E-Devlet Dul Maaşı (Aylığı) Sorgulama Nasıl Yapılır ?

1 yıl önce


© E-Devlet Dul Maaşı (Aylığı) Sorgulama Nasıl Yapılır ?

2019 Dul maaşı sorgulama veya bağlandığını nasıl öğrenebilirim diyenlerin yapması gereken işlem dul maaşı sorgulama. Eşi vefat eden ve sosyal güvencisi bulunmayan kadınlara Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından 2 ayda bir muhtaç dul aylığı veriliyor.  2 ayda bir verilen Dul maaşı yattı mı veya bağlandı mı öğrenmek için dul maaşı sorgulama nasıl yapılır sizin için hazırladığımız bu yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca yazımızda son zamlarla birlikte 2019 dul maaşı ne kadar oldu kuruşu kuruşuna hesabıyla öğrene bilirsiniz.

Makalede Neler Var?

2019 Sosyal Yardımlaşma Dul Maaşı TC İle Dul Maaşı Sorgulama PTT Dul Maaşı Sorgulama Ziraat Bankası Dul Maaşı Sorgulama 2019 Dul Maaşı Ne Kadar Oldu? Dul Maaşı Hesaplama BELEDİYE YARDIMLARI NELER, KİMLER VERİLİR? DEVLET YARDIMLARI NELER, KİMLERE VERİLİR?
2019 Sosyal Yardımlaşma Dul Maaşı

Sosyal devlet olmanın gereği olarak devletimiz ihtiyaç sahibi dar gelirli vatandaşlarımıza büyük oranda sosyal yardım dağıtıyor. Devletin yaptığı sosyal yardımlar büyük oranda nakdi yardım yani para yardımı şeklinde gerçekleştiriliyor. Nakdi yardım kapsamında verilen bu yardımlardan bir tanesi de muhtaç dul aylığı. Muhtaç dul aylığı halk arasında 2 ayda bir dul maaşı olarak da biliniyor. Adından da anlaşılacağı üzere muhtaç dul aylığı 2 ayda bir olacak şekilde hak sahiplerine ödeniyor.   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile verilen bu maaş; eşi vefat etmiş, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan, ölüm maaşı bağlanmamış, muhtaçlık sınırı altında geliri olan kadınlara bağlanıyor.

Fakirlik Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır, Nereden Alınır?

Sosyal Yardım Kimlere Verilir?

TC İle Dul Maaşı Sorgulama

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına 2 ayda bir dul maaşı almak için başvuru yapan kadınlar doğal olarak; dul maaşının yatıp yatmadığını nasıl öğrenirim veya dul maaşının bağlandığını nasıl öğrenirim sorularının cevabını merak ediyor. Bu iki sorunun cevabını öğrenmek için yapılması gereken işlem ise e devlet üzerinden TC ile dul maaşı sorgulama işlemi yapmak. Gelin şimdi E devlet dul maaşı sorgulama nasıl yapılır tarif etmeye başlayalım. Bu işlemi yapabilmek için öncelikle e devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Şayet e devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesine giderek 2 TL ücret karşılığında e devlet şifresi alabilirsiniz.

İlk olarak yukarıdaki bağlantıya tıkladığınızda ekranınıza e devlet giriş sayfası açılacak. Bu sayfada Kimliğimi Şimdi Doğrula sekmesine tıklayın. Ekranınıza açılan sayfada ilgili kutucuklara sırasıyla TC kimlik numaranızı ve e devlet şifrenizi girin. Ardından Sisteme Giriş Yap sekmesine tıklayın. İlk 2 adımı eksiksiz olarak tamamlamanız halinde ekranınıza e devlet sosyal yardım bilgileri sorgulama ekranı açılacaktır. Bu ekranda dul maaşı bağlandı mı, dul maaşı yattı mı gibi sosyal yardım bilgilerinizle ilgili tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.
  İhbar Tazminatı Nedir

PTT Dul Maaşı Sorgulama

E devleti kullanma imkanı olmayanların yapması gereken ise PTT dul maaşı sorgulama işlemi. PTT sorgulaması e devlete nazaran daha zahmetli bir yoldur. PTT dul maaşı sorgulaması için üzerinde TC kimlik numarası yazılı olan kimlik kartınızla herhangi bir PTT şubesine gitmeniz gerekiyor. Buradaki görevlilere kimliğinizi vererek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından adınıza dul maaşı yattı mı veya dul maaşı bağandı mı sorgulatmanız gerekiyor.

Ziraat Bankası Dul Maaşı Sorgulama

Dul maaşı ödemeleri sadece PTT vasıtasıyla değil Ziraat Bankası ile de yapılabiliyor. Bu yüzden sorgulama işlemini Ziraat Bankasından da yapabilirsiniz. Ziraat Bankası dul maaşı sorgulama işlemi yapmak için üzerinde TC kimlik numarası yazılı olan kimlik kartınızla herhangi bir Ziraat Bankasına başvuru yapabilirsiniz. Burada banka çalışanları kimliğinizle bir kontrol yaparak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından adınıza dul maaşı yattı mı veya dul maaşı bağlandı mı gerekli bilgiyi vereceklerdir.

2019 Dul Maaşı Ne Kadar Oldu?

Dul maaşı alanların veya almak için başvuranların en çok merak ettiği konulardan biri de 2019 dul maaşı ne kadar oldu hususu hiç şüphe yok ki. Geçtiğimiz günlerde Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığından yapılan açıklama ile 2019 dul maaşı ne kadar oldu kamuoyuna duyuruldu. Yapılan açıklamaya göre 2019 dul maaşı 550 TL’ye çıkarıldı. Geçen yıla göre dul maaşına zam 50 TL olarak gerçekleşti. Böylece hak sahiplerinin merakla ve heyecanla bekledikleri 2019 dul maaşı ne kadar olacak sorusu da cevaplanmış oldu. bildiğiniz gibi dul maaşı 2 ayda bir ödeniyor. Böylece muhtaç dul aylığı aylık 275 TL ‘ye yükselmiş oldu.

Dul Maaşı Hesaplama

Siz değerli okuyucularımız dul maaşına zam var mı, 2020 dul maaşı ne kadar olacak merakla bekliyorsunuz ki bu son derece de doğal bir durum. Ancak 2020 yılında dul maaşı ne kadar olacak, dul maaşı zammı ne kadar olur şimdiden bir rakam vermek çok da sağlıklı olmayacaktır. Çünkü dul maaşına zam yapılırken, memur maaşlarına yapılan zammın yanı sıra yıllık enflasyon rakamları da dikkate alınıyor. Bu sebeple dul maaşı zammı ne kadar olacak hesaplama yapmak için Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yıllık enflasyon rakamlarının açıklanmasını beklemek gerekiyor. Kurum tarafından enflasyon rakamları açıklanır açıklanmaz dul maaşı hesaplama ve güncel maaş tutarlarını anında siz değerli okurlarımızla paylaşacağız.

  2020 E-Devlet TC No İle Doğum Rapor Parası Sorgulama

BELEDİYE YARDIMLARI NELER, KİMLER VERİLİR? DEVLET YARDIMLARI NELER, KİMLERE VERİLİR?