E-Devlet Aile Hekimi Sorgulama, Aile Hekimim Kim ?

1 yıl önce
© E-Devlet Aile Hekimi Sorgulama, Aile Hekimim Kim ?

2020 yılı Aile hekimini öğrenme işlemi için https://turkiye.gov.tr/ adresini ziyaret edin, üstte bulunan arama çubuğuna aile hekimi sorgulaması yazın, karşınıza çıkan seçeneklerden en üstte olanına tıklayın. E-devlet mobil uygulaması ya da internet sitesi üzerinden aile hekimi değişikliği yapma şansına da sahipsiniz. E-nabız uygulamasını da bu anlamda kullanabilirsiniz.

2020 Aile hekimi sorgulaması yapmak için sistemde aktif oturumunuzun bulunması yani sisteme şifreniz ve TC kimlik no ile giriş yapmanız gerekmektedir. Şifresini daha önce almamış olan kişiler, kendilerine en yakın PTT şubelerini ziyaret edebilir ve 2 TL karşılığında kapalı zarf içinde şifrelerini alabilirler. Şifrenizi aldıktan sonra, güvenlik önlemi olarak, PTT yetkilileri dahil, hiç kimse ile şifrenizi paylaşmayın. Eve gittiğiniz zaman zarftaki şifreyi değiştirin.

E-Devlet Aile Hekimi Sorgulama Ekranında Hangi Bilgilere Ulaşabilirim?

Aile hekimi sorgulaması ekranında yer alan bilgiler arasında:

Aile hekimi ad soyad, Aile hekiminin bağlı bulunduğu kurumun adı, Aile hekiminden faydalanma hakkı olan kişinin adı soyadı, Aile hekimi adresi yer alır.

Aile hekimi sorgulaması yapmak tamamen ücretsizdir. Bu nedenle sizden ücret talep eden diğer kurum ve kuruluşlara itibar etmeyin. Sorgulamanızı devlet kapısı uygulamasından başka bir yerde yapmayın.

Aile Hekimi İlk Kayıt Nasıl Yapabilirim?

Aile hekimi ilk kayıt Sağlık Bakanlığı tarafından yapılır. Bu işlem yapılırken, aile hekiminin ne kadar hastaya baktığı ve ikamet adresinin nerede olduğu gibi bilgilere bakılır. Eğer henüz bir aile hekiminiz bulunmuyor ve ilk kayıt yaptırmak istiyorsanız, Toplum Sağlığı Müdürlüklerine başvurmanız gerekiyor. Başvuru sırasında sizden istenilen aile hekimi tercihi formunu doldurmayı unutmayın. Bazı durumlarda aile hekiminin özel durumları olabilir. Bu özel durumlar arasında:

Gezi, Seyahat, Tatil, Hastalık, Kısa süreli izin gerektiren diğer durumlar yer alır.

Bu durumlarda hastalar geçici olarak farklı aile hekimlerinden faydalanmak hakkına sahiptirler. Bu kişiler misafir hasta statüsünde değerlendirilirler ve böyle bir durumda yeni bir aile hekimi için kayıt yapılması gerekmez.

Aile Hekimini Nasıl Değiştirebilirim?

Aile hekimini değiştirme işlemi genellikle mevcut aile hekiminden memnun olmayan kişiler tarafından ya da mevcut ikamet adresini değiştirmiş olan kişiler tarafından yapılmaktadır. Aile hekimini değiştirmek için iki farklı yöntemden faydalanabilirisiniz:

E nabız sistemini kullanarak internet üzerinden, İkamet ettiğiniz il ya da ilçede yer alan Halk Sağlığı Müdürlüğüne giderek bizzat başvuru ile.

Aile hekimi değiştirmek için gerekli olan formu Halk Sağlığı Müdürlüklerinden alabilir ya da internetten de forma erişim sağlayabilirsiniz. Başvuru yaparken doldurduğunuz forma 1 adet son 6 ay içinde çekilmiş biometrik fotoğrafın eklenmesi gerekmektedir. Geçiş yapılması talep edilen doktor belirtildikten sonra, başvuru belgeleri Halk Sağlığı Müdürlükleri’ne teslim edilmelidir.

Aile Hekimi Değişikliği için Dikkate Alınması Gerekenler Nelerdir?

Aile hekimi değişikliğinde dikkate alınması gereken noktalar bulunuyor. Örnek vermek gerekirse, en fazla 3 ay içinde 1 kere aile hekimi değiştirmek için talepte bulunabilirsiniz. Aile hekiminiz değiştikten sonra yeni hekiminiz hakkında detaylı bilgiye e devlet üzerinden ulaşabilirsiniz. Aile hekimini değiştirme başvurusunu şahsi olarak yaptıysanız, tercih ettiğiniz aile hekiminin 4 bin hastadan az olması gerekmektedir. Değişiklik sırasında talebin hangi tarihte yapıldığı da dikkate alınmaktadır.

E Nabız Sistemini Kullanarak Aile Hekimi Değişikliği Nasıl Yapılır?

