Astsubay Maaşı

1 yıl önce
© Astsubay Maaşı

Astsubay maaşı ne kadar, astsubay olmayı hedefleyenlerin cevabını en çok merak ettikleri soruların başında yer alıyor. Astsubay maaşları konusu ile ilgili olarak; 2018 astsubay maaşı ne kadar? Astsubay maaşları doğuda ne kadar? Yeni göreve başlayan astsubay maaşı ne kadar? Astsubay maaşlarına ek olarak ödenen tazminatlar neler ve ne kadar? gibi akıllara gelebilecek tüm soruların ayrıntılı cevapları yazımızda. Siz de astsubay olmak istiyorum diyor ve astsubayların maaşı ne kadar öğrenmek istiyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

Astsubay Nedir?

Astsubay, Türk Silahlı Kuvvetlerinin orta kademe yönetici asker sınıfıdır.  Astsubay alımı 2 farklı usulle yapılmaktadır. Bunlarda ilki astsubay Meslek Yüksek Okullarıdır. Lise’den sonra ön lisans seviyesinde eğitim veren bu okullarda 2 yıllık öğrenimini başarı ile tamamlayan adaylar astsubay çavuş rütbesi takmaya hak kazanır. 2 yıllık eğitimin tamamlanmasının ardından astsubaylar seçildikleri sınıfa göre 1 yıl sürecek sınıf okulu eğitimi görürler. Sınıf okulu eğitim esnasında normal astsubay maaşı alılar. İkinci yöntem ise dış kaynaktan astsubay alımıdır. Başvuru yapabilmek için en az ön lisans mezunu olmak gerekir. Dış kaynaktan astsubay alımlarında muvazzaf (kadrolu) veya sözleşmeli olarak yapılabilir. Adaylar önce ASTTASAK (Astsubay Temel Askerlik ve Astsubaylık Anlayışı Kazandırma) eğitimine tabi tutulur. Bu eğitimi başarı ile tamamlayanlar astsubay çavuş rütbesi ile sınıf okulu eğitimine alınır.
İLGİLİ KONU:

NASIL ASTSUBAY OLUNUR?

TEĞMEN MAAŞI NE KADAR?

2018 Astsubay Maaşı Ne Kadar?

Astsubay maaşı, görev yapılan birliğin konuşlu olduğu garnizona, atanılan kadroya, rütbeye, nitelik ve vasıflara, evli ve çocuklu olma durumuna göre değişiklik göstermektedir. Batıdaki bir garnizonda, komando ve paraşütçü ve benzeri gibi vasıflara haiz olmayan bekar bir göreve yeni başlayan astsubay maaşı 3900 TL civarındadır. Diğer tüm silahlı kuvvetler personelinde olduğu gibi astsubaylar maaşlarına ek olarak bazı tazminat ödemeleri alır. Bu tazminatların en çok bilineni OHAL tazminatıdır. Maaşlara ek verilen bu tazminatlarla yeni göreve başlayan astsubay maaşı 5900 – 6000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Söz konusu bu tazminatların neler ve tutarlarının ne kadar olduğunu yazımızın devamında detaylı olarak inceleyeceğiz. Astsubayların rütbe bekleme süresi 4 yıldır. Yani bir astsubay çavuş 4 yıl görev yapmasının ardından astsubay kıdemli çavuşluğa terfi eder. Astsubaylıkta son rütbe astsubay kıdemli başçavuştur. Hizmet yılı artıp tefi ettikçe astsubay maaşları da artar.

Özellikle yazılı basında dönem dönem astsubay maaşlarına zam, astsubay maaşlarına iyileştirme tarzında haberler yer aldığı görülüyor. Astsubay maaşlarına zam ve iyileştirme meselesi söz konusu haberler neticesinde gündeme geliyor olsa da günümüz itibariyle hükümet yetkililerinin bu yönde bir çalışması söz konusu değil.

Astsubay Maaşları Doğuda Ne Kadar?

