Doğum Rapor Parası Hesaplama | Ne Kadar Doğum Parası Alırım?

1 yıl önce


© Doğum Rapor Parası Hesaplama | Ne Kadar Doğum Parası Alırım?

2019 Doğum parası hesaplama, çocuk sahibi olan veya olmaya hazırlanan çalışan kadınları son derece yakından ilgilendiren bir konu. Sizin için hazırladığımız bu yazımızı okuyarak doğum rapor parası nasıl hesaplanır öğrenebilir ve ne kadar doğum parası alırım sorunuza yanıt bulabilirsiniz. Yazımızda ayrıca; 2019 Doğum rapor parası ne zaman yatar? Doğum rapor parası nereye yatar? İşten ayrılan kadın doğum parası alabilir mi? Doğum izninde sigorta primi yatıyor mu? Gibi konu ile ilgili tüm önemli soruların ayrıntılı cevaplarını bulabilirsiniz. Siz de  doğum parası ne kadar alabilirim diye merak ediyor ve öğrenmek istiyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

Makalede Neler Var?

Analık Geçici İş Göremezlik Ödeneği 2019 Doğum Rapor Parası Hesaplama DOĞUM RAPOR PARASI SORGULAMA E – DEVLET Doğum Rapor Parası Ne Zaman Yatar? Doğum Rapor Parası Nereye Yatar? E Devlet Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama Doğum İzninde Sigorta Primi Yatıyor Mu? Doğum Borçlanması Ne Kadar – Kadınların Emeklilik Durumu İşten Ayrılan Kadın Doğum Parası Alabilir Mi? Doğum Raporu Kaç Gün? Süt İzni Süresi – Süt İzni Kaç Saat Doğum Borçlanması Emekliliği Öne Çeker Mi? Süt Parası Doğum Yardımı Sorularınızı Bize Yazın
Analık Geçici İş Göremezlik Ödeneği

Resmi adı analık geçici iş göremezlik ödeneği olan doğum rapor parası çalışan kadınlara tanınan en önemli sosyal hakların başında yer alıyor. 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 18. maddesinde düzenlenen bu uygulama ile doğum sebebiyle iş hayatına ara veren kadınların maddi kayıpları devlet tarafından karşılanıyor. Ayrıca işverenler de bu uygulama ile çalıştırmadıkları personel için maaş ödememiş olurlar. Gelin şimdi doğum rapor parası hesaplama nasıl yapılır başta olmak üzere analık geçici iş göremezlik ödeneği hakkında tüm bilmeniz gereken hususları açıklayalım.

2019 Doğum Rapor Parası Hesaplama

Şimdi de asıl konumuz olan doğum rapor parası hesaplama yani analık iş göremezlik ödeneği hesaplama nasıl yapılır hususuna açıklık getirelim. Günlük doğum rapor parası, günlük brüt maaşın üçte ikisidir. Doğum rapor parası hesaplanırken öncelikle son üç aylık brüt maaşınız toplanır. Son üç aylık brüt maaşınızın toplamı 90’a bölünerek günlük brüt maaşınız belirlenir. Bu rakamın üçte ikisi doğum rapor parası olarak ödenir. Daha anlaşılır olması için bir örnek ile açıklayalım.

Çalışan Kadın Doğum Rapor Parası Ne Kadar Alır?

2019 yılı için brüt asgari ücret 2558 TL olarak belirlendi. Doğum rapor parası hesaplama örneğimizi asgari ücret üzerinden yapalım.

Aylık brüt 2558 TL’den 3 aylık brüt maaş toplam 7674 TL yapar. Buradan da günlük maaş tutarını hesaplayalım. 7674 / 90= 85,26 TL Şimdi de günlük doğum rapor parası tutarını hesaplayalım. Günlük doğum rapor parası tutarının, brüt günlük maaş tutarının üçte ikisi olduğunu söylemiştik. 85,26 TL’nin üçte ikisi 56,84 TL’dir. 56,84 TL x 112 gün= 6366 TL
  Rapor Parası Sorgulama, Rapor Parası Ne Zaman Yatar

Yukarıdaki hesaplamada da gördünüz üzere asgari ücretli bir kadın çalışan yaklaşık olarak 6350 TL doğum rapor parası alabilir. Brüt maaşınız ne kadarsa yukarıdaki verdiğimiz hesaplama tablosuna göre ne kadar doğum rapor parası alacağınızı hesaplayabilirsiniz. Doğum izninde hastanede yatarak geçirilen günler için rapor parası üçte iki değil yarısı olarak.  Ancak bu tutarda büyük farklılık meydana getirmediği için doğum rapor parası hesaplama işlemine dahil etmedik.