E nabız sistemi üzerinden aile hekimi değişikliği tamamen internet üzerinden pratik bir şekilde gerçekleştiği için tercih edilmektedir. Değişiklik işlemi için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir:

enabiz.gov.tr adresine giriş yapın, Giriş yapmak için e dele şifrenizi, e şifrenizi ya da aile hekimlerinin vermiş olduğu geçici şifreyi kullanın, Karşınıza çıkan ekranda sorgulama yapan kişinin yaş, kilo ve boy gibi kişisel bilgileri bulunur. Bilgilerin doğru olduğunu kontrol edin, Bilgilerin aşağısında yer alan aile hekimini değiştir seçeneğine tıklayın.

Aile hekimi değişikliği talebinizi başarıyla iletmiş oldunuz.

Turkcell ile Aile Hekimi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Turkcell’i kullanarak aile hekimi sorgulaması yapmak için SMS göndermeniz gerekmektedir. Sorgulama işlemi bir iki dakika içinde yapılabildiğinden pratiktir. Turkcell hat sahibi olan kişiler büyük harflerle AH yazdıktan sonra boşluk bırakmalı, daha sonra TC kimlik no bilgisini girmelidirler. Örnek mesaj şu şekilde görünecektir:

AH 1234567891075

Kısa mesaj 7777’ye ya da 6998 sorgulama hattına gönderilebilir. Bu hizmetten faydalanmak isteyen kişilerin SMS başına 2019 yılı için 1 TL ödemeleri gerektiği açıklanmıştır.

Vodafone ile Aile Hekimi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vodafone kullanarak aile hekimi sorgulaması yapmak için SMS gönderebilir, sorgu sonucunu anında cep telefonunuza kısa mesaj olarak alabilirsiniz. Vodafona hat sahipleri sorgulama için büyük harflerle Hekim yazıp, boşluk bıraktıktan sonra kimlik no girmelidir. Örnek mesaj şu şekilde görünecektir:

HEKIM 12345678912

İşlem için SMS attığınız her mesaj başına ücretlendirme bedeli 2019 yılı için 1 TL olarak belirlenmiştir.

E Nabız Hizmetini Kullanarak Aile Hekimi Değiştirmenin Şartları Nelerdir?

Aile hekimi değiştirmek için sağlanması gereken şartlar bulunuyor. Bu şartlar arasında:

Değişim yapılması istenen aile hekimine kayıtlı olan hasta sayısının en fazla 4 bin olması gerekiyor. 3 ay içinde en fazla 1 kere aile hekiminin değiştirilmesi için talepte bulunulabiliyor. Değiştirme talebi eğer ayın 5’i ile 22’si arasında yapılıyorsa, talep aynı gün içinde saat 23:59’a kadar yerine getirilir (Koşulların sağlanması halinde), Eğer değiştirme talebi ayın 21’inden sonra yapıldıysa yapılacak olan değişiklik ayın 55’inde yapılacaktır. Aile Hekimlerinin Görevleri Nelerdir?

Aile hekimi görevleri arasında:

Doğumdan itibaren hastanın kayıtlarını tutmak, Aşı uygulaması yapmak, Aşı muayenelerinin takibini sağlamak, Hastalık tanısı koymak, Tedavi için reçete yazmak, Tanı için testler yapmak ve test talebinde bulunmak, Hasta öykülerini almak, Hastanın ilaç kullanımı takip etmek, Gerekli hallerde hasta ziyareti yapmak, Gerekli olması halinde yatalaklar, yaşlılar ve engelliler için evde sağlık hizmeti sağlamak, Hizmet içi eğitimlere tam katılım göstermek, Hastalıkların önlenmesi için hastalara gerekli eğitimi vermek yer alır.

Aile hekimleri her yaştan hastanın sağlık durumunu incelemekle görevlendirilmiş olan kişilerdir. Sağlık ocaklarına kadar gelmek için yeterli imkanı bulunmayan kişiler için doktorlar mobilize olarak hizmet vermekle görevlidirler. Bu kişilerin tedavi ve muayenesi evlerinde yapılır.

Nasıl Aile Hekimi Olunur?

Aile hekimi olmak için liseden sonra üniversitelerin Tıp Fakültelerine giriş yapmaları gerekiyor. Tıp fakültelerinde 6 sene boyunca alınan eğitimden sonra, pratisyen hekim olunur. Pratisyen hekimler aile hekimi olmak isteyen kişiler için özel olarak verilen eğitimleri tamamladıktan sonra, Aile Hekimi Sertifikası alırlar. Bu sertifikayı kullanarak aile hekimi görevini yapmaya başlayabilirsiniz. Bu eğitimler için şartlar değişiklik göstermekle beraber ortalama 3 sene boyunca sürer. Yurt dışında verilen aile hekimliği eğitim sürelerinin daha çok olduğu bilinmektedir.

Aile hekimi olmak isteyen kişiler, tıp fakültelerini okurken aile hekimliği ana bilim dalını bitirerek de aile hekimi olabilirler. Bu durumda mezun olan hekimler, daha sonradan eğitim almalarına gerek kalmaksızın doğrudan aile hekimi olarak görev yapmaya başlayabililer.

E-Devlet Tapu Parsel Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

İcra Dosyası Sorgulama Kime Ne Kadar Borcunuz Var?

Adıma Kayıtlı Hat Var mı ? Nasıl Sorgulama Yapabilirim ?