Herkesin bildiği üzere doğuda astsubay maaşları OHAL Tazminatı artış göstermektedir. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizdeki İç Güvenlik Bölgesi kapsamında bulunan illerde bulunan garnizonda görev yapan astsubaylar OHAL Tazminatı alır. OHAL tazminatı söz konusu bölgedeki her yerde aynı değildir. Terör tehdidin yüksek olduğu illerde bulunan illerde görev yapan astsubaylar 1500 TL OHAL tazminatı alır. Terör tehdidinin nispeten daha az olduğu bölgedeki diğer illerde ise OHAL tazminatı 750 TL’dir. Yani OHAL tazminatından başka bir tazminat dahi alınmıyor olsa bile astsubay maaşları doğuda 5400 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Maaş Ek Tazminatlar Neler ve Ne Kadar?

Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere astsubay maaşlarına ek olarak çok sayıda tazminat ödemesi söz konusu. Şimdi de bu tazminatların belli başlılarının neler olduğu ve ne kadar olduklarından bahsedelim.

Komando Astsubay Tazminatı: Komando birliğinde görev alan astsubaylara ödenir. Yaklaşık olarak 300 TL’dir. Hudut Tazminatı: Hudut birliklerinde görev yapan astsubaylara ödenen bir tazminattır. Yaklaşık olarak 250 TL’dir. Kıbrıs Ada Tazminatı: Kıbrıs’ta yer alan birliklerde görev yapan astsubaylara ödenir. Yaklaşık olarak 700 TL’dir. Paraşüt Tazminatı: Paraşütçülük görevi, komando birlikleri ve Özel Kuvvetler Komutanlığının kadro görevidir. Komando birlikleri ve Özel Kuvvetler Komutanlığında faal olarak paraşütçülük yapan astsubaylara ödenir. Yaklaşık olarak 900 TL’dir ve OHAL tazminatının ardından en yüksek tutardaki tazminattır. Jandarma asayiş Tazminatı: Adından da anlaşılacağı üzere sadece Jandarma teşkilatı personeli astsubaylara ödenir. Jandarma astsubay maaşları için en yüksek tazminatlardan biridir. Yaklaşık olarak 750 TL’dir Denizaltı Tazminatı: Denizaltı sınıfına mensup deniz astsubaylarına ödenen bir tazminat türüdür. Denizaltıcı astsubaylara ödenen bu tazminatın tutarı yaklaşık olarak 750 TL’dir. Uçuş Tazminatı: Havacı ve kara havacı astsubaylardan uçar birlikte görev yapıp, kadro görevi gereği uçuş personeli olan astsubaylara ödenir. Kara havacı ve havacı astsubay maaşları için en yüksek tazminat budur. Sabit bir tazminat tutarı olmayıp uçuş saatine göre hesaplanır.

Saydığımız bu tazminatlar eklendiğinde astsubay maaşları 6000 TL’ye kadar çıkması söz konusu olabilmektedir.  Astsubaylar devlet memuru statüsündedir. Bu sebeple devlet memurlarına verilen eş ve çocuk yardımından astsubaylarda faydalanır. Evli eşi çalışmayan 2 çocuklu bir astsubay yaklaşık 380 TL eş ve çocuk yardımı alabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

SUBAY OLMA ŞARTLARI – SUBAY NASIL OLUNUR?

SUBAY MAAŞLARI NE KADAR – 2018 SUBAY MAAŞI

Sorularınızı Bize Yazın

2018 astsubay maaşları konusu ile ilgili olarak; göreve yeni başlayan astsubay maaşı ne kadar, doğuda astsubay maaşı ne kadar başta olmak üzere bilinmesi gereken tüm önemli hususları ayrıntılı bir şekilde izah etmiş bulunuyoruz. Astsubay maaşı konusu ile ilgili olarak cevabını merak ettiğiniz tüm soruları yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz. Yetkin yazar kadromuz sizden gelen tüm soruları hızlı ve doğru şekilde yanıtlayacaklardır.