Askerken Nasıl Uzman Çavuş Olunur? 2020 Şartları Nelerdir?

1 yıl önce


© Askerken Nasıl Uzman Çavuş Olunur? 2020 Şartları Nelerdir?

Bu makalemizde merak edenleri çok olduğundan dolayı askerken nasıl uzman çavuş olunur ve 2020 şartları nelerdir sorusuna yanıt verme yoluna gideceğiz. Bildiğimiz gibi günümüzün en popüler meslek gruplarından birisi de askerliktir. Askeriye içerisinde herhangi bir rütbe ile ömürlük kalmak, kısa zaman içerisinde sizlere sunulacak avantajları net şekilde sunuyor da diyebiliriz. Bizde elimizden geldiğince askerken uzman çavuş olmak ile alakalı olarak bir bilgi içeriği hazırlamak istedik. Özellikle 2020 yılında bunun standartlarında farklı değişiklikler de kendisini gösterdi diyebiliriz sanırım.

Uzman Çavuş Nedir?

Uzman çavuş, askerliği meslek olarak yapan rütbe sınıfları içerisinde en alt kademe olarak bilinir ve uzman eğitim almış nitelikli askerlerdir.

Uzman çavuşluk, kısa bir zaman dilimi içerisinde çok ciddi anlamda popüler hale geldi. Özellikle profesyonel asker sınıfının en iyi askerleri olarak da net şekilde gösterebiliriz sanırım. Askeriye içerisinde rütbeli olarak kalmak son derece ideal olabilir. Tabi ki askerliğin içerisinde de farklı alanlar mevcut. Bu alanlardan herhangi birini seçip uzmanlaşmak durumundasınız. Seçim de size ait değil aslında devlet sizi istediği şekilde istihdam eder. Bunun için niteliklerinizin ya da boyunuzun herhangi bir önemi yoktur. Sözleşmeli er olarak da kalabilirsiniz ancak profesyonel ordu için uzman çavuşluk alımları an itibari ile çok daha fazla diyebiliriz sanırım.

Askerken Uzman Çavuş Olmanın Şartları Nelerdir?

Askerken uzman çavuş olarak meslek içerisinde kalmanın şartları ile alakalı olarak araştırılanları dillendirelim. Öncelikli olarak bunu artık meslek olarak yapacağınızdan dolayı ne olursa olsun uzmanlık gerekir. Yani meslek içerisinde eğitim alacağını unutmayın. Bununla birlikte meslek içerisinde uzman çavuşluğu kazandığınız an itibari ile askerlik hizmetinizi bitirir ve doğrudan uzman çavuşluk eğitimine geçersiniz. Tabi ki bunun belli başlı şartları olduğunu da net bir şekilde söyleyebiliriz. Askerken uzman çavuş olmanın şartları aşağıdaki gibidir;

T.C. vatandaşı olmak, Askerlik hizmetini yapıyor ya da tamamlamış olmak, Askerliğiniz esnasında ya da sivil hayatınızda herhangi bir dava ya da yüz kızartıcı suç işlememiş olmak, Askeri disiplin hükümlerine aykırı herhangi bir sorun yaşamamış olmak, Askerlik görevinizde ki amirlerinizden uzman çavuşluk adına olumlu rapor almak, Adli sicil kaydı ve güvenlik, arşiv araştırması sonucu olumlu olmak,
  Uzman Çavuşluktan Memurluğa Geçiş

bu anlamda özellikle dikkat edilen şartlardan bazıları olarak dikkatleri çekiyor. Özellikle meslek içerisinde ki amirlerinizin sizden olumlu puan alması da gerekiyor. Bunun için amirlerinizden istenecek değerlendirme sonucunda da sözlü mülakatınızda değerlendirme yapılır.

Askerlik mesleği içerisinde olup olmamanız sizler adına süreç içerisinde herhangi bir ayrıcalık getirmez. Yine askerdeyken başvurunuzu yaparsınız ve akabinde yazılı, spor ile birlikte sözlü mülakat için Ankara’ya çağrılırsınız. Sonrasında tamamından geçmeniz durumunda ise faal askerlik görevinizi yaparken uzman çavuşluk eğitimlerine geçersiniz. Bu an itibari ile normal askerlik göreviniz düşer ve akabinde rütbeli bir asker olarak TSK kadrosuna katılırsınız.

Uzman Çavuşluk

Askerken Nasıl Uzman Çavuş Olunur 2020?

Askerken uzman çavuş olarak kalmak için özellikle şartları yukarıda belirttik. Yani sicil olarak temiz olmanız gerekiyor ve bununla birlikte sağlıksal anlamda da herhangi bir sorununuz olmaması gerekiyor. Uzman çavuşluk artık trend meslek alanlarından birisi olarak da dikkatleri çekiyor. Dolayısı ile bu noktada kendiniz en iyi şekilde karar vermeniz gerekiyor. Eğitim esnasında eğitime alınmanız durumunda eğitimi bırakırsanız tekrar faal askerlik görevinize dönersiniz.

Askerken uzman çavuş olmak için belli başlı aşamaları takip etmek gerekiyor. Hal böyle olunca elimizden geldiğince daha detaylı seçeneklere eğilim göstereceğiz. Maddeler aşağıdaki gibidir;

Öncelikle birliğinize gelen emir ile birlikte amirlerinize başvurarak uzman çavuşluk başvurusu yapın. Ardından başvurunuzun kabul edilmesi durumunda birliğinize gelen yazı ile birlikte seçmeler için Ankara’ya çağrılırsınız. Ankara’ya gittikten sonra önce ön sağlık muayenesi yapılır ve dövme, jilet izin ve düz taban kontrolleri yapılır. Bu aşamadan geçmenizin ardından yazılı sınava geçersiniz. Sınav sonuçlarınız anında okunur ve geçmeniz durumunda spor mülakatı aşamasına geçersiniz. Spor mülakatında 400 metre bomba koşusu, şınav ve mekik gibi aşamalardan geçmeniz gerekir. Ardından ise sözlü mülakat aşamasına geçersiniz. Sözlü mülakat komisyonunun karşısına çıktıktan sonra değerlendirmeniz yapılır. Sözlü mülakattan da olumlu olarak geçmeniz durumunda genel sağlık muayenesi için hastanelere yönlendirilirsiniz. Sağlık muayenesinde 14 adet doktor gezersiniz. Bu doktorların tamamından askeri personel olur yazısı almanız durumunda bu da biter. Belgeleri Ankara’ya teslim ettikten sonra faal askerlik görevinize döner ve eğitim çağrısı beklersiniz. Bu süreçte arşiv ve güvenlik araştırması da yapılır.
  Seçmen Kaydı Sorgulama – Nerede Oy Kullanacağım Nasıl Öğrenebilirim?