E-Devlet Tapu Parsel Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

1 yıl önce


© E-Devlet Tapu Parsel Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

E-devlet üzerinden tapu parsel sorgulama işlemleri günümüzde Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden ya da e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Sorgulama yapabilmek için:

https://parselsorgu.tkgm.gov.tr/ sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Bu sisteme giriş yaptıktan sonra il, ilçe, mahalle, ada ve parsel alanlarını doldurup sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. Bir diğer sorgu yöntemi ise https://turkiye.gov.tr/tapu-bilgileri-sorgulama adresi üzerinden olmaktadır. Kimliğinizi e-devlet şifresi, mobil imza, elektonik imza, TC kimlik kartı ya da banka üzerinden doğruladıktan sonra sisteme giriş yapabilirsiniz.

Makalede Neler Var?

E-Devlet Üzerinden Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır? Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır? Başkasına Ait Tapu Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır? Tapu Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır? Tapu Sorgulama İsme Göre İnternetten Tapu Kaydı Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır? Ada Parsel Sorgulama Programı TC Kimlik Numarası ile Tapu Sorgulama TKGM Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?
E-Devlet Üzerinden Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet ile parsel sorgusu yapmak için Tapu ve Kadastro Bilgi sistemine kayıtlı olmak gerekmektedir. Bu sisteme kayıtlı olmayan vatandaşlar e-devlet sistemi üzerinden sorgu yapamayacaktır. E-devlet sistemi üzerinden tapu kadastro sorgulaması yapmak için TAKBİS sistemine TC kimlik numarası ile kayıtlı olmak gerekmektedir. Kaydı olan kişiler:

Kayıtlı olan kişiler https://turkiye.gov.tr/tapu-bilgileri-sorgulama sistemine giriş yapmalıdır. Ardından e-devlet sistemine TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılmalıdır. Ardından e-hizmetler bölümü üzerinden tapu kadastro genel müdürlüğü tıklanmalıdır. Ardından tapu bilgileri sorgulama linkine tıklanmalıdır. Daha sonra ekrana çıkacak olan harita servisi üzerinden sorgu işlemlerinizi yapabilirsiniz. Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Parsel sorgulama işlemleri için belediyelere gidilmesine gerek yoktur. Bunun içn Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü üzerinden ya da e-devlet sistemi üzerinden sorgular yapılabilmektedir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü üzerinden sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Sorgulama ekranında mevcut olan katmanlar ile farklı görüntüleme sistemleri sayesinde harita üzerinde seçimlerinizi değiştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra harita üzerinde mevcut olan kısayol menüsü ile birçok özelliği de kullanabilirsiniz. Bunun dışında komşu parselleri görmeye gerek kalmadan, mesafe ölçme kısmına kadar tüm detayları da seçerek sorgulama işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

  E-Devlet Aile Hekimi Sorgulama, Aile Hekimim Kim ?

Başkasına Ait Tapu Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Başkasının tapusunu sorgulama işlemleri tapu dairelerinden yapılamamaktadır. Tapu bilgilerinin 3. Kişilerle paylaşılması yasaktır. Bundan dolayı da tapu dairesinde çalışan hiçbir yetkili, farklı bir kişinin tapu bilgilerini vermemektedir. Ancak bu noktada avukatların tapu kayıt bilgilerini incelemek için yetkileri bulunmaktadır. Avukatlara ücret ile başvuru yaparak, tapu bilgilerine ulaşılabilmektedir. Bu detayın yanı sıra tapu bilgilerine ulaşılması mümkün değildir. Buna göre sorgulanabilecek tapu çeşitleri ise:

Hisseli tapular: hissedarların isimleri belirlidir ancak kimin nereye sahip olduğu belirsiz olan tapu çeşididir. Kat mülkiyet tapusu: iskanı alınmamış binalardan satın alınmış dairelerin kime ait olduğunu gösteren tapu çeşididir. Kat irtifakı tapu: inşaat yapılacak olan arsada satın alacağınız dairenin payına düşen arsa tapusudur.

Bu tapuların sorgulanabilmesi için avukata başvurmak gerekmektedir. Diğer yöntemler ile bu tapu çeşitlerinin sorgulanması mümkün olmamaktadır.

Tapu Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu başvurusunun sorgulanması Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü resmi internet sitesine ya da e-devlet resmi internet sitesine giriş yapmak gerekmektedir. Bu sistem üzerinden yaptığınız tapu başvurularının sürecini takip edebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden sorgulama işlemlerini tamamlamak için:

E-devlet sisteminden sorgu işlemlerini yapmak için Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’ne kayıtlı olunması gerekmektedir. Sisteme kayıtlı olmayan kişilerin bu sorguyu e-devlet sistemi üzerinden görmesi mümkün değildir. E-devlet sisteminden sorgu yapabilmek için TAKBİS ve TC kimlik numarasının kayıtlı olması gerekmektedir. Sisteme e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası ile giriş yaptıktan sonra e-hizmet bölümüne tıklanmalıdır. E-hizmetler kısmından Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü kısmına tıklanmalıdır. Ardından tapu bilgileri sorgulama linkine tıklanarak karşıya çıkan sayfa üzerinden tüm sorgu işlemleri tamamlanmaktadır. Tapu Sorgulama İsme Göre

