Almula Merter Kimdir?

1 yıl önce


© Almula Merter Kimdir?

Almula Merter oyuncu, tiyatrocu ve seslendirme sanatçısı usta oyuncu Ferdi Merter ve Cansın Hanım kızı olarak 1966 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Teymuralp isminde bir kardeşi vardır. Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji ve Psikoloji Bölümünde eğitim almış ardından Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünden mezun olmuştur.

Mezuniyetin ardından Devlet Tiyatrolarında çalışmaya başladı. 1990’da İtalya Roma’ya gitmiş ve Spazio Müzik Okulunda sahne tasarımı, modern dans, vücut dili eğitimis, ses, oyunculuk ve psikodrama eğitimi almıştır. 1976 senesinden bu yana dublaj yapan Almula Merter bir dönem Müjdat Gezen Sanat Okulu ve Yeditepe Üniversitesi bünyesinde öğretim görevlisi olarak çalışmıştır.

Bugüne kadar Şeytanın Kurbanları, Kurşun Adres Sormaz, Palavra Aşklar, Süper Yıldız, Çiçek Taksi, Tatlı Kaçıklar, Deli Divane, İlişkiler, Acı Hayat ve 40 gibi dizi ve sinemalarda rol almıştır. Ayrıca Yurttaş Kane, 3. Göz, Boleyn Kızı, Küçük Denizkızı Yonyo ve Sevgililer Günü sinema filmlerinde seslendirme yapmıştır. 2007 yılında İksir Alternatif Hayat ve 2008 yılında Aslında Erkek Diye Birşey Yok isimli kitaplara imzasını atmıştır.

3 Mart 2014 yılında Üniversite yöneticisi İngiliz Robert Churm ile Londra’da Methodist Kilisesi’nde evlenmiştir. Uzun süre Tüp bebek denemesi yapmış ancak çocuk sahibi olamamıştır. 2017 yılında ise İngiliz asıllı 4 yaşında kız çocuğu ve 4.5 aylık erkek çocuğunu evlat edinmiştir. Yaşantısını eşi ile birlikte İngiltere Londra’da sürdürmektedir.