur.

Engelli Raporu Alma Süreci

Engelli sağlık kurulu formunu aldıktan sonra ilgili doktorlara tetkik ve muayenelerinizi bizzat yaptırmanız gerekiyor. Muayenelerin sonunda her doktor belgedeki kendi bölümüne görüşünü yazar ve belgeyi onaylar. Bu işlemleri tamamladıktan sonra engelli sağlık kurulu formunu son olarak hastane başhekimine imzalatmanız gerekiyor. Başhekimin de belgeyi imzalamasının ardından engelli raporunun muayene kısmı tamamlanmış olur. Bu aşamadan sonra ise heyet toplantısı gelir. Muayeneyi yapan tüm doktorlar bir heyet oluşturarak toplantı gerçekleştirir. Bu toplantıda doktorlar yaptıkları muayene sonuçlarını değerlendirir. Bu değerlendirmenin ardından ilgili mevzuata göre başvuran kişinin ne kadar engelli olduğu ile ilgili bir karara varır. Kanuna göre bir kişinin engelli sayılabilmesi için kurulun yüzde 40 oranında engeli olduğuna karar vermiş olması gerekir.