İsme göre tapu sorgusu yapmak mümkün değildir. Taşınmazın üçüncü kişiler tarafından tapusunun sorgulanması mümkün değildir. Tapu müdürlükleri üzerinden sorgulama yapılması mümkün değildir. Bu sorgulama sistemleri yalnızca avukatlar tarafından yapılabilmektedir. Tapu bilgileri üçüncü kişiler ile paylaşılmadığı için avukata başvurarak durumun avukata devredilmesi gerekmektedir. Avukat aracılığı ile adres ile tapu sorgulama ya da isimden tapu kaydı sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. Tapu sorgulama programları sayesinde tapu bilgilerine de ulaşmak mümkündür. Resmi yazı le tapu müdürlüklerinden bu belgelerin geçerli sebep olması ile talep edilmesi gerekmektedir.

  Ziraat Bankası Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ?

İnternetten Tapu Kaydı Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden tapu sorgulama işlemleri kolayca yapılabilmektedir. Bunun için izlemeniz gereken adımlar:

İnternet üzerinden tapu kaydı sorgulamak için https://turkiye.gov.tr/tapu-bilgileri-sorgulama adresine tıklamanız gerekmektedir. Bu sayfa üzerinden kimlik doğrulama kısmına tıklanmalıdır. Daha sonra internet üzerinden tapu kaydı sorgulama için açılan sayfa üzerinden TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi girilmelidir. E-devlet şifresi herhangi bir PTT şubesi aracılığı ile 2 TL karşılığında satın alınabilmektedir. Ardından e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası ile sisteme giriş yapılmalıdır. Daha sonra tapu kaydının sorgulanması için sisteme giriş yapılmalıdır. Çıkan sayfa üzerinden tapu bilgilerinizi tüm detayları ile sorgulayabilirsiniz. Ada Parsel Sorgulama Programı

Ada Parsel sorgu uygulaması mobil olarak sorgu işlemlerini yapmak için kullanılmaktadır. Ada parsel sorgulama programı sayesinde MEGSİS kapsamında tapu verileri ve uyumlaştırılması tamamlanmış olan kadastro bilgilerine ait tüm detaylara da ulaşabilirsiniz. Ada Parsel sorgulama programı sayesinde:

İl, ilçe, mahalle, ada, parsel kapsamında idari sorgu yapabilirsiniz. Girdiğiniz adrese göre adres sorgusu yapabilirsiniz. Girilen koordinat değerlerine göre sorgulama yapabilir. Harita üzerinden sorgulama işlemlerin yapabilirsiniz. Bu program üzerinden öznitelik bilgilerine ulaşabilirsiniz. İl, ilçe, mahalle, ada ve parsel bilgilerine ulaşabilirsiniz. Yüzölçüm bilgilerine ulaşabilirsiniz. Pafta bilgisine ulaşabilirsiniz. Mevki bilgilerine ulaşabilirsiniz. Nitelik bilgilerine ulaşabilirsiniz. Coğrafi bilgilere ulaşabilirsiniz. Koordinat bilgilerine ulaşabilirsiniz. TC Kimlik Numarası ile Tapu Sorgulama

TC kimlik ile tapu sorgusu yapmak için Tapu ve Kadastro Müdürlüğü resmi internet sitesine giriş yapmak gerekmektedir. Bu sisteme giriş yapabilmek için öncelikli olarak e-devlet şifresi satın almak gerekmektedir. E-devlet şifresi 2 TL karşılığında herhangi bir PTT şubesi üzerinden satın alınabilir. Alınan şifre ile beraber sisteme girebilir ve bu sistem üzerinden:

Vergi borçlarını öğrenebilirsiniz, Açılan davaları inceleyebilirsiniz, Tapu sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz.
  İcra Dosyası Sorgulama Kime Ne Kadar Borcunuz Var?

TKGM Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

TKGM parsel sorgusu işlemleri ise parselsorgu.tkgm.gov.tr sitesi üzerinden yapılmaktadır. Açılan ekranın sol bölümündeki idari, coğrafi, analiz ve adres sekmeleri ile arama kısmı da özelleştirilebilir. Mevcut verilere göre ise vatandaşlar, oldukça kolay bir şekilde sorgulama işlemlerin tamamlayabilirsiniz. Bu sorgulama işlemleri ile:

İdari sorgulama işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Bu sayede il, ilçe ve parsel bilgilerini sorgulayabilirsiniz. Coğrafi sorgulama yapabilirsiniz. Bu sistem ile ada ya da parsele ait olan enlem ve boylam bilgilerini görebilirsiniz. Adres bilgilerini sorgulayabilirsiniz. Parsel adres bilgileri ile tüm detayları sorgulayabilirsiniz. Analiz ile sorgulama sistemi ile sorgulanan küme haritası ya da yoğunluk haritasını görüntüleyebilirsiniz. Harita ile sorgulama işlemleri ile parsel seçerek sorgulama işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Gelen ekran üzerinden parsellerin numaraları ile sorgularınızı özelleştirebilirsiniz.

İcra Dosyası Sorgulama Kime Ne Kadar Borcunuz Var?

Emeklilik Yaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Adıma Kayıtlı Hat Var mı ? Nasıl Sorgulama Yapabilirim ?