Ali Sürmeli Kimdir?

1 yıl önce


© Ali Sürmeli Kimdir?

7 Nisan 1959 Zaza asıllı oyuncu Ali Sürmeli özellikle Deli Yürek ve son dönemde oynamış olduğu Kurtlar Vadisindeki oyunculuğu ile adından oldukça söz ettirmiştir.

Babası uzun yıllar bir çok ilde Postacı olarak görev yapmıştır. Bu nedenle Diyarbakır, Bursa, Elazığ, Halu, Karlıova ve Bingöl Solhan gibi şehir ve ilçelerde yaşamıştır. Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümünden mezun olmuştur.

Mezun olduktan sonra Sokak Tiyatrosu, Dostlar ve Devlet Tiyatrolarında çalışan Ali Sürmeli bugüne kadar Beyaz Ölüm (1983)’ten itibaren Dönüş, Gece Dansı Tutsakları, Hoş Memo, Mavi Sürgün, Babam Askerde, Sokaktaki Adam, Hayat Bazen Tatlıdır, Kurtuluş, Kaçıklık Diploması, Deli Yürek, filler ve Çimen, Şellale, Hürrem Sultan, Kasabanın İncisi, Büyük Buluşma, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Aşka Sürgün, Baba Ocağı, Senin Uğruna, Girdap, Hoşçakal Güzin, Fırtına, Takiye, Açlığa Doymak, Kurt Kanunu, Yol Ayrımı, Beyaz Karanfil, Mucize, Elma Kokusu, Babaların Babası, Hayat Çizgisi Suriye, Somuncu Baba Aşkın Sırrı ve Vezir Parmağı gibi bir çok projede rol almıştır.

Usta oyuncu tiyatro, sinema ve dizi oyunculuğu ile hayranlarının karşısında olmaya devam etmektedir. Ali Sürmeli Bingöl Solhan İlçesinde doğmuştur. Aslen ise Muş Varto Omeriyan Köyündendir.

2018 yılında Show Tv ekranlarında yayınlanan Servet dizisinde Kudret Fettah karakterini canlandırmıştır.