Çeyiz Parası

1 yıl önce


© Çeyiz Parası

Çeyiz parası devlet tarafından yeni yasa ile hayata geçirilen bir yardım türü. Resmi adı evlilik ödeneği olan çeyiz parası ile ilgili olarak; çeyiz parası ne kadar? Çeyiz parası almanın şartları neler? Çeyiz parası kimlere verilir? Çeyiz parası nasıl alınır? Çeyiz parası hangi bankaya yatar? Çeyiz parası yaş sınırı var mı? Başta olmak üzere, çeyiz parasıyla ilgili olarak akıllara gelebilecek tüm soruların ayrıntılı cevapları yazımızda. Siz de çeyiz yardımı almak istiyorum diyorsanız yazımızı mutlaka okuyun. Ayrıca yazımızda başvuru yapmak isteyenlerin indirebileceği  Çeyiz Parası Dilekçe Örneği de yer alıyor.

Makalede Neler Var?

Çeyiz Parası Nedir, Kimler Alabilir? Çeyiz Parası Ne Kadar? Çeyiz Parası Nasıl Alınır? Çeyiz Parası Hangi Bankaya Yatar? Çeyiz Parası Evlendikten Ne Kadar Sonra Verilir?
Çeyiz Parası Nedir, Kimler Alabilir?

Resmi adı evlenme ödeneği olan çeyiz yardımı, SGK’dan yetim aylığı alan kız çocuklarının resmi nikahlı olarak evlenmeleri halinde almaya hak kazandıkları bir ödemedir. 5510 Sayılı Yasa gereğince yetim aylığı alan kız çocuklarının maaşı evlenmeleri halinde kesilir. Devlet, yetim aylığı alan kız çocuklarına evlenirlerken maddi destek sağlamak adına, aldıkları yetim aylığı tutarının 24 katını, yani 2 yıllık maaş miktarını nakit olarak tek seferde öder. Erkek çocuklarının bu ödemeden faydalanma hakkı yoktur. Evlenme ödeneği başvurusu yaptınız ancak sonuçlanmasını bekliyorsanız, aşağıda linke tıklayarak e Devlet Evlenme Ödeneği Sorgulama  işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

İLGİLİ KONU:

E – DEVLET ÇEYİZ PARASI SORGULAMA

Şu ana kadar verdiğimiz bilgilerden de anlaşılacağı üzere evlenme ödeneği alma şartları 3 tanedir. Birinci şart kadın olmak, ikinci şart SGK’dan yetim geliri veya yetim aylığı alıyor olmak, üçüncü şart ise evlenmektir. Yetim maaşı alan ancak daha sonra işe girdiği için maaşı kesilen kız çocukları evlenirken çeyiz yardımı alamazlar. Başta da belirttiğimiz üzere çeyiz parasından yararlanabilmek için evlenilen tarih itibariyle SGK’dan yetim maaşı alıyor olmak gerekli.

  Evlilik Parası Nasıl Alınır?

Çeyiz Parası Ne Kadar?

Evlenme yardımı hakkında yaptığımız bu genel tarifin ardından il olarak çeyiz parası ne kadar sorusuna yanıt verelim. Evlenme ödeneği, SGK’dan alınan gelir veya yetim aylığının 2 yıllık tutarı kadardır. Yani SGK’dan gelir veya yetim aylığı alan kız çocukları, evlendiklerinde aldıkları son maaşın 24 katını çeyiz parası olarak alırlar. Bunu daha anlaşılır olması için bir örnekle açıklayalım. SGK’dan 750 TL yetim aylığı alan bir kız çocuğu, evlenmesi halinde 24×750 TL = 18.000 TL çeyiz yardımı almaya hak kazanır. Evlenme yardımı tek seferde ve peşin olarak hak sahibi adına ödenir.

Evlenerek mutlu bir yuva kurmaya ilk adımı atan çiftlere devletin yardımı evlenme ödeneği ile sınırlı değil elbette. Tam ve mutlu bir aile olmanın bir sonraki adımı elbette ki çocuk sahibi olmak. Devlet çocuk sahibi olmayı teşvik etmek, çocuk sahibi olan ailelere maddi destek olmak adına çok çeşitli yardımlarda bulunuyor. Devletin çocuk sahibi olan çiftlere yaptığı en önemli destekler süt parası ve doğum yardımı. Bu iki yardım ile ilgili olarak geniş kapsamlı bilgi sahibi olmak için aşağıda linklerini verdiğimiz makalelerimizi okuyabilirsiniz.

İLGİLİ KONULAR:

SÜT PARASI NE KADAR, KİMLERE VERİLİR, NASIL ALINIR?

DOĞUM PARASI NE KADAR, KİMLERE VERİLİR, NASIL ALINIR?

Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Son olarak çeyiz parası başvurusu nereye yapılır, nasıl yapılır, gerekli evraklar nelerdir konusuna değinelim. Yetim aylığını 4/A (eski SSK), 4/B (eski Bağ-Kur) sigorta kolu üzerinden alanlar başvurularını bağlı bulundukları SGK İl Müdürlüğü veya SGK Hizmet Merkezi’ne yapmaları gerekir. Yetim aylığını 4/C (eski Emekli Sandığı) sigorta kolundan alanlar da ise farklı bir durum söz konusu. İlk kez 1 Ekim 2008 tarihinden sonra memur olanların yetim kızları evlenme ödeneği başvurusunu tıpkı SSK ve Bağ – Kur’lular da olduğu gibi bağlı bulundukları SGK İl Müdürlüğü veya SGK Hizmet Merkezi’ne yapmaları gerekir. 1 Ekim 2008 tarihinden önce memur olanların yetim kızları ise başvurularını Milli Müdafaa Cad. No: 24 06643 Bakanlıklar/Ankara adresinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı’na yapmaları gerekiyor.

