Çeyiz Parası Sorgulama E Devlet

1 yıl önce


© Çeyiz Parası Sorgulama E Devlet

Çeyiz parası sorgulama işlemi, çeyiz parası başvurusu yapan veya başvuru yapmaya hazırlananların bilgi sahibi olması gereken bir konu.  Adım adım E Devlet üzerinden çeyiz parası sorgulama işlemi nasıl yapılır fotoğraflarla ve sade bir dille anlattığımız bu makaleyi sizler için hazırladık.

Makalede Neler Var?

Çeyiz Parası E Devlet Sistemi Üzerinden Çeyiz Parası Sorgulama Telefon İle Çeyiz Parası Sorgulama Sorularınızı Bize Yazın
Çeyiz Parası

Çeyiz parası, sosyal devlet olma ilkesi gereği ilk kez evlenmeye hazırlanan yetim kızlara devlet tarafından yapılan bir ödeme. Devlet anne veya babasının vefatı sonrasında SGK üzerinden gelir veya yetim maaşı alan kız çocuklarına evlendiklerinde 2 yıllık yetim maaşı tutarlarını tek seferde nakit olarak veriyor. Bu sayede yetim kız çocuklarının, evlenme ve yeni bir yuva kurma sürecinde karşı karşıya kaldıkları maddi zorluklar en aza indiriliyor. Bu ödeneğe başvuru yapanlar en çok çeyiz parası ne zaman elime geçer sorusunun cevabını merak ediyor kuşkusuz. Evlenme ödeneğinin yatırılıp yatırılmadığının kontrolü e Devlet sistemi üzerinden sorgulama ile yapılabiliyor. Şimdi çeyiz parası sorgulama işlemi nasıl yapılır, akıllarda soru işareti bırakmayacak şekilde adım adım izah edelim.

Çeyiz parası hangi bankaya yatar, ne zaman yatar, nasıl çekilir gibi soruların cevabı için BURAYA tıklayın.

Evlenip mutlu bir yuva kurmanın bir sonraki aşaması tabi ki çocuk sahibi olmak. Devlet çocuklu ailelere destek olmak için çok sayıda yardım veriyor. Bu yardımların en başında ise süt parası ve doğum yardımı geliyor. Bu iki yardım hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için aşağıda linkleri bulunan yazılarımızı okuyabilirsiniz.

İLGİLİ KONULAR:

SÜT PARASI NE KADAR, KİMLERE VERİLİR, NASIL ALINIR?

DOĞUM PARASI NE KADAR, KİMLERE VERİLİR, NASIL ALINIR?

E Devlet Sistemi Üzerinden Çeyiz Parası Sorgulama

Halk arasında yaygın olarak çeyiz parası olarak bilinen evlenme ödeneği sorgulama yapabilmek için ilk olarak e devlet şifrenizin olması gerekiyor. Şayet e Devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesine giderek 2 TL ücret karşılığında e Devlet şifresi almanız gerekiyor. Şimdi adım adım TC ile çeyiz parası sorgulama işlemi nasıl yapılır tarif etmeye başlayalım.

Sorgulama işlemi için olarak BURAYA tıklayın. Ekranınıza SGK ‘’Şahıs Ödeme Durumları Görüntüleme’’ sayfasına giriş için aşağıda fotoğrafını gördüğünüz kimlik doğrulama sayfası açılacaktır. İlk olarak açılan bu sayfada ‘’Kimliğimi Şimdi Doğrula’’ sekmesine tıklayın.
  E Devlet Miras Sorgulama

çeyiz parası sorgulama

Birinci adımı tamamlamanızın ardından ekranınıza aşağıda fotoğrafını gördüğünüz sisteme giriş sayfası açılacaktır. Açılan bu sayfada üstteki kutucuğa TC Kimlik Numaranızı, alttaki kutucuğa ise e Devlet şifrenizi eksiksiz olarak girin. Son olarak da ‘’Sisteme Giriş Yap’’ sekmesine tıklayın.

çeyiz parası sorgulama 2

İlk 2 adımı tamamlamanızın ardın ekranınıza aşağıda fotoğrafını gördüğünüz SGK Şahıs Ödeme Durumları Görüntüleme sayfası açılacaktır. Bu sayfada üzerlerinde Başlangıç Tarihi ve Bitiş Tarihi yazan 2 adet kutucuk göreceksiniz. Başlangıç Tarihi kutucuğuna çeyiz yardımı başvurusu yaptığınız günün tarihini girin. Bitiş Tarihi kutucuğuna ise günü tarihini girin ve sayfanın en altında yer alan ‘’Sorgula’’ sekmesine tıklayın. Sorgulama işlemi yaklaşık olarak 1 dakika kadar sürebilmektedir.

çeyiz parası sorgulama 3

Telefon İle Çeyiz Parası Sorgulama

Çeyiz parası sorgulama telefon ile de yapılabiliyor. Telefon ile sorgulama yapmak için başvuru yaptığınız SGK İl Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik Merkezini aramanız gerekiyor. Türkiye’deki tüm SGK İl Müdürlükleri ve Sosyal Güvenlik Merkezlerinin telefon rehberini görmek için BURAYA tıklayın.

Verdiğimiz linke tıkladığınızda SGK’nın telefon rehberi arama sistemi açılacaktır. Bu sayfada başvuruyu hangi şehirden yaptıysanız ”BİRİM” yazan bölümden kendi ilinizi seçin ve ”ARA” butonuna tıklayın. şayet başvuruyu ilçelerde bulunan Sosyal Hizmet Merkezlerinden yaptıysanız şehri seçtikten sonra ”ALT BİRİM” yazan bölümden başvuru yaptığını İlçe Sosyal Güvenlik Merkezini seçtikten sonra ara butonuna tıklayın.

GÖZ AT:

EV HANIMLARINA EMEKLİLİK MÜJDESİ

DEVLETTEN ÇALIŞAN ANNEYE 1500 TL BAKICI DESTEĞİ

Sorularınızı Bize Yazın

Evlilik yardımı sorgulama işlemi adım adım nasıl yapılır, basit  bir dille ve fotoğraflarla anlatmış bulunuyoruz. Konu hakkındaki tüm sorularınızı yorumlar kısmına yazarak bize iletin. Yazar ekibimiz tüm sorularınızı, en güncel bilgileri kullanarak hızlı ve doğru bir şekilde yanıtlayacaklardır.