CİMER Başvurusu Nasıl Yapılır? CİMER Nedir?

4 ay önce


© Nasıl CİMER Başvurusu Nasıl Yapılır? CİMER Nedir?

CİMER Başvurusu Nasıl Yapılır? CİMER Nedir? Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) 20 Kasım 2006 tarihinde Cumhurbaşkanlığına dilek ve şikayetlerin ulaşması için aracı bir web sitedir. CİMER programının kurulmasındaki amaç ülkedeki demokrasiyi sağlayarak halkın fikirlerini almaktır. Sizin de Cumhurbaşkanlığına iletmek istediğiniz bir dilek veya şikâyet varsa siz de CİMER üzerinden ulaşabilirsiniz.

20 Kasım 2006 tarihinde Resmî Gazete ‘de yayımlanarak faaliyete geçen, yurttaşların talep, ihbar ve şikâyetlerini doğrudan cumhurbaşkanlığına iletebilmesi amacıyla kurulan bir web servisidir. Bu portalla Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşları 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu ve 3071 sayılı Dilekçe hakkı kanunu kapsamındaki haklarını kullanabilmektedir. Yapılan başvuruların değerlenmeye alınması için TC kimlik numarası, ad soyad ve adres bilgilerinin eksiksiz ve doğru bir şekilde girilmesi zorunludur. CİMER’e telefon ve mektupla da başvuru yapılması mümkündür. Yapılan başvurular sistem tarafından otomatik olarak üretilen başvuru numarası ile takip edilebilmektedir. 9 Temmuz 2018 tarihinden itibaren BİMER hizmeti, CİMER olarak değiştirilmiştir.

Öncelikle CİMER’ e web sayfası üzerinden başvuru yapmanız doğrultusunda TC. kimlik numaranız, adınız, soyadınız, annenizin evlenmeden önceki kızlık soy ismi ve cep telefonu numaranız sorulur. Başka bir seçenek ise E- devletten yine aynı başvuru ara yüzü ile giriş yapabilirsiniz.