Cenaze Parası Sorgulama

1 yıl önce


© Cenaze Parası Sorgulama

Cenaze parası sorgulama, cenaze ödeneği yatıp yatmadağını takip için hak sahiplerinin yapması gereken bir işlem. Cenaze ödeneği sorgulama işlemi, Ziraat Bankası ve e Devlet üzerinden olmak üzere 2 farklı yöntemle yapılabiliyor. Cenaze yardımı sorgulaması nasıl yapılır, sade bir dille ve fotoğraflarla anlattığımız yazımızı mutlaka okuyun.

Makalede Neler Var?

SGK Cenaze Ödeneği Cenaze Parası Alma Şartları Neler? Cenaze Parası Sorgulama E Devlet Ziraat Bankası Cenaze Parası Sorgulama PTT Cenaze Ödeneği Sorgulama Cenaze Parası Kimlere Verilir? 2019 Cenaze Parası Ne Kadar? Cenaze Ödeneği İçin Gerekli Evraklar Neler? Cenaze Parası Nereden, Nasıl Alınır? Cenaze Parası Nereye Yatar?
SGK Cenaze Ödeneği

Anayasamızda yer alan sosyal devlet olma ilkesinin bir neticesi olarak devlet vatandaşlara çok farklı alanlarda, çok farklı türlerde ödeme ve yardımlarda bulunuyor. SGK tarafından yapılan şahıs ödemeleri kapsamında olan cenaze ödeneği de yapılan bu çok sayıda ödemelerden yalnızca bir tanesi. Sigortalı çalışanların ve sigorta girişi olup 360 günden fazla prim ödemesi olanların vefat etmesi durumunda geriye kalan ailelerine başvuru yapılması halinde cenaze yardımı verilir. Daha önce başvuru yapanların cenaze yardımının yatıp yatmadığını kontrol edebilmeleri için sorgulama nasıl yapılır detaylı şekilde tarif etmeye başlayalım.

E Devlet Cenaze Ödeneği Sorgulama Sayfası İçin BURAYA Tıklayın.

Cenaze Parası Alma Şartları Neler?

Cenaze yardımı hakkında yaptığımız bu genel tarifin ardından ilk olarak cenaze parası alma şartları neler olduğundan bahsedelim.
Cenaze Ödeneği;

İş kazası veya meslek hastalığından hayatını kaybeden Sürekli iş göremezlik geliri, malullük veya yaşlılık maaşı alırken hayatını kaybeden En az 360 gün prim ödemesi bulunanlardan hayatını kaybeden sigortalıların yakınlarına ödenir.

İş kazası ve meslek hastalığı hallerinde prim süresi şartı yoktur. Geriye kalan sigortalılar için 360 gün prim ödenmiş olması yeterlidir. Ayrıca sigortalının vefat ettiği tarihte çalışıyor olması şartı aranmaz. Kişi öldüğünde sigortalı olarak çalışmasa da geçmiş yıllarda 360 gün prim ödenmiş olması yeterlidir.

Cenaze Parası Sorgulama E Devlet

E devlet üzerinden cenaze yardımı sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için ilk olarak e devlet şifrenizin olması gerekiyor. Şayet e Devlet şifreniz yok ise, herhangi bir PTT şubesine giderek 2 TL ücret karşılığında e Devlet şifresi alabilirsiniz. Şimdi adım adım sorgulama işlemi nasıl yapılır fotoğraflarla anlatalım.

Ekranınıza aşağıda fotoğrafını gördünüz SGK Şahıs Ödemeleri Sorgulama sayfası açılacaktır. Bu sayfada ilk olarak Kimliğimi Şimdi Doğrula sekmesine tıklayın.cenaze parası sorgulama Kimliğimi Şimdi Doğrula sekmesine tıklamanızın ardından ekranınıza aşağıda fotoğrafını gördüğünüz Kimlik Doğrulama Sistemi sayfası açılacaktır. Bu sayfada ilgili kutucuklara sırasıyla TC Kimlik No ve E devlet Şifresi girdikten sonra Sisteme Giriş Yap sekmesini tıklayın.cenaze ödeneği sorgulama Sisteme Giriş Yap sekmesine tıklamanızın ardından SGK şahıs Ödemeleri Sorgulama sayfasına giriş yapmış olacaksınız. Şayet cenaze yardımı başvurunuz henüz onay aşamasındaysa veya onaylanmamışsa açılan sayfada ‘’Adınıza yapılmış şahıs ödemesi bulunmamaktadır’’ yazacaktır. Şayet onaylandıysa ekranda yaptığınız cenaze ödeneği başvurusu ile ilgili detaylar görüntülenecektir.İLGİLİ KONULAR:

MUHTAÇ DUL AYLIĞI NASIL ALINIR?

