Asteğmen Maaşı

1 yıl önce


© Asteğmen Maaşı

Asteğmen maaşı, askerliğini yedek subay olarak yapacakların bilgi sahibi olmayı istedikleri konuların başında yer alıyor. Asteğmen maaşı konusu ile ilgili olarak; asteğmen maaşı ne kadar? Asteğmen maaşı ne zaman yatar? Yedek subay ne zaman maaş almaya başlar? Yedek subay kaç ay maaş alır? Maaşlara ek olarak verilen asteğmen tazminatları neler ve ne kadar? Gibi tüm akıllara gelebilecek soruların ayrıntılı cevapları yazımızda. Her detayıyla 2018 Asteğmen maaşları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

Makalede Neler Var?

2018 Asteğmen Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Tazminatları Neler ve Ne Kadar? Yedek Subay Ne Zaman Maaş Almaya Başlar? Yedek Subay Kaç Ay Maaş Alır? Asteğmen Maaşı Ne Zaman Yatar?
2018 Asteğmen Maaşları Ne Kadar?

Asteğmen maaşları; görev yapılan birlik, görev yapılan birliğin bulunduğu yer, evli ve çocuklu olma gibi durumlara göre değişiklik göstermektedir. Batıdaki bir garnizonda görev yapan bekar bir asteğmen maaşı 4100 – 4200 TL civarındadır. Komando birliğinde görev yapan, doğuda görev yapan, Kıbrıs’ta görev yapan, hudut birliğinde görev yapan, takım komutanı olan, jandarma’da görev yapan asteğmenler değişen miktarlarda maaşlarına ek tazminat alırlar. Hangi tazminatın ne kadar olduğunu yazımızın devamında detaylı olarak aktaracağız.

Asteğmen Tazminatları Neler ve Ne Kadar?

Yukarıda asteğmen maaşlarına ek tazminatlar verildiğinden bahsetmiştik. Şimdi de bu tazminatların neler olduğu ve ne kadar olduğu konusuna değinelim.

Asteğmen Doğu Tazminatı: İç Güvenlik kapsamında Doğu ve güneydoğuda bulunan özellikle kırsaldaki birliklerde görev yapan asteğmenlere verilir. Birliğin bulunduğu yere göre 750 TL veya 1500 TL’dir. Asteğmen Ada Tazminatı: Kıbrıs’ta görev yapanlara ödenir. 2018 yılı için Kıbrıs Ada Tazminatı 700 TL Asteğmen Hudut Tazminatı: Hudut birliğinde görev yapanlara ödenir. 2018 yılı için 200 TL’dir. Asteğmen Takım Komutanı Tazminatı: kadro görevi takım komutanı olan asteğmenlere ödenir. 2018 yılı için yaklaşık 250 TL’dir. Asayiş Tazminatı: Jandarma olan asteğmenlere ödenir. Birliğin bulunduğu yere göre 700 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Komando Asteğmen Tazminatı: Komando asteğmen maaşı eşitlerinden 300 TL fazladır. Komando tazminatı yaklaşık 300 TL’dir. Jandarma Asayiş Tazminatı: jandarma olan asteğmenlere ödenir. Yaklaşık 700 TL civarındadır. Asteğmen Özel Hizmet Tazminatı: öğretmen, doktor gibi meslek kurasıyla görev yapan ve NATO Barış Gücü bünyesinde Bosna, Kosova gibi yerlerde görev yapan asteğmenlere ödenir. Her bir meslek gurubu için tazminat tutarı değişiklik göstermektedir. Eş ve Çocuk Tazminatı: evli ve eşi çalışmayan asteğmenler 260 TL maaşa ek ödeme alır. Ayrıca çocuklar için çocuğun yaşına göre değişmekle birlikte 40 – 80 TL arası çocuk yardımı da alınır.
  Yoklama Kaçağı Nedir

Yukarıda saydığımız asteğmen tazminatları maaşlara eklendiğinde, asteğmen maaşı 5800 – 6000 TL arasına kadar yükselebilmektedir.

Yedek Subay Ne Zaman Maaş Almaya Başlar?

Asteğmen maaşları konusunda cevabı en çok merak edilen sorulardan biri de asteğmenler ne zaman maaş almaya başlar sorusu hiç kuşku yok ki. Şimdi bu konuya tüm detayları ile açıklık getirelim. Asteğmen adayları seçildikleri sınıfa göre sınıf okulu eğitimi almaya başlar. Bu eğitimin süreleri sınıftan sınıfa göre 1 -3 ay arası değişiklik göstermektedir. Eğitim sürecinde asteğmen adayları kursiyer statüsündedir ve kursiyer maaşı alır. Kursiyer maaşı son derece cüzi bir tutardır. Yedek subay, 1 ile 3 ay arasında süren kursiyer eğitimini tamamladıktan sonra maaş almaya başlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

RÜTBELERE GÖRE SUBAY MAAŞLARI

Yedek Subay Kaç Ay Maaş Alır?

Yedek subayın kaç ay maaş alacağı seçildiği sınıfa meslekçi olup olmamasına göre değişiklik gösterir. Asteğmenler 9 ile 11 ay arasında maaş alırlar. Kursiyer eğitimi 1 ay olan sınıflar meslek kurasına giren sınıflardır. Meslek kurasında meslek hizmeti çekenler 1 aylık eğitime tabi tutulur. 11 ay maaş alan grup meslek kurası çekenlerdir. Geriye kalanlar 3 aya kadar sürebilen eğitimlerin ardından göreve ve maaş almaya başlar.

Asteğmen Maaşı Ne Zaman Yatar?

Yedek subaylar, diğer tüm silahlı kuvvetler personelinin olduğu gibi memur statüsünde kamu personelidir. Diğer tüm memurlarda olduğu gibi asteğmen maaşı her ayın 15’inde yatar. Yedek subaylar memur statüsünde olduğu için asteğmen maaşlarına zam yılda 2 kez Ocak ve Temmuz aylarında yapılır.

Sorularınızı Bize Yazın

Asteğmen maaşı konusu ile ilgili olarak bilinmesi gereken tüm hususları tüm detayları ile açıklamış bulunuyoruz. Asteğmen maaşı konusunda aklınıza gelen tüm soruları yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz.