Ahlak Nedir? Ahlak Felsefesi Kısaca Ne Demektir? TDK'ya Göre Ahlak Dışı Ne Anlama Gelir?

1 yıl önce
© Ahlak Nedir? Ahlak Felsefesi Kısaca Ne Demektir? TDK'ya Göre Ahlak Dışı Ne Anlama Gelir?

Kişilerin kazanımlarına ve öğrenimlerine göre davranışlarını niteleyen kelimeler arasında ahlak bulunmaktadır. Ahlaklı ya da ahlaksız olarak kullanım alanı bulan ahlak kelimesi yerine göre değişiklik göstermektedir. Toplum içerisinde kişilerin tutumları ve hareketleri ahlak durumunun nitelenmesi için belirleyici nitelikte olmaktadır.

TDK'ya Göre Ahlak Dışı Ne Anlama Gelir?

Her alanın ve toplumun kendine göre yerleşmiş yazısız kuralları mevcut bulunmaktadır. Kanunlar ve yasalar ile desteklenemeyen davranışların yerine getirilip getirilmemesi durumu sonrasında ahlak kelimesi türetilmiştir. Toplumun doğru bildiği ve saydığı davranışlara uymak açısından kişilerin ahlaklı olarak nitelendirilmesi ahlak kelimesinin en çok kullanım sağladığı alanlardan birisi olmaktadır.

Ahlak Felsefesi Kısaca Ne Demektir?

Oldukça eski zamanlardan günümüze gelen ahlak kelimesinin felsefe içerisinde yeri ve önemi bulunmaktadır. Ahlak felsefesine göre ahlak durumunu din ve toplum kuralların belirlemektedir. Her toplumun benimsediği farklı dini anlayışlar ve yazısız toplum kuralları mevcuttur. Toplumun doğru olarak benimsediği hal ve hareketler ahlaklı içerik ve davranış olarak yorumlanmıştır