YETİM MAAŞI NE KADAR NASIL ALINIR?

Ziraat Bankası Cenaze Parası Sorgulama

Cenaze ödeneği sorulama işlemi yapmanın ikinci yolu ise Bankalar. SGK ile Ziraat Bankası geçtiğimiz yıllarda imzaladıkları protokolle MOSİP (Mali Otomasyon Sistemi Projesi) uygulaması hayata geçirildi. MOSİP ile birlikte SGK şahıs ödemeleri hak sahiplerine Ziraat Bankası üzerinden yapılmaya başlandı. Zaman içerisinde uygulamanın kapsamı genişletilerek sisteme yeni bankalar eklendi. SGK Şahıs ödemeleri e Devlet sistemi üzerinden vadesiz hesap tanımlaması yapılması halinde Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ve Akbank üzerinden yapılıyor. Cenaze ödeneği başvurusunun onaylanması halinde ödeme başvuruyu takip eden ayın 8’i ile 14’ü arasında yapılır.

  Doğum Borçlanması Ne Kadar Kadınların Emeklilik Durumu

Ziraat Bankası cenaze ödeneği sorgulama işlemi yapabilmeniz için öncelikle Ziraat Bankası ve saydığımız diğer bankalarda vadesiz hesabınızın olması gerekiyor. Yapılan başvurunun onaylanması halinde hak sahibinin parası bankadaki bu vadesiz hesaba yatırılır. Bu dört bankanın cep telefonu uygulaması, internet bankacılığı veya telefon bankacılığı hizmetlerinden herhangi birini kullanarak cenaze yardımı sorgulama işlemini 7 gün 24 saat istediğiniz zaman yapabilir, paranızın hesabınıza yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz. Şayet bu saydığımız bankalarda vadesiz hesabınız yok veya hesabınızı tanımlamadıysanız cenaze parası ödemesi adınıza Ziraat Bankasına yapılır. Üzerinde TC kimlik numarası yazan Nüfus cüzdanınızla herhangi bir Ziraat Bankası şubesine giderek paranızı çekebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

FAKİRLİK MAAŞI NE KADAR, NASIL ALINIR?

FAKİRLİK MAAŞI SORGULAMA

PTT Cenaze Ödeneği Sorgulama

Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ve Akbank şubelerinin hiçbirinin bulunmadığı yerleşim birimlerinde cenaze yardımı ödemeleri PTT vasıtası ile yapılır. Ödenek hak sahibinin adına yatırılır. Kişi parasını herhangi bir PTT şubesinde nüfus cüzdanıyla başvurarak alabilir. Tabi PTT’ye gitmeden önce E Devlet üzerinden sorgulama işlemi yapmak faydalı olacaktır. Cenaze parasının yatıp yatmadığını önceden kontrol ederek PTT şubelerine gidebilirsiniz.

Cenaze Parası Kimlere Verilir?

Cenaze parasını kimler alır sorusu hak sahipleri için bir miktar kafa karıştırıcı olabiliyor bu sebeple bu konuya bir açıklık getirelim. Hayatını kaybeden sigortalının cenaze ödeneği ilk olarak eşine ödenir. Şayet müteveffanın eşi yoksa çocuklarına, çocuğu yoksa anne ve babasına, anne ve babası da yoksa kardeşlerine ödenir. Bu saydığımız aile üyelerinin hiçbiri yoksa veya cenaze özel veya tüzel bir kişi tarafından kaldırılmışsa, cenazenin kaldırıldığının belgelenmesi şartıyla ödenek cenazeyi kaldıran özel veya tüzel kişiye ödenir.