Doğum rapor parası nasıl hesaplanır açıkladık. Ne kadar doğum parası alırım diyen annelerin aklındaki soru işaretlerini gidermiş olduk. Alacağınız miktarı öğrendiniz ama doğum parasının yatıp yatmadığını nasıl öğreneceksiniz? İşte bunun için yapmanız gereken ise doğum parası sorgulama işlemi. Bu sorgulama işlemi e devlt zerinden yapılıyor. Doğum rapor parası sorgulama nasıl yapılır öğrenmek için aşağıda bağlantısı bulunan yazımızı okuyabilirsiniz.

DOĞUM RAPOR PARASI SORGULAMA E – DEVLET Doğum Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

2019 Doğum rapor parası nasıl hesaplanır bahsettikten sonra şimdi den doğum parası ne zaman yatar konusuna değinmeye başlayalım. Yazımızın ilk bölümlerinde de belirttiğimiz üzere bu ödenek SGK şahıs ödemeleri kapsamındadır. SGK şahıs ödemelerini her ayın 8’ile 14’ü arasında gerçekleştirmektedir. Doğum rapor parası başvurunuzun kabul edilmesini takip eden ayın 8’i ile 14’ü arasında paranız tanımladığınız banka hesabına veya PTT’ye adınıza yatırılmış olacaktır. Ancak doğum parasının yatırılması ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken iki husus söz konusu. bildiğiniz üzere doğum izni doğumdan önce ve doğumdan sonra olmak üzere iki parça halinde kullanılır. Biri doğumdan önce, biri doğumdan sonra olmak üzere 2 kez rapor alındığı için işyeriniz tarafından SGK’ya rapor bildirimi 2 kez yapılır. Hal böyle olunca da alacağınız doğum parası 2 parça halinde ödenir. Yani alacağınız tüm para tek seferde değil iki seferde ödenir. Pek çok anne bu durum hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmadığı için paranın eksik yattığı zannına kapılabilir.

Konu hakkındaki ikinci önemli husus ise paranın yatırılma zamanı yukarıda belirttiğimiz üzere paranız ayın 8’i ile 14’ü arasında yatar. Ancak para başvurunun onaylanmasını takip eden ayda yatırılır. Bu yüzden işyerinize verdiğiniz raporların zamanında SGK’ya iletildiğinden emin olmalısınız. Bazı işyerlerinde raporların SGK’ya bildirim geç yapılabilmektedir. Bu da doğum parasının kişini hesabına geç yatması anlamına gelir.

  E-Devlet Şahıs Ödemeleri İçin Banka Hesabı Tanımlama Nasıl Yapılır

Doğum Rapor Parası Nereye Yatar?

Konu hakkında çok merak edilen bir diğer husus ise doğum parası nereye yatar konusu hiç kuşku yok ki. Doğum rapor parası SGK Şahıs Ödemeleri kapsamındaki bir ödenektir ve iki farklı usulde ödeme yapılmaktadır.  Bunlardan ilki  PTT iledir. 2019 SGK doğum rapor parası ödemelerini anne adına PTT üzerinden yapmaktadır. Herhangi bir PTT şubesine üzerinde TC kimlik numarası yazılı olan geçerli bir kimlik belgesi ile herhangi bir PTT şubesine giderek paranızı almanız mümkün.

İkinci yöntem ise daha zahmetsiz ve pratik. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi analık geçici iş göremezlik ödeneği SGK şahıs ödemeleri kapsamındadır. SGK şahıs ödemeleri eğer e devlet üzerinden banka hesap numarası tanımlama işlemi yapılırsa doğrudan kişini banka hesabına yapılabilmektedir. Bunun için e devlet üzerinden banka hesap numaranızı tanımlamanız gerekmektedir. Tanımlama işlemini gerçekleştirmeni halinde PTT şubesine gitmenize gerek kalmadan zahmetsizce paranızı banka hesabınıza yatırılmasını sağlayabilirsiniz. E devlet şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama işlemi nasıl yapılır bilmiyor ve öğrenmek istiyorsanız aşağıda bağlantısı bulunan yazımızı okuyabilirsiniz.

E Devlet Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama Doğum İzninde Sigorta Primi Yatıyor Mu?

2019 Doğum izni süresince çalışmadığınız için işverenin doğal olarak maaş ödemek gibi bir zorunluluğu söz konusu değil. Ancak bazı işverenler atıfet kabilinden doğum raporu süresince çalışılmadığı halde kadın çalışanın maaşını ödeyip sigorta primini yatırabiliyor. Bu durum işverenin inisiyatifindedir ve isterse maaş ödeyip sigortanızı yatırabilir. Bu durum sizin doğum raporu parası almanıza herhangi bir engel teşkil etmez. Doğum izni süresince maaş ödeyen ve sigorta primi ödeyen işveren, eğer isterse doğum rapor parasını sizden talep etme hakkına sahiptir. Bu durum kadın çalışanlar için büyük bir avantajdır aslında. Normalde doğum rapor parası alan kadın çalışanın sigorta primi eksik kalacaktır. Ancak işvereninizi böyle bir şeye ikna edebilirseniz sigorta primleriniz de ödenmeye devam etmiş olacaktır.

