Engelli Maaşı Alma Şartları

1 yıl önce


© Engelli Maaşı Alma Şartları

Engelli Maaşı Alma şartları engelli vatandaşlarımızın bilmesi gereken en önemli konulardan biri şüphe yok ki. Devlet, engelli vatandaşlara engel oranlarına göre değişen miktarlarda maaş ödemesi yapıyor. Engelli maaşı alma şartları nelerdir, kimler engelli maaşı alabilir, engelli aylığı almak için gereken belgeler, engelli maaşı ne kadar, engelli maaşı için nereye başvurulur gibi engelli maaşı şartları ile ilgili tüm önemli soruların cevapları yazımızda.

80 milyonun üzerindeki Türkiye nüfusunun ne yazık ki 10 milyondan fazlası sonradan kazanılmış veyahut doğuştan olmak üzere engelli vatandaşlarımızdan oluşuyor. Bu 10 milyon engelli vatandaşımız toplam nüfusumuzun %12 gibi yüksek bir oranına tekabül ediyor. Başka bir deyişle, ülkemizde her sekiz kişiden biri fiziksel ya da mental bir engel sahibi. Bu, hemen hepimizin en yakınında, ailesinde veya akrabaları arasında en azından bir adet engelli bir yakınımız olduğu manasına geliyor. Engelli vatandaşlarımızın toplum yaşantısına dahil olmakta büyük zorluklarla karşı karşıya kaldığı herkesin malumu. İster iş hayatına katılımda olsun, ister normal yaşantıyı sürdürmede olsun engelli vatandaşlarımız, engelli olmayanlara göre büyük dezavantaj sahibi. Engelli olmayanların gündelik hayatta yaptıkları en sıradan bir eylem dahi engelli vatandaşlarımız için aşılması gereken büyük bir zorluk haline gelebiliyor.

İLGİLİ KONULAR:

2022 Engelli Maaşı – Özürlü Maaşı Ne Kadar 2017

Engelli Raporu Yenileme Nasıl Yapılır

Makalede Neler Var?

Kimler Engelli Maaşı Alabilir Engelli Maaşı Alma Şartları Neler Engelli Maaşı Ne Kadar Engelli Maaşı Nereye Yatıyor
Kimler Engelli Maaşı Alabilir

Anayasamızda yer alan sosyal devlet olma ilkesinin bir gereği olarak devlet, engelli vatandaşlarımıza karşılaştıkları maddi, manevi ve sosyal sıkıntıları en aza indirgemek için bazı hak, ayrıcalık ve kolaylıklar sağlıyor. Engelli vatandaşlarımızın karşılaştıkları sıkıntıların bir miktar da olsa giderilmesi için sunulan bu haklardan en önemlisi hiç kuşku yok ki engelli aylığı. Engelli aylığı alabilmek için bazı şartları yerine getirmiş olma gerekiyor doğal olarak. Kimler engelli maaşı alabilir sorusuna ana hatları ile cevap verecek olursak; 18 yaşını doldurmuş, engelli raporu bulunan, muhtaçlık sınırı altında gelire sahip tüm engelli vatandaşlar  özürlü maaşı için başvuru yapmaya hak sahibidir.

  2022 Engelli Maaşı – Özürlü Maaşı Ne Kadar 2020

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

ENGELLİ RAPORUNA İTİRAZ NEREYE NASIL YAPILIR

ENGELLİ RAPORU SORGULAMA

Engelli Maaşı Alma Şartları Neler

Engelli aylığı ile ilgili olarak kimler engelli maaşı alabilir sorusuna cevap vererek yaptığımız bu genel girişin ardından engelli maaşı alma şartları neler konusuna değinelim şimdi de. Engelli aylığı başvuruları kişinin kendi ikamet adresinde, Kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubelerine yapılıyor. Engelli aylığı alabilmek için;

Engelli raporu bulunmak 18 yaşından büyük olmak. (Birey 18 yaşından küçük ise maaş ailesine ödenir) Sigortalı olarak bir işte çalışmıyor olmak Kanunla belirlenmiş muhtaçlık sınırı alında geliri olmak. Bu ifade bir miktar kafa karıştırıcı. Daha açık bir ifadeyle; aylık bağlanacak kişinin hanesinde, kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinin altında olması (2017 yılı için asgari ücretin üçte biri 433 TL) Aylık bağlanacak kişinin SGK’dan aylığı ve geliri olmaması (dul, yetim maaşı ve benzeri)

Şartları aranıyor başvuran bireyde. Eğer ki başvuru esnasında engelli raporunuz yok ise vakıf sizi engelli raporu alabilmeniz için rapor vermeye yetkili bir hastaneye sevk eder. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı sevkiyle yapılan engelli sağlık kurul raporu muayeneleri için hastaneler herhangi bir ücret talep etmeyeceklerdir. Rapor sonucunda tespit edilen engellilik oranına göre engelli aylığı bağlanır.

GÖZ AT:

KAYMAKAMLIK YARDIM PARASI SORGULAMA

Engelli Maaşı Ne Kadar

Şimdi de Engelli Maaşı ne kadar buna bakalım. Engelli aylığının ne kadar olacağının tespiti engellilik oranına göre belirlenmektedir. Buna göre 2017 yılı için;

Engel oranı %40 ile %69 arasında olan kişi; 1059 TL Engel oranı %70 ve üzerinde olan kişi; 1589 TL maaş almaya hak kazanır.

Engelli maaşı ödemeleri 3 ayda bir olacak şekilde yapılmaktadır. Engelli maaşı için halk arasında 2022 maaşı gibi ifadeler de kullanılmaktadır. Engelli aylığı ile ilgili yasal düzenleme, 2022 sayılı kanun ile yapıldığı için bu adla da anılmakta. 2022 maaşı ifadesi bu sebeple sizi yanılgıya düşürmesin. Bu engelli aylığı ile aynı anlama gelmektedir.

  Engelli Raporuna İtiraz Nereye Nasıl Yapılır

Engelli Maaşı Nereye Yatıyor

Yukarıda saydığımız şartları taşıyor ve başvuru işlemlerini eksiksiz olarak tamamladıysanız engelli aylığı almaya hak kazandınız anlamına gelir. Engelli aylığı 3 aylık şeklinde ödenmektedir. İlk engelli aylığı Ziraat Bankasına yatırılır. Bundan sonra engelli maaşları PTT hesabına yatırılır ve istediğiniz her PTT şubesinden maaşınızı çekebilirsiniz.

Engelli Maaşı İçin Nereye Başvurulur

Engelli maaşı ile ilgili olarak en sık karşı karşıya geldiğimiz soruların başında engelli maaşı için nereye başvurulur geliyor.  Engelli maaşına başvurular, kişinin ikamet adresinin bulunduğu ilçe kaymakamlığı binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubelerine yapılmaktadır.

Bize Yazın

Engelli Maaşı Alma Şartları başlığını temel alarak kimler engelli maaşı alabilir, engelli maaşı için nereye başvurulur, engelli maaşı nereye yatıyor, engelli maaşı ne kadar gibi akıllara en çok gelen, cevapları en çok merak edilen soruları en ince detayına kadar açıklamış bulunuyoruz. Engelli aylığı ile ilgili olarak aklınıza takılan herhangi bir husus, yazımızda cevabını bulamadığınız bir sorunuz varsa yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz. Her biri alanında uzman yazar ekibimiz sorularınızı en kısa süre zarfında ve en güncel bilgiler ışığında yanıtlayacaklardır.