2019 Cenaze Parası Ne Kadar?

Konu hakkında cevabı en çok merak edilen soruların başında hiç kuşku yok ki cenaze parası ne kadar sorusu geliyor. Cenaze ödeneğinin ne kadar olacağı, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan yıllık enflasyon rakamına göre her yıl yeniden tespit ediliyor. Bu yılın ocak ayında TÜİK tarafından yıllık enflasyonun açıklanmasının ardından SGK tarafından 2018 yılı için cenaze parası 594 TL olarak ilan edildi. 2017 yılında cenaze parası 531 TL olarak açıklanmıştı. Bu yıl cenaze ödeneğinde geçtiğimiz yıla oranla 63 liralık artış yapılmış oldu.

  Seçmen Kaydı Nasıl Yapılır – Seçmen Kütüğü Değiştirme

Cenaze Ödeneği İçin Gerekli Evraklar Neler?

Başvuruyu vefat eden kişinin eşi yapacaksa başvuru dilekçesi, kişinin vefatı nüfus kütüğüne işlenmemişse ilgili kurumdan alınmış ölüm belgesi yeterlidir. Başvuruyu vefat edilen sigortalının eşi yapmıyorsa bazı ek belgeler istenir.

Cenaze büyükşehir belediyesi veya belediye sınırları içinde defnedilmişse müracaat eden kişi adına düzenlenmiş masraf faturası Cenaze büyükşehir belediyesi veya belediye sınırları dışındaki köy, mezra ve benzeri bir yerde defnedilmişse, o yerin muhtarlığından alınmış, cenaze masraflarının tarafınızdan yapıldığını belirten yazı. Cenaze Parası Nereden, Nasıl Alınır?

Cenaze ödeneği başvurusu şehir merkezlerinde Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine, diğer yerleşim birimlerinde Sosyal Hizmet Merkezlerine dilekçe ile yapılır. Müteveffanın ölüm tarihi başvuru yapıldığı gün itibariyle nüfus kütüğüne işlenmemişse, ilgili kamu kurumunda alınmış ölüm belgesi dilekçe ile birlikte verilmelidir.

Cenaze Parası Nereye Yatar?

Bir süre önce SGK ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokolle MOSİP (Mali Otomasyon Sistemi Projesi) hayata geçirildi. Bu sistemle birlikte cenaze ödeneği de dahil olmak üzere SGK ödemeleri Ziraat Bankası’na yatırılmaya başlandı. Başvuru yapıldıktan sonra SGK tarafından değerlendirilir. Başvuru onaylandığında cenaze yardımı ödemesi kişi adına Ziraat Bankasına her ayın 8’ile 14’ü arasında yapılır. Hak sahibi kişi parayı herhangi bir Ziraat Bankası şubesinden üzerinde TC Kimlik No yazan nüfus cüzdanı ile başvurarak alabilir. Eğer ki hak sahibinin Ziraat Bankasında vadesiz hesabı varsa para doğrudan bu hesaba yatırılır. Bu sayede bankaya bile gitmeye gerek kalmadan herhangi bir bankamatikten 7 gün 24 saat paranızı çekmeniz mümkün olabilecektir.

Cenaze Ödeneği Zaman Aşımı

Bir yakınımızın hayatını kaybetmesi çok acı verse de ne yazık ki hayatın değişmeyen bir gerçeği. İnsanlar bir yakını hayatını kaybettiğinde çekilen acı sebebiyle doğal olarak kısa sürede başvuru yapamayabilir veya başvuru yapmayı unutabilir. Bu sebeple SGK tarafından cenaze ödeneği başvuru süresi uzun tutuyor. Cenaze ödeneği başvurusu için zaman aşımı süresi 5 yıl olarak belirlenmiştir. Kişinin hayatını kaybettiği tarihten başlayarak hak sahipleri 5 yıl süreyle cenaze yardımı başvurusu yapabilir.

  2020 E-Devlet TC No İle Doğum Rapor Parası Sorgulama

Sorularınızı Bize Yazın

Cenaze parası sorgulama işlemi ile ilgili olarak akıllara gelebilecek tüm soruları cevaplandırdık ve sorgulama işlemi nasıl yapılır sade ve anlaşılır bir dille tarif etmiş bulunuyoruz. Cenaze yardımı sorgulama işlemi ile ilgili olarak tüm sorularınızı yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz. Yetkin yazar kadromuz sizden gelen tüm soruları en güncel bilgileri kullanarak, hızlı ve doğru şekilde cevaplandıracaklardır.