e-Devlet Ücretsiz Maske Başvurusu Nasıl Yapılır?

1 yıl önce


© e-Devlet Ücretsiz Maske Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bugün ki makalemizde siz değerli okuyucularımız ile birlikte e-Devlet ücretsiz maske başvurusu nasıl yapılır sorusuna yanıt vereceğiz. Koronavirüs ile mücadele ettiğimiz şu dönemde özellikle maske, en büyük ihtiyaçlardan birisi olarak dikkatleri çekti. Devlet, günümüzde özellikle insanlara yardım etme konusunda ciddi manada somut adımlar atarken zamana bağlı olarak farklı seçenekler de kendisini gösterdi. Özellikle coronavirüs önlemleri kapsamında çeşitli seçenekler kendisini gösterdi. Şimdilerde ise günümüzün en önemli gerekliliklerinden birisi olan günlük maske kullanımı ile alakalı olarak seçenekleri sizlere sunma yoluna gidiyoruz.

e-Devlet Ücretsiz Maske Nedir?

e-Devlet ücretsiz maske, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın insanlara kişi başı 5 adet olmak üzere haftalık ücretsiz olarak dağıtacağı ücretsiz yüz maskesidir.

Türkiye genelinde özellikle devletin sosyal anlamda somut adımlar attığını da net şekilde söyleyebilme şansına sahibiz. Hal böyle olunca sağlık söz konusu olduğunda özellikle koronavirüs ile alakalı olarak ciddi manada somut adımlar atılıyor diyebiliriz. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, zaman dilimi içerisinde sağlık sektörü için de vatandaşlarımız için de ciddi manada somut adımlar atarak alternatif seçenekler üzerine eğilme yoluna gitti demek yanlış olmaz sanırım. Şimdilerde ise devlet, insanların sonuna kadar eğilim göstermesi için ücretsiz maske satma uygulaması yoluna gidiyor.

e-Devlet Ücretsiz Maske Siparişi Nasıl Verilir?

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, özellikle krizi fırsat bilen eczaneler ya da özel satış merkezleri gibi kurumlara tepkisini ciddi manada gösteriyor. Haftalar önce 50’lik maskenin paketi 10 – 15 TL bandında iken an itibari ile bunu 150 TL dolaylarında satmaktadırlar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu anlamda çıkarak marketlerin ücretli maske satışlarına yasak getirdi ve ne olursa olsun maskelerin ücretsiz olarak insanlara sunulacağını söyledi.

  TÜVTÜRK Ücretsiz Muayene Randevusu Nasıl Alınır? Ücretleri Ne Kadar?

Ücretsiz maske dağıtımı öncelikli olarak e-PTT AVM üzerinden başlatıldı. Taleplerin ciddi manada yoğun olması ile birlikte bu hizmet tamamen e-Devlet sistemi üzerine taşındı. Peki e-Devlet sistemi üzerinden ücretsiz maske başvurusu nasıl yapılır? Bu anlamda sizlere hemen bir bilgi sunarak fikir verecek olursak;

Öncelikle basvuru.turkiye.gov.tr adresine giriş yapın. Sizi karşılayan ekranda öncelikle sizin TC kimlik ve isim soyisim bilgilerinizi isteyen bir ekran gelir. Sonrasında ailenizde yine maske istediğiniz kişilerin de bilgilerini oraya Aile Bireyi Ekle butonu ile eklemeler yapabiliyorsunuz. Akabinde aşağı doğru indikten sonra kişisel iletişim için telefon numaranızı girin. Ardından aşağı doğru inildikçe sizden açık adres bilgileri istenir. Maskelerin ücretsiz teslimi için açık adresinizi doğru şekilde girin. Ardından en alt kısımda bir güvenlik sorusu vardır ve matematik işlemidir. Buna cevabı sayısal olarak yapın. En alt kısımda yer alan sözleşme kutusunu işaretleyerek MASKE SİPARİŞİ VER sekmesine tıklıyorsunuz ve e-Devlet sisteminden siparişiniz sorunsuz şekilde alınmış oluyor.

Sağlık Bakanlığı projelerinden birisi olarak kendisini gösteren bu ücretsiz maske dağıtımı, çok kısa bir süre içerisinde Türkiye genelinden muazzam derecede ilgi gördü. Hal böyle olunca sizlerde yine hakkınız olan ücretsiz maske başvurusunu e-Devlet sistemi üzerinden sorunsuz bir şekilde yapma şansına sahip oluyorsunuz.

Devlet, an itibari ile bu başvuruyu yapanlara haftalık olarak adreslerine teslim edilecek şekilde 5 adet maske dağıtacak. Bu maskeler sayesinde aslında ciddi manada hijyen kurallarına uymuş olacaksınız. Bununla birlikte yüz maskeleri 3 katlı olarak son derece kaliteli bir özellikte sizlere sunuluyor diyebiliriz. e-Devlet sistemi üzerinden yukarıdaki adımları uygulayarak sorunsuz bir şekilde başvurunu yapın. Maskelerinizin tamamı PTT Kargo aracılığı ile yine temassız olarak tarafınıza güven içerisinde teslim edilecektir. Merak ettiklerinizi yorum alanlarımızdan da bizlere sorabilirsiniz.

  HGS’ye Nasıl Para Yüklenir