Doğum raporu süresince çalışmadığınız için doğal olarak sigorta priminiz de ödenmemiş olur. Ancak eğer isterseniz daha sonra bu doğum raporu boyunca çalışmadığınız süreleri Doğum Borçlanması yapabilirsiniz. Doğum borçlanması hakkında detaylı bilgi edinmek için aşağıdaki linke tıklayarak makalemizi okuyabilirsiniz.

Doğum Borçlanması Ne Kadar – Kadınların Emeklilik Durumu İşten Ayrılan Kadın Doğum Parası Alabilir Mi?

2019 Doğum rapor parası ile ilgili önemli hususlardan biri de işten çıkma veya çıkarılma durumu. Bugüne kadar pek çok okuyucumuz editörlerimize işten çıkarıldım doğum parası alabilir miyim, işten çıkan doğum parası alabilir mi gibi sorular yöneltti. Şimdi de işten çıkma ve çıkarılma durumlarında doğum rapor parası alma hususuna açıklık getirelim. Bildiğiniz üzere doğum iznine hamileliğin 32. haftasında veya doktor onayıyla 37. haftada çıkılır. Şayet bir kadın çalışan doğum iznine ayrılmasına 10 gün veya daha az süre kala işten çıkmış veya çıkarılmışsa başvuru yapması halinde doğum rapor parası alabilir. ancak 32. hafta geçen ve 37. haftaya kadar çalışabilir raporu alanlar için herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. hamileliğin 32 ve 37 haftası arasında olup çalışmaya devam edilenler işten çıkarılma durumuyla karşılaşırlarsa başvuru yapmaları halinde doğum rapor parası alabilirler.

  Çeyiz Parası

Doğum yapan çalışan anneye devletin verdiği maddi destek sadece rapor parasından ibaret değil elbette. Yeni anne olanlar ayrıca devletten doğum yardımı ve süt parası yardımı da alabilir. Bu iki ödeme hakkında geniş kapsamlı bilgi sahibi olmak için aşağıda bağlantıları bulunan yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Doğum Raporu Kaç Gün?

Doğum rapor parası hesaplama nasıl yapılır konusuna girmeden önce ilk olarak doğum raporu kaç gündür meselesine değinelim. Analık iş göremezlik raporu doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplamda 16 hafta yani 112 gündür. Çoklu gebelik hallerinde ise doğum öncesi rapor 10 hafta olur. Çoklu gebelik durumlarında çalışan kadın 18 hafta yani 126 gün doğum raporu alabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi doğum öncesi ve sonrası doğum raporu 8’er haftadan 16 haftadır. Doğumun 8 hafta kaldığına doktorunuz karar verir ve size doğum raporu vererek izne ayırır. Eğer ki çalıştığınız iş nispeten bedensel faaliyet az içeriyorsa doğuma 3 hafta kalana kadar çalışmanız mümkün. Ancak bunu yapabilmek için doktorunuzdan rapor almanız gerekir. Eğer ki doğuma 3 hafta kalana kadar çalışırsanız kullanmadığınız 5 haftalık doğum raporunu doğum sonrasına ekleyebilirsiniz. Bu sayede doğum sonrasında 13 hafta doğum raporu kullanma şansına sahip olursunuz. Ayrıca doğum yapan çalışan kadınlar işe dönüş yaptıktan sonra emzirme izni hakkına sahiptir. Süt izni olarak da bilinen emzirme izni ile ilgili detaylı bilgi almak için aşağıdaki linkteki makalemizi inceleyebilirsiniz.

Süt İzni Süresi – Süt İzni Kaç Saat Doğum Borçlanması Emekliliği Öne Çeker Mi? Süt Parası Doğum Yardımı Sorularınızı Bize Yazın

Doğum rapor parası hesaplama konusu ile ilgili olarak; doğum rapor parası nasıl hesaplanır, doğum raporu kaç gün, doğum rapor parası kaç günde yatar, doğum izninde sigorta yatıyor mu gibi önemli soruları detaylı bir biçimde cevaplandırmış bulunuyoruz. Konu ile ilgili olarak cevabını merak ettiğiniz tüm sorularınızı yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz. Tecrübeli yazar ekibimiz tüm sorularınıza en güncel bilgilerle hızlı bir şekilde cevap vereceklerdir.