e-Devlet Mobil İmza Nedir? Nasıl Alınır? 2020 Mobil İmza Ücretleri

1 yıl önce


© e-Devlet Mobil İmza Nedir? Nasıl Alınır? 2020 Mobil İmza Ücretleri

Bu makalemizde merak edilen e-Devlet mobil imza nedir, nasıl alınır ve 2020 ücretleri ile alakalı olarak bilgiler sunacağız. e-Devlet kullanımı, her geçen gün ok daha yaygın ve ilgi çekici bir hale geliyor demek yanlış olmaz sanırım. Devlet, artık tüm kurumları ile alakalı olarak işlemlerini interaktif ortama taşıdı. Ancak e-Devlet şifresinin kaybedilmesi ya da unutulması gibi olaylar bitmiyor. Bu noktada e-Devlet sistem alternatifleri olan mobil imza ve elektronik imza unsuru farklılık gösteriyor diyebiliriz. Mobil imza bu ile alakalı olarak merak edilenleri sizlere elimizden geldiğince yanıtlama yoluna gideceğiz.

Mobil İmza Nedir?

Mobil imza, 5070 sayılı elektronik imza kanunu ile yürürlüğe giren ve ülkemizde hizmet veren 3 telekomünikasyon şirketi tarafından sağlanan online imza yöntemidir.

Aslında ortada varsayılan bir imza söz konusu değildir. Cep telefonu numaranız, internet ortamında ki imzanız olarak hizmet görmeye başlar. Ancak bunun için hizmeti Türkcell, Türk Telekom ve Vodafone gibi şirketlerden ücreti mukabilinde almanız gerekiyor. Mobil imzanız olduğu sürece e-Devlet şifrenizi kaybetseniz dahi telefon numaranız ile e-Devlet portalına giriş yapabilme şansına sahip olursunuz. Devlet, zaman içerisinde birçok kurumunda elektronik imza türleri ile hizmet sunmaya başladı ve bu anlamda yenilikler getirdi. Dolayısı ile alternatifleri en iyi şekilde yakalamak ve bilgi sahibi olmak gerekiyor.

Mobil İmza Nasıl Alınır?

Mobil imza, günümüzde birkaç farklı şekilde kendisini gösterir. Telekomünikasyon şirketleri tarafından sağlanmakta olan bu hizmet, kısa süre içerisinde adından söz ettiriyor da diyebiliriz. Mobil imza aslında cep telefonu numaranıza tanımlanmış bir nevi kimlik yetkisidir. Bu da aslında e-devlet sistemi için ciddi anlamda fark yaratan unsurlardan birisi olarak da dikkatleri çekiyor. Mobil imza sistemi yukarıdaki resimde de görebileceğiniz üzere bir sistem değildir.

  e-Devlet Üzerinden KYK Öğrenim Kredisi Sorgulama

Telefonunuz, online ortamdaki kimliğiniz olacak ve tüm detaylara eğilim gösterebilirsiniz. Peki mobil imza nasıl alınır? Bu anlamda hemen sizlere bilgileri kapsamlı bir şekilde sunma amacı içerisinde olacağız.

Mobil imza, telekomünikasyon şirketleri tarafından sağlanır. Türkcell, Vodafone ve Türk Telekom. Herhangi bir yetkili bayiye giderek ya da şirketlerin internet sitelerinden mobil imza hizmeti talebinde bulunursunuz. Şirket, talebinizi telefon ile de onaylamak ve sizleri imza için yetkili bayiye davet etmek zorundadır. Numaranızı kullandığınız telekomünikasyon şirketinin herhangi bir yetkili şubesine giderek mobil imza belgelerini ıslak imza ile doldurursunuz. Mobil imza ücreti tarafınıza tebliğ edilir ve imza karşılığında onay verirsiniz. Akabinde ise kısa süre içerisinde cep telefonunuz e-Devlet sistemi de dahil olmak üzere online ortamda ki kimlik kartınız olur.

Bu hizmeti alabilmek için yine de her zaman için şubeden birebir hizmet yapmak çok önemlidir. Bu hem güvenli hem de en doğru ücret bilgilerini doğrudan almanız anlamına gelir. Yani bilmediğiniz herhangi bir seçenek sizlere sunulmaz. Dolayısı ile seçenekler kapsamı ciddi anlamda belirler.

Mobil İmza Ücretleri

2020 Mobil İmza Ücretleri Ne Kadar?

Mobil imza ücretleri 2020 yılında telekomünikasyon şirketlerinin belirlemiş olduğu yeni yönetmelik ile güncellendi. e-Devlet sisteminde kullanılması nedeni ile aslında ciddi anlamda ilgi çekici bir diğer seçenek olarak da adından söz ettiriyor. Mobil imza, sandığınızdan çok daha önemli bir hizmet kalemidir. Her şirket bunun için farklı fiyat seçenekleri üzerinde durur. 2020 güncel mobil imza ücretleri aşağıdaki gibidir;

Vodafone Mobil İmza Ücretleri

Faturalı Hatlar: Aylık 5 TL Faturasız Hatlar: Haftalık 1,5 TL

Turkcell Mobil İmza Ücretleri

Faturalı Hatlar: Aylık 8 TL Faturasız Hatlar: Haftalık 2 TL

Türk Telekom Mobil İmza Ücretleri

Faturalı Hatlar: Aylık 4 TL Faturasız Hatlar: Haftalık 1 TL
  Emniyet Müdürü Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

olmak üzere adından ciddi anlamda söz ettiriyor. Bu ücretler, şirketiniz tarafından sizlere en iyi şekilde sunulan imkanlar olarak da farklılık sunuyor. Mobil imza başvurusu için gerekli belgeler firmadan firmaya farklılık gösterebilir. NES taahhütnamesi adı verilen sözleşme tüm şirketler tarafından imzalatılır. Bu da aslında Elektronik İmza Kanunu için bir nevi gereklilik olarak da dikkatleri çekiyor.

Her şirketin bu anlamda farklı standartları mevcuttur ve sizlerden her bir kişi için farklı belgeler talep edebilir. Mobil imza şirketleri kısa bir zaman dilimi içerisinde ciddi şekilde farklılıkları bizlere sunar. Doğrudan yetkili şubelere giderek mobil imza talebinde bulunma şansına sahipsiniz.