  E Devlet Miras Sorgulama

Başvuruda hak sahiplerinden çeyiz parası başvuru dilekçesi (Evlenme Ödeneği Talep Dilekçesi) istenir. Şayet yapılan evlilik henüz nüfus kütüğüne işlenmediyse, başvuruda evlilik cüzdanı da istenir. Evlilik nüfus kütüğüne işlendiyse evlilik cüzdanına gerek yoktur, başvuruda talep dilekçesi yeterli olur.

ÇEYİZ PARASI İÇİN DİLEKÇE ÖRNEĞİ İNDİR

Çeyiz Parasında Yaş Sınırı Var Mı?

Bazı internet sitelerinde çeyiz parasında yaş sınırı olduğu, bu ödeneği alabilmek için 25 yaşını doldurmamış olmak gerektiği yönünde tamamen yanlış olan bilgiler yer alıyor. Bu tür bilgiler tamamen yanlış ve itibar edilmemesi gerekiyor. Evlenme ödeneği için kesinlikle bir yaş sınırı olması söz konusu değil. Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere evlenme ödeneğinden faydalanabilmek için yetim maaşı alırken ilk kez evleniyor olmak yeterlidir, yaş sınırı yoktur.

Çeyiz Parası Hangi Bankaya Yatar?

Evlenme ödeneği konusu ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri çeyiz parası hangi bankaya yatar sorusu hiç kuşkusuz. SGK ve Ziraat Bankası imzaladıkları bir protokolle MOSİP (Mali Otomasyon Sistemi Projesi) hayata geçirildi. SGK tarafından yapılan tüm ödemeler artık Ziraat bankası üzerinden yapılıyor. Hak sahipleri evlenme yardımı Ziraat bankasına yatırılır. Şayet kişinin Ziraat Bankasında vadesiz hesabı varsa para doğrudan bu hesaba aktarılır. Bu sayede evlenme yardımı alan kişi şubeye bile gitmesine gerek kalmadan bankamatiklerden parasını çekebilir. Şayet hak sahibinin Ziraat Bankası vadesiz hesabı yoksa parayı çekmek için şubeye gitmesi gerekir. Parayı çekerken üzerinde TC Kimlik Numarası yazan kimlikten başka bir belge istenmez. Evlenme yardımını sorunsuz olarak alabilmek, para nereye yatar kaygısı yaşamamak için Ziraat Bankasında vadesiz hesap açmak en mantık yol.

Çeyiz Parasında Zaman Aşımı Var Mı?

Çeyiz yardımında başvurusu süresi 5 yılla sınırlandırılmıştır. Yani resmi nikahın gerçekleştiği tarihten itibaren 5 yıl içinde başvuru t,yapmak gerekiyor. Şayet 5 yıl içinde gerekli başvuru işlemini yapmazsanız hakkınız zaman aşımına uğruyor.

  2020 Genel Sağlık Sigortası (GSS) Yardımı Nasıl Alınır? Ne Kadar?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

YETİM MAAŞI HANGİ DURUMLARDA KESİLİR?

SÜT İZNİ SÜRESİ – SÜT İZNİ KAÇ SAAT?

Çeyiz Parası Evlendikten Ne Kadar Sonra Verilir?

Evlenme ödeneği başvurusu yapan hak sahipleri çeyiz parası ne zaman elime geçer diye merak ediyorlar haklı olarak. Tüm SGK ödemeleri için yukarıda MOSİP sistemine geçiş yapıldığından bahsetmiştik. MOSİP kapsamında SGK tarafından yapılan ödemeler her ayın 8’ile 14’ü arasında gerçekleştirilmekte. Çeyiz yardımı da SGK kapsamında bir ödeme olduğu için bu tarihler geçerli. Yani başvurunun onaylanmasının ardından takip eden ilk ayın 8’i ile 14’ü arasında hak sahibi adına ödeme gerçekleştirilir.

Çeyiz Parası Geri Ödeniyor Mu?

Evlenme ödeneğinden yararlanan kız çocuklarının büyük bölümü boşanmaları veya işe başlamaları halinde çeyiz parası geri ödeniyor mu endişesi yaşıyor. En Baştan belirtelim ki böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil. Çeyiz yardımı alanlar geri ödeme yapmazlar. Çeyiz yardımından yararlanan kız çocuğu boşanması halinde yeniden yetim maaşı bağlanabilmesi için 2 yıl dolması beklenir. Bunu bir örnekle daha kolay anlaşılır bir hale getirelim. Evlenirken çeyiz yardımı alan bir kız çocuğu, 1 yıl sonra boşanırsa yetim aylığı hemen geri bağlanmaz. Evlenirken 2 yıllık yetim maaşı evlenme yardımı olarak peşin alındığı için yetim maaşı 2 yıl dolduktan sonra bağlanır.

Sorularınızı Bize Yazın

Evlenme yardımı konusu ile ilgili olarak; akıllara gelebilecek tüm hususları en detaylı şekilde anlatmış bulunuyoruz. Konu hakkındaki tüm sorularınızı yorumlar  kısmına yazarak bize iletebilirsiniz. Tecrübeli yazar kadromuz siz değerli okurlarımızdan gelen tüm sorulara hızlı ve doğru şekilde cevap vereceklerdir.